reklama

Žiadam vyhlásenie referenda za ochranu rodiny

Čo je to vlastne tá sexuálna orientácia? Nie, vážne, toto slovné spojenie svieti z novín, billboardov, facebooku, vedú sa o ňom vášnivé diskusie... Ale čo to vlastne je a čo to znamená v praxi?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Sexuálna orientácia je „emocionálna alebo erotická náklonnosť jedinca k osobám opačného alebo toho istého pohlavia“. Inak povedané, určuje, či si za partnera vyberiem muža alebo ženu. Partner – ten človek, s ktorým budem chodiť na nákupy, žiadať o hypotéku, vysvetľovať deťom matiku, vysávať obývačku, venčiť psa – a áno, aj mať sex. Sexuálna orientácia neurčuje nakoľko kvalitný bude náš vzťah, nemá vplyv na porušovanie zákonov, neovplyvňuje či nechám čašníkovi tringelt, alebo či uvoľním miesto babičke v električke. Až na jeden detail sa (za rovnakých právnych podmienok) náš rodinný život nemá dôvod líšiť od bežného rodinného života hocikoho iného. Prečo by sa mal? 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Považujem za nechutnú vulgarizáciu, ak partnerstvo (akéhokoľvek druhu) niekto zníži na „sex“ (t.j. ten drobný praktický rozdiel medzi homo a hetero partnerstvami...). 

Sexuálna orientácia je predsa niečo osobné – a pri otázke kvality človeka úplne irelevantné. Prečo by práve toto malo byť kritériom posudzovania ľudí, pred zákonom alebo inde?

Navrhujem zbieranie podpisov na vyhlásenie referenda za ochranu rodiny. Ale s kritériami, ktoré majú na rodinný život a výchovu detí skutočne zásadný vplyv – zodpovednosť, čestnosť, slušnosť. Znenie by mohlo vyzerať asi takto:

„Súhlasím s tým, aby do manželského zväzku mohla vstúpiť a/alebo dieťa si mohla osvojiť jedine osoba:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Ktorá sa nedopustila výtržností, vandalizmu, alebo násilností.

  • Ktorá nebola trestaná odňatím slobody.

  • Ktorá nemala xenofóbne vyjadrenia (vrátane rasistických, homofóbnych, ameriko-fóbnych, náboženstvo-fóbnych a iných nenávistných vyjadrení), verbálne aj neverbálne (napr. gestá, symboly).

  • Ktorá nepropagovala ideológiu marginalizujúcu akúkoľvek menšinu (nacizmus, komunizmus, radikálne náboženstvo, atď.)

  • Ktorá nepracovala bez zmluvy, podvádzala na daniach, dala alebo zobrala úplatok, kradla v obchode, v električke, v banke, jazdila v hromadnej doprave bez cestovného lístka, alebo sa jednoducho dopustila podvodu. (Nedovolíme predsa zlodejom, aby vychovávali deti alebo kazili manželstvá)

  • Ktorá sa neopila tak, že by sa z toho povracala. (Uznávam, že prípitok si dá každý, no keď niekto nepozná mieru v pití, ako vieme, že bude v iných veciach? Zlý príklad a nespoľahlivý partner.)

  • Ktorá neužila drogu.

  • Ktorá sa neliečila zo závislosti – látkovej alebo nelátkovej. (Je pekné, že sa táto osoba odhodlala liečiť, no ak sa musela liečiť, je zjavne problematická, nie je dobrým príkladom pre deti. Navyše, prípadný relaps by mohol byť traumatizujúci pre deti aj partnera)

  • Ktorá nepodviedla životného partnera. (Náchylnosť k takémuto správaniu ohrozuje stabilitu partnerstva a rodiny. Nie je to príklad, ktorý chceme pre deti)

  • Ktorá fyzicky nenapadla partnera.

  • Ktorá neprekročila povolenú rýchlosť pri šoférovaní vozidla, ani bez oprávnenia nezaparkovala na mieste vyhradenom pre invalidov. (Ľudia, ktorí vedome a zámerne ohrozujú život, zdravie a bezpečie iných aj seba predsa nie sú vhodným partnerským ani rodičovským materiálom, je to nezodpovedné.)

  • Ktorá má maturitu. (Vzdelanie je v dnešnej dobe dostatočne prístupné a jeho nedosiahnutie znamená nedostatok nasadenia a vôle. To nie sú vhodné vlastnosti pre partnerstvo ani výchovu detí. Maturita je tiež formálny dôkaz o dostatočnom ovládaní slovenského jazyka.)“

ÁNO NIE

Zakrúžkujte jednu odpoveď

Ach, že na toto nikdy dosť podpisov nevyzbierame? Že to by neprešlo? Že je to príliš prísne? „Pritiahnuté za vlasy“? Ale každé jedno z týchto kritérií má na rodinné prostredie, partnerský vzťah a výchovu detí zásadnejší vplyv ako to, či budú umývať riad, platiť elektrinu, čakať u detského lekára, vyberať základnú školu, alebo zdieľať spoločnú posteľ rodičia rovnakého alebo rôzneho pohlavia.

PS: Ak máte ešte nejaké návrhy na faktory, ktoré skutočne vplývajú na kvalitu partnerského a rodinného prostredia, pokojne sa vyjadrite v komentároch....

Autor: Lenka Birová

Prvý pokus

Prvý pokus

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  778
  •  | 
  • Páči sa:  65x

Ak chcete zverejniť svoj text na tomto blogu, pošlite nám ho e-mailom vo worde na adresu matus.paculik(at)smeonline.sk. Nezabudnite na predmet PRVÝ POKUS.Výber textov je v právomoci redakcie, ktorá má právo zmeniť autorom navrhnutý titulok. Väčšinu článkov zverejňujeme, ale vyhradzujeme si právo ktorýkoľvek odmietnuť aj bez udania dôvodu, najmä ak sa autor nepodpíše celým menom.Vždy uveďte aj vašu poštovú adresu a telefónne číslo. Tieto dva údaje nezverejníme, ale musíme ich mať k dispozícii kvôli overeniu identity alebo pre prípad, že sa váš článok rozhodneme honorovať.Ak meno a priezvisko priamo v článku nechcete uviesť, prosíme, napíšte nám dôvod. Za istých dôležitých okolností tieto údaje nepublikujeme, redakcia ich však vždy musí poznať.Zaradenie textu zväčša trvá niekoľko dní. Na tomto blogu nezverejňujeme poéziu ani prózu. Zoznam autorových rubrík:  Slovenské zdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu