Podoby lekárskej etiky v Ľubovnianskej nemocnici

Autor: Prvý pokus | 11.9.2011 o 20:36 | Karma článku: 7,37 | Prečítané:  2424x

Pracujem v rezorte školstva, o ktorom zvyknú média písať a hovoriť najviac v súvislosti so začiatkom a koncom školského roka, prípadne, ak sa vyskytnú nejaké kauzy. V podobnej situácii, predpokladám, je to aj s rezortom zdravotníctva, ktorý je na televíznych obrazovkách často vykresľovaný ako „problémový" a domnievam sa, že spolu so školstvom aj finančne nedocenený. Vo svojom blízkom okolí často počúvame ponosy aj na lekárov a zdravotnícke zariadenia, korupciu a mnohé ďalšie negatíva. Tie potom, zdá sa, prevládajú nad pozitívami, o ktorých by som sa chcela zmieniť v súvislosti s mojou nedávnou osobnou skúsenosťou.

Vzhľadom na možnosť výberu zdravotníckeho zariadenia a lekára (keďže nepochádzam z daného regiónu) som využila dobré referencie na Ľubovniansku nemocnicu, n.o., ktorá je okrem iného držiteľom certifikátu potvrdzujúceho, že zaviedla a aplikuje systém manažérstva kvality podľa normy STN EN ISO 9001: 2009/ ISO 9001:2008. Nepatrím síce k ľuďom, ktorí často vyhľadávajú zdravotnícke zariadenia, no v danom prípade ma v čakárni gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia zvlášť zaujal dokument Politiky kvality Ľubovnianskej nemocnice, n.o. podpísaný riaditeľom ĽN, n.o. MUDr. Petrom Bizovským, MPH, v ktorom pod názvom „Skutočnou kvalitou je aj ľudskosť" môže sa každý pacient oboznámiť s poslaním, víziou a zásadami daného zdravotníckeho zariadenia.

Možno konštatovať, že tento dokument a predovšetkým jeho realizácia v práci zamestnancov spomínaného oddelenia je priam vzorovým príkladom toho, ako by mala vyzerať lekárska etika v praxi. V tejto súvislosti som si spomenula na nedávnu medzinárodnú konferenciu v Singapure, ktorej som sa zúčastnila koncom mája tohto roku. Jej cieľom okrem iného bolo zvýšiť vzájomné porozumenie týkajúce sa aj toho, aby lekári a zdravotnícky personál vo svojej práci zohľadňovali ľudskosť a ďalšie princípy lekárskej etiky. Dôkazom, že sa to dá, je aj spomínané zdravotnícke zariadenie. V Ľubovnianskej nemocnici nejde iba o dokument vyvesený na stene (tak ako to v mnohých organizáciách býva a je často považovaný iba za „formalitu"). O aplikovanie jednej zo spomínaných zásad daného dokumentu, t.j. „Pacient je predovšetkým ľudskou bytosťou, preto individuálny prístup k jeho liečbe a potrebám je základom poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti" sa podľa mňa v praxi snaží celý kolektív Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia pod vedením primára MUDr. Jána Pružinského, počnúc zdravotnou sestrou na oddelení, príjme, vyšetrovni, ultrasonografickej ambulancii, aj spolupráca s oddelením anesteziológie (pod vedením MUDr. Kataríny Dudášovej).

Je príjemné a potešujúce, keď v dnešných „hektických" dňoch človek má možnosť vidieť, ako funguje práca v operačnej sále, kde každý zamestnanec má svoje miesto a poslanie a ich práca vám pripadá ako fungovanie dobre zladeného  „zázračného orchestra". Podobne to funguje aj na celom gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Zvlášť potešujúca je čistota na izbách a v sociálnych zariadeniach, poriadok a pokojná atmosféra. Domnievam sa, že toto všetko prispieva k úspešnému a zdarnému priebehu liečby hospitalizovaných pacientok.

Predpokladám, že takýchto zdravotníckych zariadení je na Slovensku viac, aj keď z médií sa niekedy dozvedáme, že je existencia mnohých nemocníc ohrozená. O to viac ma preto potešilo, že na východe Slovenska, v Starej Ľubovni, existuje zdravotnícke zariadenie a oddelenie, ktoré pacienta naozaj považuje za ľudskú bytosť a aj k jeho liečbe i potrebám pristupuje individuálne, čo naozaj tvorí základ jeho kvalitnej zdravotníckej starostlivosti a skutočne humánnej podoby lekárskej etiky.

autorka: Marta Gluchmanová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov.

SVET

Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov.


Už ste čítali?