Koalícia je ako manželstvo

Autor: Prvý pokus | 21.2.2011 o 0:43 | (upravené 21.2.2011 o 0:48) Karma článku: 4,17 | Prečítané:  1070x

Na začiatku oboch, stoja ľudia, ktorí majú čo - to spoločné, no nedá sa povedať, že by boli silnými partnermi. Ich vzťah čaká dlhá cesta, na ktorej sa musí vyvíjať. Silu koaličných partnerov, teda politických strán, neskôr preveria občania - voliči. Rovnako, ako je vzťah muža a ženy skúšaný okolím a ľuďmi, medzi ktorými fungujú.

Zvíťazia len tí partneri, ktorí si veria, majú spoločné hodnoty a v neposlednom rade dokážu spolupracovať. Pokiaľ všetci zúčastnení veria, že práve ich hodnoty a vzťahy majú budúcnosť a presvedčili o tom aj svoje okolie a spoločnosť, môžu uzatvoriť plnohodnotný vzťah založený na dohode a spečatený spoločenskými pravidlami.

Povedia si svoje „áno"  a začínajú spolupracovať!

Niekedy to ide lepšie, inokedy to zaškrípe! Ale každý rozumný človek vám potvrdí, že vzťahy bez hádok neexistujú! Prečo sa však toto tvrdenie automaticky vyťahuje len v súvislosti s partnerským vzťahom muža a ženy. Nie je koalícia tiež partnerský vzťah?

Pred takmer ôsmimi mesiacmi si svoje „áno" povedali „sloboduasolidaritu" hlásajúci politickí nováčikovia a štyria ničím neobyčajní ľudia.

Krátko na to, už ako „pár", si povedali svoje „áno" aj s ostatnými koaličnými partnermi a začali spolupracovať!

Rozhodli sa slobodne, bez nátlaku a určite navzájom dobre poznali aj svoj „zdravotný stav". Rovnako ako manželia - preverení ľuďmi, časom, s podobnými hodnotami, na základe dohody. Prečo však v tomto vzťahu nefunguje alibistická veta „v každom vzťahu to sem tam škrípe", alebo dokonca ešte výstižnejšia „v dobrom aj v zlom"?!

Všetky univerzálne vety asi nebudú také univerzálne, ako sa zdá...

Kým bolo dobre, všetci boli spokojní. Ale zrazu.....jeden z partnerov začal vystrkovať rožky, povedal si svoj názor, ktorý sa druhému partnerovi nepáčil a ten pristúpil k ráznemu kroku a partnera sa zbavil...To je akoby si manžel dovolil súhlasiť s inou ženou a manželka by ho za to rovno vyhodila z okna!

Už naše mamy vedeli, že sa nepatrí riešiť partnerské spory teatrálne a na verejnosti. Partneri by si ich mali vyriešiť diskrétne, medzi sebou a na verejnosti naďalej vystupovať ako silní a neoblomní. A nikto by si netrúfol ohrozovať a podceňovať ich.

Boli tie naše mamy múdre!

No ale teraz je nová doba a jednoduchšie a zdá sa aj populárnejšie riešenie je rozvod - hneď, nekompromisne, bez domyslenia možných následkov!

Bývalý partner je zrazu sám a môže si ho uchmatnúť ktokoľvek iný.

A smutné je aj to, že keď jeden z partnerov zo vzťahu odchádza, berie si aj tých, ktorých si do vzťahu priniesol a o ktorých sme ani tak veľmi prísť nechceli. Rodinu, priateľov, skrátka tých ktorí za ním stoja.

A náš dovtedy stabilný svet sa pomaly, ale isto rozpadá!

A naše mamy majú pravdu ešte v jednom: „Až vtedy prídeš na to, čo si mal, keď to stratíš!"

autorka: Lenka Krankušová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?