Koalícia je ako manželstvo

Autor: Prvý pokus | 21.2.2011 o 0:43 | (upravené 21.2.2011 o 0:48) Karma článku: 4,17 | Prečítané:  1072x

Na začiatku oboch, stoja ľudia, ktorí majú čo - to spoločné, no nedá sa povedať, že by boli silnými partnermi. Ich vzťah čaká dlhá cesta, na ktorej sa musí vyvíjať. Silu koaličných partnerov, teda politických strán, neskôr preveria občania - voliči. Rovnako, ako je vzťah muža a ženy skúšaný okolím a ľuďmi, medzi ktorými fungujú.

Zvíťazia len tí partneri, ktorí si veria, majú spoločné hodnoty a v neposlednom rade dokážu spolupracovať. Pokiaľ všetci zúčastnení veria, že práve ich hodnoty a vzťahy majú budúcnosť a presvedčili o tom aj svoje okolie a spoločnosť, môžu uzatvoriť plnohodnotný vzťah založený na dohode a spečatený spoločenskými pravidlami.

Povedia si svoje „áno"  a začínajú spolupracovať!

Niekedy to ide lepšie, inokedy to zaškrípe! Ale každý rozumný človek vám potvrdí, že vzťahy bez hádok neexistujú! Prečo sa však toto tvrdenie automaticky vyťahuje len v súvislosti s partnerským vzťahom muža a ženy. Nie je koalícia tiež partnerský vzťah?

Pred takmer ôsmimi mesiacmi si svoje „áno" povedali „sloboduasolidaritu" hlásajúci politickí nováčikovia a štyria ničím neobyčajní ľudia.

Krátko na to, už ako „pár", si povedali svoje „áno" aj s ostatnými koaličnými partnermi a začali spolupracovať!

Rozhodli sa slobodne, bez nátlaku a určite navzájom dobre poznali aj svoj „zdravotný stav". Rovnako ako manželia - preverení ľuďmi, časom, s podobnými hodnotami, na základe dohody. Prečo však v tomto vzťahu nefunguje alibistická veta „v každom vzťahu to sem tam škrípe", alebo dokonca ešte výstižnejšia „v dobrom aj v zlom"?!

Všetky univerzálne vety asi nebudú také univerzálne, ako sa zdá...

Kým bolo dobre, všetci boli spokojní. Ale zrazu.....jeden z partnerov začal vystrkovať rožky, povedal si svoj názor, ktorý sa druhému partnerovi nepáčil a ten pristúpil k ráznemu kroku a partnera sa zbavil...To je akoby si manžel dovolil súhlasiť s inou ženou a manželka by ho za to rovno vyhodila z okna!

Už naše mamy vedeli, že sa nepatrí riešiť partnerské spory teatrálne a na verejnosti. Partneri by si ich mali vyriešiť diskrétne, medzi sebou a na verejnosti naďalej vystupovať ako silní a neoblomní. A nikto by si netrúfol ohrozovať a podceňovať ich.

Boli tie naše mamy múdre!

No ale teraz je nová doba a jednoduchšie a zdá sa aj populárnejšie riešenie je rozvod - hneď, nekompromisne, bez domyslenia možných následkov!

Bývalý partner je zrazu sám a môže si ho uchmatnúť ktokoľvek iný.

A smutné je aj to, že keď jeden z partnerov zo vzťahu odchádza, berie si aj tých, ktorých si do vzťahu priniesol a o ktorých sme ani tak veľmi prísť nechceli. Rodinu, priateľov, skrátka tých ktorí za ním stoja.

A náš dovtedy stabilný svet sa pomaly, ale isto rozpadá!

A naše mamy majú pravdu ešte v jednom: „Až vtedy prídeš na to, čo si mal, keď to stratíš!"

autorka: Lenka Krankušová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?