„Zbytočná“ polícia?

Autor: Prvý pokus | 31.5.2011 o 8:35 | Karma článku: 11,20 | Prečítané:  2685x

Ideálom človeka je vraj nič nerobiť a dobre zarobiť. K dokonalosti to doviedli politici. Veľké zárobky, imunita a žiadna zodpovednosť. Ale ani polícia neostáva pozadu. Z činností, ktoré má v náplni, najviac obľubuje ranné stráženie prechodov pred školami.

Najľahšia služba. Nebyť počasia, tak to nemá chybu. Zodpovednosť žiadna, čas aj plat beží. Riešiť nemusia takmer nič. Zbytočné, zato príslušne drahé. Ako to vyzerá v skutočnosti? Policajti prídu do práce. Dajme tomu v 6.30 Prezlečenie, príprava. BoRo, ako sme hovorili. Služobné auto ich odvezie a 7.15 už stoja na svojom poste. Tam tvrdo strážia do 8.00. Spiatočný odvoz, krátky oddych po namáhavom výkone. Je 8.30. Ak  sú rýchli, tak v 9.00 už môžu byť na ďalšom potrebnom mieste. Takže na 4 školy je treba 5 ľudí, jedno služobné auto. 5 x 2,5 hod. je veľa hodín a dosť peňazí.   Služba takmer ZBYTOČNÁ.

Teraz som zo seba urobil somára. Ohrozil som zdravie našich detí. Bola by to možno pravda, keby neexistovalo jednoduchšie, lacnejšie riešenie. Tak, ako to robia inde, kde vedia premýšľať. Možností je prekvapivo veľa. Túto veľmi nekvalifikovanú prácu nahradí aj figurína, vešiak. Mňa, keď šoférujem vyľaká akákoľvek zeleno-reflexná vestička. Viacej netreba. Buďme ale konkrétni, ako to robia inde.

1, Dôvera daná žiakom 9 triedy ZŠ, alebo 1, 2 r. SŠ vychováva. Spoločne s malou odmenou jednotlivcom, alebo kolektívu.  Napríklad 2 EUR / 45 min. by boli pre časť študentov fantastickým zárobkom. Trebárs na školský výlet.

2, Dôchodca - dobrovoľník z najbližšieho okolia. V jednom českom meste im za to dávajú voľné lístky do MHD. Dotovanej mestom. Takže služba pre mesto v  podstate zadarmo.

3, ZAPLATENÝ zamestnanec školy, od školníka po... Netreba ho voziť hore - dole. V každom prípade by to malo vyjsť lacnejšie. Odpadne doprava, výstroj a výzbroj. Zbytočný čas.

4, Plus ďalšia jedna či dve možnosti, na ktoré sa dá ľahko prísť. Je treba šetriť.

Pre túto činnosť postačí zelená reflexná vesta, terčík. Alebo - strážená figurína. (Strážená pred zlodejmi. Vieme, kde žijeme ) V zime vlastná čapica. Netreba drať výstroj a výzbroj. Dopravovať osoby a najazdiť v ranej špičke niekoľko kilometrov. Podľa mňa a mojich pamätí na školskú dochádzku je to službička skutočne zbytočná.

Pamätáte, ako sme chodili do školy? Pomaly, neochotne. Veď kto by sa tam tešil. Naopak, po poslednom zvonení sme maximálnou rýchlosťou opúšťali školskú budovy. Rýchlo preč, k našim hrám. Dnešné deti nie sú také pohyblivé.  Zato sú určite viacej nepozorné a tiež sa snažia dostať od školy čo najďalej. Dopravná špička je väčšia, vodiči sa ponáhľajú a je viacej nervozity. Žiaci opúšťajú budovy jednotlivo, vo veľkom časovom intervale. A - čuduj sa svete.  Poobede pred školou už nikto nestráži. Takže to nie je až také horúce.

My, občania mesta, ale aj mesto samé políciu samozrejme potrebuje. Tam, kde je treba zásah vycvičenej, vyzbrojenej osoby. Pri ochrane majetku a zdravia. Čísla a problémy sú odborníkom známe. Ak polícia opustí školské prechody, bude viacej na potrebnejších miestach. Napríklad pri kontrolách opitých detí na diskotékach. Zabráni vandalom v ničení mestského majetku. Možno po rokoch konečne chytí na jar expertov, ktorý vypaľujú z pasie hektáre suchej trávy.  A desiatky ďalších činností, pre ktoré sú vycvičení.

autor: Peter Brecík

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?