Silné Grécko v eurozóne je ilúziou

Autor: Prvý pokus | 28.9.2011 o 11:51 | Karma článku: 10,77 | Prečítané:  1846x

Eurozóna po diktátom Nemecka a podporou Francúzska nakoniec presadí ďalšie financie pre Grécky život na dlh. Nemecká kancelárka Merkelová prehlásila, že chce silné Grécko v rámci eurozóny a Nemecko je pripravené poskytnúť potrebnú pomoc. Grécku sa samozrejme opatovne uľaví a získa čas na deklarované presadzovanie úsporných opatrení na strane vládnych výdavkov. Ich ročné liknavé zavádzanie sa však stretáva so silným odporom zamestnancov štátnej správy, bujného a drahého aparátu byrokracie krajiny, a predimenzovanej armády.

Silné Grécko v eurozóne je však v týchto podmienkach nereálne. Roky života nad pomery charakteristické konzumom príjmov a prekrývanie dlhu ďalšími dlhmi nie je možné odstrániť poskytovaním ďalších úverov a spoliehaním sa na to, že gréci sa skonsolidujú a budú šetriť v takom tempe ako sa to od nich vyžaduje. Tesné výsledky hlasovania o ďalších zákonoch zavádzajúcich úspory  v 300 člennom gréckom parlamente  a odpor obyvateľstva neprestávajúceho štrajkovať dávajú tušiť, že najbližšie voľby v Grécky zlomia súčasnej vládnej garnitúre väzy.

Grécky problém je však aj na príjmovej strane, pretože výber daní postráda efektivitu nielen z pohľadu ich výberu ale aj samotných sadzieb - ako príklad - čo sa týka dane z príjmu fyzických osob s daňovým základom do 12000 eur  je sadzba dane 0,-  - premietnuté na Slovensko by daň z príjmu neplatila drvivá väčšina zamestnancov (priemerná nominálna mesačná mzda v hospodárstve na Slovensku je 763 eur).

Grécky návrh na zafektívnenie výberu daní z majetku prostredníctvom účtov za elektriku sa stretáva s vlnou odporu a dokonca samotní odborári energetických distribučných spoločností odmietajú realizáciu takéhoto sposobu výberu daní.

Ak aj Grécko výrazne zlepší efektivitu daňového systému, otázne bude nominálne splnenie daňových cieľov - miera nezamestnanosti v Grécku presiahla 16%, stavebná aktivita - ťahúň ekonomického oživenia - sa medziročne prepadla o 29% a  pokles HDP o viac ako 7% za II kvartál (v trhových cenách sa objemovo prepadol pod rok 2006) - reakcia spotreby obyvteľstva je okamžitá - pokračujúci prepad retailových obchodných tržieb znamená negatívne vyhliadky pre príjmovú stránku rozpočtu, čo vyvolá ďalšie reakcie na šetrenie na výdavkoch.

Najpohodlnejšou formou plnenia štátnej kasy sú predsa ďalšie požičky. Dočasne sa uľaví nielen Grécku, ale aj francúzskym a nemeckým bankám a fondom, ktoré patria k najväčším európskym držiteľom gréckych vládnych dlhopisov. A tie pri priateľskom postupe Európskej centrálnej banky pri vykupovaní gréckych dlhopisov na tom ešte aj zarobia.

Dobre vedia, že silné Grécko v eurozóne je síce ilúziou, ich hlavným cieľom je však splniť naplánovaný zisk stanovený akcionármi bánk. Pre túto realitu sa oplatí mať aj ilúzie.

autor: Peter Vaňo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?