Aká je ozajstná hodnota PKO?

Autor: Prvý pokus | 16.12.2010 o 8:01 | Karma článku: 13,99 | Prečítané:  3470x

Chcel by som sa zamyslieť nad vývojom smutnej bratislavskej kauzy PKO. Keď skúsime očistiť túto „podarenú" mestskú akciu od nánosu ľadového kľudu developera, ktorý vie, že nemá čo stratiť a vie aj to, že si v tejto nepriaznivej ekonomickej situácii môže dovoliť zdržanie, od informačného marazmu odchádzajúcich mestských úradníkov, od ktorých som nepočul logickú odpoveď ani na jednu z položených otázok a v podstate im je celé Pko ukradnuté a informačného marazmu prichádzajúcich úradníkov, ktorí vedia, že môžu len získať, až po vyhlásenia sympatických nostalgikov, ktorí Pko priraďujú trochu väčšiu hodnotu, ako v skutočnosti má, ostáva len jeden veľmi dôležitý fakt: Bratislava prichádza o veľmi podstatný kultúrny priestor, za ktorý nemá náhradu.

A možno ešte dôležitejším faktom je to, že to bol jeden z mála priestorov, kde sa dala usporiadať akcia pre viac ako 1000 ľudí, ktorý  vlastnilo mesto. Mohlo teda napríklad menším nájomným podporiť svoje kultúrne akcie alebo podujatia, ktoré si na seba nedokážu a ani nemusia zarobiť, ale sú dôležitým referenčným bodom, napríklad pre mnoho detí a ich rodičov. Už vidím ako organizátor festivalu folklórnych súborov základných škôl jedná napríklad s Inchebou o zľave, určite ju dostane!!

Kapacita Spoločenskej sály je na státie pre1800 ľudí a kapacita Estrádnej sály pre 2500 ľudí. PKO je z hľadiska organizácie kultúrneho podujatia vyhovujúce, má dobrý pristup pre aparatúru, veľké šatne pre skupiny, samostatný vchod pre umelcov.

Pre normálneho návštevníka, ktorý tam nikdy nezažil napríklad stužkovú, tanečnú alebo inú udalosť hrajúcu na jeho nostalgickú strunu, sa však atraktivita PKO každým rokom zmenšuje. Chce pohodlne zaparkovať, slušne sa zabaviť a nestáť v rade na sociálne zariadenia. Tie sú ale poddimenzované a väčšinou zatečené, bar je len improvizovaný pult s nápojmi do kelímku a suchou bagetou. Chýba možnosť úpravy hľadiska na stupňovité sedenie, dnes úplný štandard v moderných sálach. Napriek tomu ako je PKO dnes slušne využité, nie je vyťažené na 100 percent, čo otvára aj otázku ceny údržby a energií, ale aj schopnosti jeho súčasného vedenia naplniť klubovne a ostatné priestory.

Toto všetko je však  len otázkou normálnej rekonštrukcie, ktorá by vzhľadom na vek tejto budovy bola celkom logická.Myslím si, že pre obyvateľov mesta je ťažké akceptovať fakt, že niekto naozaj predal kvôli osobnému zisku pozemky pod týmto fungujúcim domom. Pretože keby sa tak nestalo, o existencii a mieste PKO nemôže byt pochybnosť, stačila by už spomínaná rekonštrukcia a riadne zregulované parkovanie. Veď pozícia pri rieke je úžasná. Prečo by tam mali byť len, že v minulosti, ešte pred predajom pred pozemkov mesto  investovalo do PKO nemalé peniaze: kompletne zrekonštruované obidve sály, vymenené okna a drevené obklady.

Mám strach, že sa situácia tak skoro nezlepší. Investor ponúka nový priestor ktorý, asi to je vtip, občas nazve Nové PKO (to musí byť vtip!!) v rámci budúceho komplexu s kapacitou „až" 600 - 1000 ľudí a s trochou povinného smútku vyhlasuje, že on teda preinvestuje viac, ale nechá bratislavčanom v rámci kompromisu vestibul!!! z pôvodnej budovy. Mám pocit, že prichádza k vesmírnemu nedorozumeniu: prečo by preboha niekto chcel, aby sa zachoval vestibul? Myslím si, že toto je čas, kedy by budúce vedenie mesta malo prestať snívať o svojich budúcich preferenciách a tvrdo sa postaviť zoči-voči realite. Kompromisy vo forme zachovania vitráží alebo vestibulu považujem za populistické pokusy, ktoré absolútne neriešia vzniknutú situáciu a odporujú normálnej logike.

Novú sálu (nové PKO!!) s kapacitou 1000 ľudí, ktorú by si mesto muselo od investora prenajímať, pokladám len za ďalšiu príležitosť niečieho zárobku a vyťahovania peňazí z vreciek daňových poplatníkov a vôbec nie za čo i len čiastočnú náhradu za predchádzajúce priestory. Budúci primátor má vynikajúcu možnosť dokázať svoje predvolebné sľuby a a ukázať, čo k tomu patrí, napríklad aj so zainteresovaním verejnosti a anonymnou architektonickou súťažou. Namiesto toho, aby mesto platilo nájom v novej nevhodnej sále začlenenej do polyfunkčného komplexu na mieste bývalého PKO, môže tieto financie presunúť priamo na nové PKO, ktorého vlastníkom bude konečne mesto.  Napokon budúci primátor tejto inštitúcii naozaj dlhuje, veď aj vďaka nej a "skvelej" práci bývalej mestskej pravicovej koalícii je teraz tam, kde je.

Keďže bratislavská komunálna politika predčila všetky moje paranoické predstavy o politike vôbec,  nečudoval by som sa, keby táto akcia, ktorá sa náhodne koná presne v čase odovzdávania mesta novému vedeniu, nebola tak trochu dohodnutá: veď starý primátor už s tým nemá čo robiť a nové vedenie mesta môže na tom len získať body.

Aká je ale ozajstná hodnota PKO? Určite nespočíva v sklenených vitrážach alebo vstupnom vestibule a pravdepodobne ani v krásnych nostalgických spomienkach, ktoré asi každý z nás má. Myslím si, že hodnota tohto priestoru je tá, že bol určený na kultúru a že patril Bratislave. Takto napísané to znie strašne jednoducho a prirodzene - mesto má svoj priestor na kultúru. Bohužiaľ,  pre naše mesto toto jednoduché konštatovanie už neplatí, Bratislava, prichádzajúca o dôležité prvky mestskej sociálnej siete sa ďalej prepadá hlboko pod úroveň štandardného európskeho mesta. (Ako vaše mesto využilo realitný boom spred roku 2008? Zbavilo sa svojho hlavného kultúrneho stánku!)

PKO je ako hrdina z akčného filmu: stal sa  rukojemníkom a zároveň dobrým nástrojom pre každého, kto sa potreboval dostať na svetlo: mestský poslanec ho chcel brániť vlastným telom, kandidát na primátora tam organizoval hliadky a developer  ho oplotí alebo nabúra vždy, keď potrebuje trochu pohnúť svoje veci "na meste". A ako  hrdina akčného filmu aj zomiera, aby svojím tragickým koncom ukázal ozajstnú tvár ľudí, ktorí  Bratislavu spravovali a ľudí, ktorí svojou síce legitímnou, ale nemilosrdnou  podnikateľskou činnosťou ovplyvňujú naše mesto na ďalšie roky.

Na záver chcem spomenúť, že so spomínaným developerom máme pozitívnu pracovnú skúsenosť v podobe workshopu a diskusie v rámci iného podnikateľského zámeru. Je len škoda, že nemal záujem o širšiu diskusiu aj  na túto tému, jeho bratislavská karma mohla byť niekde celkom inde, nie na najmenších možných číslach.

autor: Matúš Vallo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Polícia zadržala Forischa a ďalších dvoch exsiskárov

Polícia povedala, že zasahuje v Bratislave a okolí.

PÍŠE JOZEF LENČ

Dokedy bude Matovič za príčetného demokrata?

Táto súčasť „demokratickej opozície“ je politická škodná.


Už ste čítali?