Ako som sa pri sčítaní obyvateľstva stal neveriacim

Autor: Prvý pokus | 27.5.2011 o 12:30 | Karma článku: 17,93 | Prečítané:  5224x

Úvodom poviem, že som kresťan katolík, t.č. hlásiaci sa k rímskokatolíckej cirkvi. Chodím pravidelne do kostola, kde si veľmi rád vypočujem veľmi dobré postrehy od môjho kňaza. Býva často kritický aj do vlastných radov. Pochádzam teda z typickej kresťanskej rodiny, mám veľa kamarátov angažujúcich sa v komunitách. Poznám aj mnohé rodiny, ktoré na rímskokatolíckej cirkvi fungovali, resp. jej náhla neexistencia by znamenala koniec ich životných ideí.

V týchto časoch rovnako ako mnohí čitatelia, i ja otváram hárky k sčítaniu obyvateľstva 2011. Nebudeme teraz diskutovať o relevancii sčítania, o zneužívaní údajov. Berme ako fakt, že idem štátu dať nejaké informácie.

Dostávam sa teda po bod, kedy mám vyjadriť moju príslušnosť k cirkvi. Obával som sa toho, pretože táto otázka mi už dlho víri v hlave. Mnohí moji známi v tejto otázke odpovedia jednoznačne "rímskokatolícka cirkev" a akékoľvek zaváhanie by brali ako zaváhanie vo viere k Bohu, nedostatočnú Božiu milosť, či iné dôvody. No ja váham. Prečo?

Iste vieme, že výsledok sčítania súvisiaci s touto otázkou bude dvojaký. Prvý, že sa obnovia webové informácie. Ten druhý je oveľa viac prozaický- koľko dostane ktorá cirkev zo štátneho rozpočtu. Je to práve aj jeden z dôvodov angažovania sa RKC pred sčítaním a vydaním reklám nabádajúcich k prihláseniu sa. RKC tak prešla na taktiku kvantity, ktorú uplatňuje pred kvalitou. Dôležité nie je, či rímskokatolícka cirkev má verné ovečky, ale koľko ich je. Preto RKC nevadia ľudia, ktorí podvádzajú, ale prihlásia sa k RKC. Isto poznáme problémy našej spoločnosti- korupcia, klientelizmus, súdnictvo, zdravotníctvo. Doteraz RKC nevydala žiadne billboardy, v ktorých by sa vyjadrila sa k stavu korupcie. Tie pre ňu nie sú zrekjme až tak dôležité, ako sú súčasné billboardy.

Veľmi známa nevyriešená kauza je kauza týkajúca sa pol miliardy korún, ktoré si RKC mohla dovoliť netransparentne použiť (jemne povedané), nakoľko jej účtovníctvo nespadá pod daňové riaditeľstvo republiky. Z právneho hľadiska teda nejde o nič, z morálneho ide o potencionálne spreneverenie pol miliardy korún, ktoré by RKC mala v dobrej vôli zdokladovať a zbaviť sa tak viny. Toto RKC doteraz neurobila. Peniaze, ktoré dostala od štátu na základe ľudového sčítania, netransparentne používa.

V mojich očiach je otázka príslušnosti k cirkvi pri sčítaní akýmsi plebiscitom, ktorý v demokratickej spoločnosti funguje ako spätná väzba spokojnosti výkonu od poslednej voľby. Preto sa pýtam sám, keby po takýchto kauzách RKC získala viac percent ako v minulých voľbách, uvedomí si svoju chybu? Asi ťažko. Myslím, že logickým záverom by malo byť zníženie preferenčných hlasov. A keďže patrím k tým pragmatickejším, chcem dať RKC jasne najavo, čo si myslím o netransparentnom nakladaní s verejnými peniazmi (čítaj: peniazmi od štátu a od podporovateľov).

Preto som sa rozhodol, že RKC na obdobie od roku 2011 do najbližšieho sčítania nedostane môj hlas. Tí moji známi tento môj názor asi nepochopia. Vďaka nim je RKC taká, aká je.

PS: som názoru, že kritizovať hnutie / stranu / spoločenstvo má právno najmä jeho príslušník. Tento názor je často chápaný ako "nakakanie si do vlastného hniezda". Ja sa však snažím nebyť zaslepeným fanúšikom svojho tímu.

autor: Juraj Vančo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?