Podoby lekárskej etiky v Ľubovnianskej nemocnici

Autor: Prvý pokus | 11.9.2011 o 20:36 | Karma článku: 7,37 | Prečítané:  2439x

Pracujem v rezorte školstva, o ktorom zvyknú média písať a hovoriť najviac v súvislosti so začiatkom a koncom školského roka, prípadne, ak sa vyskytnú nejaké kauzy. V podobnej situácii, predpokladám, je to aj s rezortom zdravotníctva, ktorý je na televíznych obrazovkách často vykresľovaný ako „problémový" a domnievam sa, že spolu so školstvom aj finančne nedocenený. Vo svojom blízkom okolí často počúvame ponosy aj na lekárov a zdravotnícke zariadenia, korupciu a mnohé ďalšie negatíva. Tie potom, zdá sa, prevládajú nad pozitívami, o ktorých by som sa chcela zmieniť v súvislosti s mojou nedávnou osobnou skúsenosťou.

Vzhľadom na možnosť výberu zdravotníckeho zariadenia a lekára (keďže nepochádzam z daného regiónu) som využila dobré referencie na Ľubovniansku nemocnicu, n.o., ktorá je okrem iného držiteľom certifikátu potvrdzujúceho, že zaviedla a aplikuje systém manažérstva kvality podľa normy STN EN ISO 9001: 2009/ ISO 9001:2008. Nepatrím síce k ľuďom, ktorí často vyhľadávajú zdravotnícke zariadenia, no v danom prípade ma v čakárni gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia zvlášť zaujal dokument Politiky kvality Ľubovnianskej nemocnice, n.o. podpísaný riaditeľom ĽN, n.o. MUDr. Petrom Bizovským, MPH, v ktorom pod názvom „Skutočnou kvalitou je aj ľudskosť" môže sa každý pacient oboznámiť s poslaním, víziou a zásadami daného zdravotníckeho zariadenia.

Možno konštatovať, že tento dokument a predovšetkým jeho realizácia v práci zamestnancov spomínaného oddelenia je priam vzorovým príkladom toho, ako by mala vyzerať lekárska etika v praxi. V tejto súvislosti som si spomenula na nedávnu medzinárodnú konferenciu v Singapure, ktorej som sa zúčastnila koncom mája tohto roku. Jej cieľom okrem iného bolo zvýšiť vzájomné porozumenie týkajúce sa aj toho, aby lekári a zdravotnícky personál vo svojej práci zohľadňovali ľudskosť a ďalšie princípy lekárskej etiky. Dôkazom, že sa to dá, je aj spomínané zdravotnícke zariadenie. V Ľubovnianskej nemocnici nejde iba o dokument vyvesený na stene (tak ako to v mnohých organizáciách býva a je často považovaný iba za „formalitu"). O aplikovanie jednej zo spomínaných zásad daného dokumentu, t.j. „Pacient je predovšetkým ľudskou bytosťou, preto individuálny prístup k jeho liečbe a potrebám je základom poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti" sa podľa mňa v praxi snaží celý kolektív Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia pod vedením primára MUDr. Jána Pružinského, počnúc zdravotnou sestrou na oddelení, príjme, vyšetrovni, ultrasonografickej ambulancii, aj spolupráca s oddelením anesteziológie (pod vedením MUDr. Kataríny Dudášovej).

Je príjemné a potešujúce, keď v dnešných „hektických" dňoch človek má možnosť vidieť, ako funguje práca v operačnej sále, kde každý zamestnanec má svoje miesto a poslanie a ich práca vám pripadá ako fungovanie dobre zladeného  „zázračného orchestra". Podobne to funguje aj na celom gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Zvlášť potešujúca je čistota na izbách a v sociálnych zariadeniach, poriadok a pokojná atmosféra. Domnievam sa, že toto všetko prispieva k úspešnému a zdarnému priebehu liečby hospitalizovaných pacientok.

Predpokladám, že takýchto zdravotníckych zariadení je na Slovensku viac, aj keď z médií sa niekedy dozvedáme, že je existencia mnohých nemocníc ohrozená. O to viac ma preto potešilo, že na východe Slovenska, v Starej Ľubovni, existuje zdravotnícke zariadenie a oddelenie, ktoré pacienta naozaj považuje za ľudskú bytosť a aj k jeho liečbe i potrebám pristupuje individuálne, čo naozaj tvorí základ jeho kvalitnej zdravotníckej starostlivosti a skutočne humánnej podoby lekárskej etiky.

autorka: Marta Gluchmanová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?