reklama

Veľmi oneskorený list z Washingtonu: A čo toľko plakali?

Viete si prestaviť, že o druhej nadránom odídete z domu (príjemných mínus osem stupňov), aby ste chvíľu šoférovali, chvíľu sa viezli metrom, zo dva kilometre kráčali, a potom postávali zo 6 hodín na mieste (medzitým sa milosrdne oteplí na mínus dva stupne) kvôli tomu, aby ste konečne napoludnie,  v diaľke nejakých 500/700? metrov videli postavičku človeka, ktorý prehovorí:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

„Ja, Barack Hussein Obama, slávnostne prisahám, že budem čestne zastávať funkciu prezidenta"... atď. A k tomu ešte asi 20 minútový príhovor. Alebo možno odídete z domu o štvrtej ráno (ako 9-ročný spolužiak mojej dcéry so svojou tetou), lebo bývate troška bližšie k National Mall (Národnej promenáde?). Dobre, poznám aj takých, čo odišli z domu o 6.00 ráno (bývajú asi 6 km od miesta konania inaugurácie). Naozaj, nepreháňam.

Ja som sledovala inauguráciu 44. amerického prezidenta cez televíznu obrazovku (vzdialenú asi 6 km od miesta prísahy). Na rozdiel odo mňa sa mrznúť v obrovskom dave rozhodlo asi 1,8 milióna Američanov. Podľa znalcov inauguračnej histórie bola tohtoročná účasť rekordná, vyše jeden a pol milióna ľudí všetkých možných farieb pokožky pricestovalo naozaj zďaleka aj zblízka (samotný Washington, DC, má okolo 590 000 obyvateľov).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek chladu, dlhým radom a hodinám čakania, ľudia boli nadšení. Pre mnohých to bola udalosť slávnostná a dojímavá zároveň. Neoficiálne oslavy začali o pár dní skôr. Napríklad základná škola mojich detí mala predinauguračný večierok v piatok, pozvánky na malé súkromné párty od priateľov a známych boli adresované na nedeľu, pondelok aj utorok (deň inaugurácie). V nedeľu sa pred niekoľko stotisícmi ľudmi na bezplatnom koncerte pretkanom patriotickými témami predviedli herecké aj hudobné megahviezdy. V deň inaugurácie sa v meste konalo 10 oficiálnych a desiatky neoficiálnych plesov, stovky neformálnych osláv v reštauráciách aj kostoloch. Washington je spoľahlivo mestom demokratov (vo voľbách tu BO dostal 93% hlasov), s 56 percentným podielom černošskej populácie, ale myslím si, že v ten deň odrážal celkom verne atmosféru na mnohých miestach krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V médiách mnohí neznámi náhodne opýtaní i známe tváre vyhlasovali, že neprišli len za seba, ale aj v mene svojich rodičov a starých rodičov, iní kvôli svojim deťom, a že inauguračný deň je pravdepodobne najdôležitejší deň ich života. Aktivisti za občianske práva zo 60-tych rokov spomínali na ťažké roky. Pre príbuzných tých, ktorí sa nedožili, symbolizoval tento deň dôkaz, že čas väznenia a v niekoľkých prípadoch i smrť ich blízkych, nevyšli navnivoč. Televízne kamery približovali nadšenie, ale aj dojaté, zaslzené tváre čiernych aj bielych Američanov.

Ak sa vám to celé zdá prehnané a priveľmi emocionálne a americky sentimentálne, ani sa vám nečudujem. Za seba však môžem povedať len to, že som v čase týchto volieb veru aj ja mala slzy občas na krajíčku, aj za krajíčkom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neviem, či BO bude dobrým prezidentom, neviem, kam Ameriku nasmeruje svojou ekonomickou a zahraničnou politikou, neviem, či sa mu podarí naplniť aspoň časť z toho, čo od neho národ očakáva (momentálne má podľa Gallupovho ústavu hviezdnu 68% dôveru opýtaných). Neviem, čo bude o pár rokov, ale viem, že v očiach nielen čiernych Američanov už víťazstvom v prezidentských voľbách dokázal neočakávané, prekročil míľnik, o ktorom sa mnohí domnievali, že bude ešte nejaký čas pre Afro-Američana nedosiahnuteľný.

Černosi v USA tvoria asi 13% populácie. Hoci mladí Američania vnímajú rasové vzťahy oveľa menej intenzívne a problematicky než predchádzajúce generácie, história je neprehliadnuteľná. Ešte dnes môžete stretnúť ľudí, ktorých starí rodičia sa narodili do OTROCTVA! Ľudí, ktorí si hlavne v južanských štátoch na vlasntej koži pamätajú časy segregácie v školách, zastrašovania, potlačovania volebného práva, časy keď ich neobslúžili v reštaurácii a nedovolili im použiť ani len verejnú toaletu. Ak zákony formálne hovorili o rovnosti, zvyky diktovali inak. Hoci jestvovali historicky černošské colleges/vysoké školy, vrstva vzdelaných černochov aj známych umelcov, pre väčšinu Afro-Američanov boli šance na akceptáciu širšou spoločnosťou malé. Búrlivé hnutie za občianske práva v 60-tych rokoch veľa zmenilo a dnes inštitucionálna, právne zakotvená rasová diskriminácia nejestvuje (nehovorím o osobných rasových predsudkoch). Ale čas, kým sa kandidáti na manuálnu či pomocnú prácu v očiach spoločnosti i v svojich vlastných zmenia na kandidátov na prezidenta, ten čas plynie pomaly, vyžadujúc trpezlivosť, úsilie a nádej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A tak sa mi zdá úplne pochopiteľné, že keď človek počuje milovaného 71-ročného komika Billa Cosbyho s pohnutím rozprávať o tom, ako si pred odchodom na voľby vložil do vrecka staré fotografie svojho nebohého otca a brata, ktorý umrel 7-ročný, ako si ich vo volebnej kabínke vyložil tak, aby naňho mali dobrý výhľad a potom im slávnostne povedal - „ták, chlapci, a teraz ideme spolu voliť!"- tak sa mi zdá celkom prirodzené, ak sa človek bez ohľadu na pôvod a politické presvedčenie zachveje trochu pri srdci.

autorka: Eva Bollag

Prvý pokus

Prvý pokus

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  778
  •  | 
  • Páči sa:  65x

Ak chcete zverejniť svoj text na tomto blogu, pošlite nám ho e-mailom vo worde na adresu matus.paculik(at)smeonline.sk. Nezabudnite na predmet PRVÝ POKUS.Výber textov je v právomoci redakcie, ktorá má právo zmeniť autorom navrhnutý titulok. Väčšinu článkov zverejňujeme, ale vyhradzujeme si právo ktorýkoľvek odmietnuť aj bez udania dôvodu, najmä ak sa autor nepodpíše celým menom.Vždy uveďte aj vašu poštovú adresu a telefónne číslo. Tieto dva údaje nezverejníme, ale musíme ich mať k dispozícii kvôli overeniu identity alebo pre prípad, že sa váš článok rozhodneme honorovať.Ak meno a priezvisko priamo v článku nechcete uviesť, prosíme, napíšte nám dôvod. Za istých dôležitých okolností tieto údaje nepublikujeme, redakcia ich však vždy musí poznať.Zaradenie textu zväčša trvá niekoľko dní. Na tomto blogu nezverejňujeme poéziu ani prózu. Zoznam autorových rubrík:  Slovenské zdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu