Ukrajinci

Autor: Prvý pokus | 22.1.2014 o 21:17 | Karma článku: 7,14 | Prečítané:  707x

Pred desiatimi, dvadsiatimi rokmi slovo Ukrajinec u nás vyvolávalo strach a obavu o vlastný život. Podnikatelia, ale aj občania si pri vzájomných konfliktoch často hrozili tým, že pošlú na toho druhého „Ukrajincov". Slovo Ukrajinec sme totiž v tomto období vnímali takmer výlučne v súvislosti s organizovaným zločinom a páchaním najzávažnejších trestných činov. Na našom území pôsobili (a niektoré zrejme ešte stále pôsobia) viaceré organizované zločinecké skupiny našich východných susedov a aj v súčasnosti ešte stále sporadicky počuť o kriminálnych činoch, ktorých spáchanie je im pripisované.

Som však presvedčený, že dnes sme pod dojmom toho, čo sa deje v Kyjeve, nútení náš názor na Ukrajincov radikálne zmeniť. Tá obrovská a mohutná vlna spontánneho odporu ukrajinského národa proti jedinému, ale o to závažnejšiemu rozhodnutiu ich prezidenta nepodpísať už pripravenú asociačnú dohodu s EU je presne tou správnou a jedinou možnou reakciou národa na to, keď sa ho jeho vrcholný predstaviteľ (lia) pokúsil (i) oklamať a nasmerovať tým smerom, ktorý si národ neželá.

Nie je mysliteľné, aby v západných demokraciách dospela situácia do takého stavu, akého sme teraz svedkami v Kyjeve. Tam by sa prezident po takej negatívnej reakcii národa na jeho rozhodnutie už dávno porúčal z funkcie. A tu je aj ten zásadný rozdiel medzi vnímaním a uplatňovaním demokracie na západe a na východe. Kým na západe si sú vrcholní predstavitelia jasne vedomí toho, komu majú slúžiť, koho záujem pri výkone svojho mandátu chrániť a ako sa zachovať, keď im je dané jasne najavo, že tak nekonali. Na východe si vrcholní predstavitelia stále myslia, že sú múdrejší ako národ a že oni lepšie vedia, čo je pre národ prospešné, než národ sám.

Nestačí, keď národ slobodu a nezávislosť získa, musí si ju stále strážiť a v momente, keď nadobudne presvedčenie, že sa mu na jeho slobodu a nezávislosť siaha, musí si ju byť schopný brániť. Ak toho nie je schopný, tak skôr či neskôr o ne príde a dostane sa do područia iného národa (tak to bolo v minulosti), alebo pod kontrolu pár jednotlivcov, ktorí budú rozhodovať o jeho osude. Tieto rozhodnutia však s určitosťou nebudú sledovať prospech národa, ale tých, ktorí o jeho osude rozhodujú.

Ukrajinský národ nám už niekoľko mesiacov názorne ukazuje, ako má taká obrana národných záujmov vyzerať. V televíznych záberoch z kyjevských barikád vidíme odhodlané tváre mužov, žien, mladých aj starších, dokonca aj pamätníkov vojny.  A nikto z nich nechce prestať a boj vzdať. Štátna moc sa ich snažila zlomiť najskôr silou, potom unaviť plynutím času. Vtedy aj renomovaní odborníci predpokladali, že odpor  postupom času zoslabne a následne zanikne.

Keď sa ukázalo, že nič z toho odpor národa nezlomí, rozhodla sa štátna moc použiť silu zákonov a tým spôsobom mu obmedziť právo na zhromažďovanie a na slobodu prejavu. Národ sa nielenže nenechal zastrašiť, ale na konanie štátnej moci odpovedal ešte väčšou intenzitou svojho odporu. Žiaľ, dnes už aj za cenu 4 obetí. V našom svete však nie je nič zadarmo, ani sloboda, ani právo slobodne rozhodovať o svojom osude. Za tieto práva je nutné tiež bojovať a prinášať obete. Ukrajinci nám ukazujú, ako si má národ chrániť svoje záujmy.

Na začiatku som napísal, že keď sa v minulosti u nás spomenulo slovo Ukrajinec, išiel z neho strach. Teraz  ide zo slova Ukrajinec obdiv a úžas nad tým, ako odhodlane bojuje za svoju budúcnosť, ktorú chce spojiť aj s nami. Za to by sme mu mali byť vďační a skloniť sa nad jeho odvahou, silou a odhodlaním. Snáď sa trochu z toho  prilepí aj na nás.

autor: Radoslav Hodor

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S nádchou na urgentný príjem? Zaplatíte desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

DOMOV

Na draho prenajatú limuzínu si šéf štátnej firmy vybavil aj majáky

Akciovka pre Bačíka nevýhodne prenajímala limuzínu.

KOMENTÁRE

Čo bráni Ficovi postaviť sa proti extrémistom?

Vláda nad verejný záujem postavila vlastný záujem o prežitie.


Už ste čítali?