Protest lekárov: Komu vlastne slúžia?

Autor: Prvý pokus | 30.11.2011 o 15:03 | Karma článku: 9,73 | Prečítané:  2214x

Spor Lekárskeho odborového zväzu s vládou Slovenskej republiky plní spravodajský priestor domácich aj zahraničných médií. Obe strany zaznamenávajú úspechy aj ústupky. K lekárom – odborárom sa pripájajú lekári špecialisti, medici, zdravotné sestry (ktoré len nedávno dosiahli splnenie viacerých svojich požiadaviek). Pacienti majú situácie plné zuby a oprávnene sa pýtajú – Dokedy ešte? Prežijeme tieto ťahanice? Aj keď spočiatku držali lekárom palce, už sú z celej situácie vystrašení, verejná mienka sa už obracia proti lekárom, ktorí svojich pacientov opúšťajú.

Nie som lekár a našťastie ani ťažko chorý človek. Chápem lekárov, že sa chcú v Európe vyrovnať príjmami a podmienkami svojim kolegom v krajinách, kde sú na tom lepšie. Kto by nechcel? A ja to každému prajem. Je to prirodzené nielen pre lekárov. Snaha porovnávať sa s inými je prirodzená. Čo sa mi však prirodzené nezdá, je presný scenár a finančná náročnosť celého protestu. Môj otec mi vždy vštepoval, aby som si v nejasných situáciách kládla otázku: Komu to slúži? Nemám dostatok informácií a tak som si z oficiálnych, verejne dostupných stránok Lekárskeho odborového zväzu, Ministerstva zdravotníctva SR a Vlády SR zostavila stručný prehľad toho, čo sa tu v posledných mesiacoch s lekármi deje.

Celá akcia sa podľa mojich zistení začala 16. augusta 2011. Lekárske odborové združenie (LOZ) v tento deň spustilo webovú stránku s výzvou pre lekárov, aby začali podávať výpovede a upozornili tak vládu, že bez radikálnej nápravy pomerov v slovenskom zdravotníctve nastane jeho totálna devastácia.

O mesiac neskôr - 16. septembra 2011 - LOZ vyzval lekárov, aby sa zapojili do kampane Kedy, keď nie teraz? Kto, keď nie my?, na ktorej čelo sa postavil MUDr. Marián Kollár, predseda Lekárskeho odborového združenia. Sebavedome vyzval lekárov: „Táto akcia nemôže byť neúspešná. Jediná vec, na ktorej môže zlyhať, sme my sami. ... tí čo výpoveď nepodajú, idú vlastne nielen proti sebe. A preto už nikdy nemajú ani morálne právo sa v budúcnosti sťažovať na nedostatočné až nedôstojné odmeňovanie lekárov, kritizovať zlý systém financovania zdravotníctva, či nebodaj na zlé pracovné podmienky lekárov zo strany zamestnávateľských finančných skupín!“

20.september 2011 - V novej výzve LOZ všetkým lekárom slovenských nemocníc sa okrem iného uvádza, že „V týchto dňoch sa ukáže, kto je tou skutočnou osobnosťou v slovenskej medicíne. Táto situácia je čierno – biela. Žiadny názor medzi neexistuje“.

V októbri LOZ upozorňuje lekárov, ktorí dávajú výpovede, na burzy práce pre zdravotníkov v Bratislave: 8. októbra 2011 bol v hoteli Falkensteiner Deň kariéry v medicíne a farmácii s ponukou pracovných príležitostiach a stáží vo Veľkej Británii, Írsku, Nórsku, Dánsku, Nemecku, Švajčiarsku, Belgicku, Francúzsku, Švédsku, ale aj v iných krajinách. 16. októbra 2011 bolo v Hoteli Tatra ďalšie podujatie - Kariéra v Bielom, kde zástupcovia z Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Írska, Rakúska, Španielska, Nórska, Dánska, Švédska a Holandska ponúkli 2500 pracovných miest pre oblasti medicína, lekárnictvo, zubné lekárstvo, pre lekárov, rezidentov a špecialistov, lekárnikov, zubárov, študentov, výskumníkov, sestričky, fyzioterapeutov, pôrodné asistentky a zdravotných zástupcov.

Lekári začali dávať výpovede a Lekársky odborový zväz vláde predložil Návrh memoranda LOZ. Najtvrdšie rokovania boli o platoch lekárov, kde požadovali od 1. januára 2012 minimálny plat lekára na úrovni minimálne 1,25 – 2,5 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa dosiahnutého vzdelania a dĺžky praxe (953,75 - 1907,5 Eur), k 1.1.2013 na úroveň minimálne 1,5 – 3,0 násobku priemernej mzdy (1144,5 – 2289 Eur). Sumy som vypočítala podľa priemernej mzdy v 1. polroku 2011 (763 Eur).

Piatok 25. novembra 2011 - predstavitelia koalície rokovali s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia. Odborári ani po niekoľkých hodinách rokovaní zo svojich nárokov neustúpili. Nečudujem sa. Zrejme si vybrali z bohatej ponuky voľných miest vo svete.

Premiérka sa rozhodla s odborármi ďalej nerokovať, ale vydať a podpísať Memorandum, kde okrem iného ponúkla zvýšiť platy lekárov v priemere o 300 eur. Rozhodla sa ukončiť beznádejné rozhovory s odborármi a obrátiť sa priamo na lekárov. Lekárski odborári tvrdia, že realita bude iná. Treba pripomenúť, že aj sľuby bývajú rôzne. A o pár mesiacov už tu bude nová vláda. Nie je jasné aká a či Memorandum tejto vlády nezruší.

Výpoveď podalo už 2 400 lekárov. Vláda stále rokuje s lekárskymi odbormi. Neúspešne. Nečudujem sa. Je to náhoda, že je to rovnaký počet ako v októbrových ponukách voľných pracovných miest vo svete?

Pondelok 28.11.2011- Vláda po neúspešných rokovaniach s lekárskymi odbormi vyhlásila núdzový stav so zákazom uplatňovania práva na štrajk a uložením pracovnej povinnosti pre niektorých lekárov. Lekári hovoria o nátlaku. Pacient sa bojí, čo bude.

Utorok 29. novembra 2011 približne niekoľko stoviek lekárov svoje výpovede stiahlo. Verím, že si uvedomili, kto dopláca na celú situáciu (pacient) a kto z toho najviac ťaží.

A tak sa pýtam? Komu a čomu slúžia lekári? Kedysi, i dnes tvrdia, že sú tu pre pacientov. Skutky ukazujú, že väčšine tých, ktorí dali výpovede, o pacientov vôbec nejde. Poslúžili niekomu inému. Tým 800 lekárom už došlo, že spolu s pacientmi ich ktosi škaredo použil. Nejde tu iba o boj dvoch finančných skupín, ktorá z nich ovládne naše zdravotníctvo? Na lekároch a pacientoch preto nezáleží. Ani na stratách. Či už skomplikovaných životov lekárov, začínajúcich niekde odznova, alebo životoch občanov, ktorí celý tento boj zaplatia daňami, odvodmi ..., strateným zdravím a sklamanou dôverou.

Autorka: Alena Bučeková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?