Zdravotníctvo na kolenách, my však riešime robota da Vinci

Autor: Prvý pokus | 16.3.2011 o 8:26 | Karma článku: 12,57 | Prečítané:  2820x

15.3.2011 som si v televízii pozrel shot o prevratnom robote da Vinci, ktorý bol zapožičaný do nemocnice v Banskej Bystrici. Laici museli získať pocit absolútne prevratnej novinky, ktorá dokáže podstatne lepšie uskutočniť operačný výkon a rekonvalescencia je zázračne krátka v porovnaní s konvenčnou chirurgickou liečbou. Áno, to všetko je pravda, ale len čiastočná. Robot je v praxi cca už 14 rokov.

Najväčší počet prístrojov majú samozrejme Američania. Tam je však v zdravotníctve všetko úplne inak. Robot v podstate kopíruje klasickú laparoskopiu s tým rozdielom, že operatér môže vykonávať aj niekoľkohodinovú operáciu bez fyzickej únavy, trasenia rúk a stresu mimo operačného pola. Robota riadi na diaľku.

Klasická, všade dostupná laparoskopia má úplne identické využitie, je porovnateľne menej  invazívna v porovnaní s otvorenou chirurgickou liečbou a rekonvalescencia je rovnaká ako u zazračného da Vinciho. Je tu však podstatný rozdiel. A to v cene. Cena robota je cca 3 000 000 euro (predajná cena v roku 2008), cena klasického laparoskopického setu je cca 130000 euro. Nehovoriac o nákladoch na samotnú operáciu.  Podľa jednoduchej matematiky dokážeme teda 23 pracovísk na Slovensku dovybaviť klasickou laparoskopiou a tým zlepšiť kvalitu poskytovanej starostlivosti podstatne väčšiemu počtu pacientov.

Navrhujem však mediám zmeniť tému. Radšej by sa mali  začať venovať tak potrebnej reforme zdravotníctva. Je predsa úplne jasné, že v čase, keď sú viaceré nemocnice v dezolátnom stave,  nie sú v nemocniciach základné lieky, keď "hlavná" poisťovňa je v obrovskom dlhu a nie je schopná si plniť všetky svoje záväzky, keď lekár absolvent v Univerzitnej nemocnici zarába 650 euro v hrubom, je medializácia  robota da Vinci doslova výsmechom slovenskému pacientovi.

Opäť som sa presvedčil, ako mediá a zdá sa, že aj  niektorí doktori, dokážu doslova oblbnúť verejnosť. Už si viem živo predstaviť, ako budú pacienti riešiť od zajtra s doktormi, že sa chcú dať operovať tým "zazračným " robotom.

autor: MUDr. Milan Blaško

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slovensko dostane navyše ďalších 600-tisíc dávok vakcín Pfizer

Do konca júna budeme mať navyše 2,2 milióna vakcín Pfizer.


Už ste čítali?