Zdravotníctvo na kolenách, my však riešime robota da Vinci

Autor: Prvý pokus | 16.3.2011 o 8:26 | Karma článku: 12,57 | Prečítané:  2711x

15.3.2011 som si v televízii pozrel shot o prevratnom robote da Vinci, ktorý bol zapožičaný do nemocnice v Banskej Bystrici. Laici museli získať pocit absolútne prevratnej novinky, ktorá dokáže podstatne lepšie uskutočniť operačný výkon a rekonvalescencia je zázračne krátka v porovnaní s konvenčnou chirurgickou liečbou. Áno, to všetko je pravda, ale len čiastočná. Robot je v praxi cca už 14 rokov.

Najväčší počet prístrojov majú samozrejme Američania. Tam je však v zdravotníctve všetko úplne inak. Robot v podstate kopíruje klasickú laparoskopiu s tým rozdielom, že operatér môže vykonávať aj niekoľkohodinovú operáciu bez fyzickej únavy, trasenia rúk a stresu mimo operačného pola. Robota riadi na diaľku.

Klasická, všade dostupná laparoskopia má úplne identické využitie, je porovnateľne menej  invazívna v porovnaní s otvorenou chirurgickou liečbou a rekonvalescencia je rovnaká ako u zazračného da Vinciho. Je tu však podstatný rozdiel. A to v cene. Cena robota je cca 3 000 000 euro (predajná cena v roku 2008), cena klasického laparoskopického setu je cca 130000 euro. Nehovoriac o nákladoch na samotnú operáciu.  Podľa jednoduchej matematiky dokážeme teda 23 pracovísk na Slovensku dovybaviť klasickou laparoskopiou a tým zlepšiť kvalitu poskytovanej starostlivosti podstatne väčšiemu počtu pacientov.

Navrhujem však mediám zmeniť tému. Radšej by sa mali  začať venovať tak potrebnej reforme zdravotníctva. Je predsa úplne jasné, že v čase, keď sú viaceré nemocnice v dezolátnom stave,  nie sú v nemocniciach základné lieky, keď "hlavná" poisťovňa je v obrovskom dlhu a nie je schopná si plniť všetky svoje záväzky, keď lekár absolvent v Univerzitnej nemocnici zarába 650 euro v hrubom, je medializácia  robota da Vinci doslova výsmechom slovenskému pacientovi.

Opäť som sa presvedčil, ako mediá a zdá sa, že aj  niektorí doktori, dokážu doslova oblbnúť verejnosť. Už si viem živo predstaviť, ako budú pacienti riešiť od zajtra s doktormi, že sa chcú dať operovať tým "zazračným " robotom.

autor: MUDr. Milan Blaško

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?