Som katolíčka, no hrdá na to už nie som...!

Autor: Prvý pokus | 30.7.2008 o 9:37 | Karma článku: 17,88 | Prečítané:  19430x

Celý život (mám 27 rokov) som bola hrdá na svoje vierovyznanie. Možno je to pre niektorých ľudí hlúpe, ani mne z toho v podstate nič nevyplývalo, ale hrdá som bola. Až doteraz! Som katolíčka a veľakrát som počúvala na „našich" kňazov kritiku a historky, ktoré naozaj zarážali. No snažila som sa to sama pred sebou nejako zmierňovať a dokonca ich ospravedlňovať. Či išlo o nemanželské deti, milenecké pomery, či problémy s pokrstením detí slobodných matiek a podobne...    Vydala som sa do evanjelickej rodiny a moju dcéru (teraz už aj syna) sme dali pokrstiť práve v tejto viere. Prečo som nepresadila katolícky sobáš? Pretože „naši" kňazi sa nám snažili nanútiť nejaký papier, v ktorom sa zaväzujeme, že deti budú pokrstené v katolíckej viere a mne sa zdalo vrcholne poburujúce, aby som js niečo také podpisovala a nie, aby som to chcela ešte aj po mojom manželovi, ktorý nie je katolíkom. Prečo toto rozhodnutie nenechajú na nás?  

Po sobáši sa však moje vierovyznanie nezmenilo a dokonca sme často chodili s manželom a malou dcérkou do katolíckeho kostola. Veď sme ľudia a nedelíme sa na katolíkov, evanjelikov a pravoslávnych... Sme ľudia! V rodine sa niekedy preberali aj náboženské témy a ja som samozrejme stála na strane katolíckej viery a cirkvi a dala by som za nich aj ruku do ohňa... No teraz už viem, že o ruku by som prišla. 

Vydať sa v evanjelickom kostole? Smrteľný hriech...? 

Nedávno sa mi narodilo druhé dieťa. Podľa niektorých krásne božie stvorenie, no podľa katolíckych kňazov pravdepodobne záťaž. Chcela som dať syna pokrstiť v katolíckom kostole. Prvé dieťa po otcovi, druhé po mne. No nikdy sa tak nestane! Z malého je evanjelik, pretože s „našimi" kňazmi sa jednoducho nedohodnem. 

Manžel je v súčasnej dobe v zahraničí a rozhodli sme sa, že kým sa vráti, Adamka dám pokrstiť. Bývame v Martine a momentálne som u rodičov v Prešove, ktorí mi pomáhajú s deťmi. A ako zareagovali katolícki kňazi? „Musí prísť manžel, ktorý podpíše, že s krstom v katolíckom kostole  súhlasí, musíte mať povolenie od farára z vašej farnosti, ale najlepšie by bolo, keby ste syna dali pokrstiť v mieste bydliska.. „ Ďalej som si musela vypočuť otázky, prečo som sa vydávala v evanjelickom kostole. (Čo som mala povedať, že ich prístup je oveľa ľudskejší, lebo majú deti a vedia čo je to manželský život a život vôbec?) Otázka „kam chodíte do kostola" ma už dvíhala zo stoličky a poznámka o tom, že môj sobáš je neplatný, lebo som nepožiadala pána biskupa o povolenie sa vydať v evanjelickom kostole ma už doslova zo stoličky vyštartovala. Zo slovami, dám syna pokrstiť inde (čo na tvárach prítomných kňazov nezanechalo žiadne sklamanie, ani sa nesnažili ma presviedčať) som z fary odišla. Ani na sekundu im nešlo o novú  „ovečku", o malého človiečika, ktorý nemôže za to, že jeho mama urobila „strašnú" vec a vydala sa v „nepriateľskom kostole". Aké povrchné.... 

O čo katolíckym kňazom v skutočnosti ide? 
 

Aby sa ľudia z rôznych cirkví nenávideli? Aby sme sebou navzájom pohŕdali? Myslím, že katolícka cirkev je práve tá, ktorá „zmiešané" manželstvá nepodporuje, ale práve naopak, ničí. Toto je Kristovo učenie, „dôstojní páni"? Kňazi akéhokoľvek vierovyznania majú ľudí, či veriacich alebo neveriacich zjednocovať, nie rozdeľovať. 

Môj príbeh, či zobudenie sa zo sna o katolíckych kňazoch a cirkvi skončil napokon u evanjelikov. A neľutujem, keby ste počúvali slová evanjelického dôstojného pána Bakalára, ktorý pôsobí v Prešove, mali by ste chuť robiť veci lepšie, byť lepším človekom a zabudnúť na to, do akej cirkvi patríte či nepatríte. Ani raz mi nedal najavo, že k nim nepatrím, lebo... som „iná" A viete prečo? Alebo nie som! Som človek a on je kňaz, ktorý ma svoje nové ovečky viesť a nie odmietať.  

Som katolíčka, no hrdá na to už nie som...! 

autorka: Petra Šviedová 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?