Viem si predstaviť svoj návrat na čelo psychiatrie

Autor: Prvý pokus | 1.7.2011 o 10:35 | Karma článku: 18,18 | Prečítané:  9179x

Rozhodnutie o drastickej redukcii lôžok a plánovanom sťahovaní banskobystrickej psychiatrie na 8. poschodie Nemocnice F.D.Roosevelta je tak neuveriteľné, že nutne vyvoláva otázku, kto za ním stojí.

Zdá sa že v prípade Banskej Bystrice majú za ušami najmä domáci matadori, ktorí zacítili možnosť priživiť sa na plošne realizovanej "optimalizácii" nemocničných lôžok a vo vidine tučného sústa (historickej budovy psychiatrického oddelenia v tzv. starej nemocnici) celkom stratili súdnosť. Narušili tak nielen očakávaný hladký priebeh likvidácie a zlučovania oddelení spojený s predpokladaným len platonickým odporom vo forme bezzubých petícií či postávania s transparentami niekde na okraji záujmu, ale aj skrytý rozmer celej akcie - vcelku vtipne vymyslené navodenie atmosféry prepúšťania a s tým spojených existenčných obáv ako protiváhy plánovaných jesenných aktivít zdravotníckych odborov. Pochybujem, že sa im za to ich šéfovia poďakujú.

Likvidácia psychiatrických lôžok v Banskej Bystrici pôvodne vôbec nebola v pláne - lekári i pacienti z už vopred odsúdenej psychiatrie vo Zvolene boli smerovaní o.i. na oddelenie v Bystrici, kde sa (logicky) rátalo s posilnením psychiatrických služieb. Ku zmene došlo na poslednú chvíľu. Jedinečná šanca dostať sa k lukratívnej budove psychiatrie sa totiž tak skoro opakovať nebude. Takže - zrušíme geriatriu  a  na jej miesto natlačíme psychiatriu - čo na tom, že s polovičnou kapacitou lôžok a na 8. poschodie.

A vznikajú absurdity. Všeobecná zdravotná odporúča odosielať pacientov zo zrušeného Zvolena na rušené lôžka v Bystrici. Poslanci Kresťanskodemokratického hnutia predkladajú v parlamente návrh zákona o obmedzení dôsledkov hazardného hrania a dvadsať rokov fungujúce oddelenie pre liečbu patologického hráčstva, prvé a v mnohom jedinečné na Slovensku, rozhodnutím kádéháckeho ministra končí svoju činnosť. Námestník riaditeľa FNsP FDR na otázky redaktora Markízy habká ako žiačik prichytený pri fajčení na záchode, že "ak sa nájde záujemca, budovu predáme" a následne, že "kto tu hovorí, že ju ideme predávať ?".

Aj menej zorientovaný pozorovateľ vycíti, že tu niečo nehrá. Primár psychiatrie oznamuje, že za tejto situácie s medicínou končí. Protestujú lekári oddelenia, pacienti,  príbuzní, pripájajú sa občania, polícia i primátor Banskej Bystrice, schádza sa mimoriadny výbor Slovenskej psychiatrickej spoločnosti SLS (ten výbor, ktorý pred rokmi protimečiarovskym vystúpením prispel k obnove demokracie na Slovensku a teraz opäť nemôže mlčať)...

Pred rokmi sme sa (my starší) v dejinách medzinárodného robotníckeho hnutia učili, že "kto seje vietor, zožne búrku". Nikdy by som si nepomyslel, že to ešte niekedy bude aktuálne.

Koho odveje ?

Teraz sa dozvedám, že pri odôvodňovaní opodstatnenosti rušenia psychiatrických lôžok v Banskej Bystrici došlo k obludnej manipulácii s údajmi o obložnosti oddelenia.

Médiám, inštitúciám, verejnosti, ale aj výboru psychiatrickej spoločnosti a hlavnému odborníkovi podsunutá hodnota 47% nemá s reálnou obsadenosťou lôžok na psychiatrii nič spoločného-celková obložnosť Psychiatrického oddelenia FNsP FDR v Banskej Bystrici za rok 2010 bola 68,36%, obložnosť za január 2011 49,39%, za február 74,56%, za marec 73,18%, za apríl 75,66% a za máj 2011 68,94% (ide o údaje z nemocničného informačného systému).

Ak sa preukáže, že niekto prostredníctvom falošných údajov spôsobil likvidáciu možností poskytnúť potrebnú pomoc najzraniteľnejším a najbezbrannejším-pacientom trpiacim duševnými poruchami, pôjde o zločin-typický, solídne sofistikovaný zločin bielych golierov (neviem, či právne zaraditeľný, morálne však nepochybne hnusný). A opäť vyvstáva otázka, kto je za tým.

Možností veľa nie je. Buď s číslami manipulovala poisťovňa-z nejakého nie veľmi zrozumiteľného dôvodu (tá potrebuje zrušiť lôžka, je jej v podstate jedno, ktoré) alebo boli nesprávne údaje poisťovni cielene podsunuté z vedenia banskobystrickej nemocnice. Tu by bol dôvod jasnejší.

Na každý pád by nemalo byť problémom pre investigatívneho žurnalistu, kontrolý úrad, respektíve orgány činné v trestnom konaní identifikovať miesto a autorov podvodu. V afére Watergate išlo len o úrad prezidenta, tu možno niekto cynicky odpísal reálnych chorých ľudí. Nemalo by mu to prejsť.

Chcel by som veriť, že vláda premiérky Radičovej sa dokáže - aj v záujme vylepšenia svojho už dosť pošramoteného imidžu - včas zbaviť príťaže trápnych regionálnych zlodejíčkov. V takom prípade by som si vedel predstaviť aj svoj návrat do čela banskobystrickej psychiatrie.

autor: MUDr. Ludvik Nábělek, PhD.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?