Ako sa farma firmy „snažia“ vyliečiť pacientov

Autor: Prvý pokus | 14.12.2011 o 9:24 | Karma článku: 8,64 | Prečítané:  1878x

Firma Sirtris Pharmaceuticals bola zameraná na testovanie resveratrolu (zložka vína) ako lieku „dlhovekosti“, neskôr ju odkúpila väčšia firma Glaxo. Resveratrol sa dostal do klinických testov, no kvôli vedľajším účinkom boli firmou Glaxo zastavené. Zakladatelia Sirtris Pharmaceuticals založili neziskovú inštitúciu (Healthy Lifespan Institute) a v jej mene predávajú resveratrol ako dietetický prípravok, ktorý znižuje glukózu v krvi obéznych pacientov. Je to práve tá istá látka, ktorá neprešla klinickými testmi v liečbe nádorových ochorení... Čistý zisk?!

Sirtris Pharmaceuticals (zakladateľom je David Sinclair) je zatiaľ vedúcou spoločnosťou v danej oblasti a od roku 2006 spoločnosť Sirtris spolupracuje s konkurenčnou firmou Elixir (zakladateľom je Leonard Guarente). GlaxoSmithKline (Glaxo, GSK) je obrovská londýnska firma, ktorá roku 2008 odkúpila firmu Sirtris za neuveriteľných 720 miliónov amerických dolárov s cieľom vysokých ziskov, ktoré sa črtajú, ak Sirtris uspokojí zákazníkov, ktorí chcú žiť dlhšie a zdravšie, a tiež, keď sa podarí dokončiť klinické testy s liečivom resveratrol (viac o tom nájdete tu).

Firma Glaxo v decembri 2010 zastavila výskum resveratrolu kvôli tvrdeniam, že daná látka nie je natoľko účinná u pacientov s pokročilým mnohonásobným myelómom a môže viesť k poškodeniu obličiek.

V auguste minulého roku začali pôvodní vedúci pracovníci Sirtris Pharmaceuticals online predávať vlastné zásoby resveratrolu prostredníctvom neziskovej organizácie Healthy Lifespan Institute, ktorú medzitým založili. No svoje zásoby nepredávajú ako zakúpený resveratrol, ale vo forme, ktorú modifikovali pre vedecké účely, tzn. v podobe liečiva SRT501, určeného na liečbu diabetu typu II a nádorových ochorení, a predáva sa to ako látka podporujúca diétnu stravu, a nie ako liečivo pre špecifické ochorenia.

Resveratrol podľa výskumov znižuje hladinu glukózy, a tak sa predpokladá, že je vhodným kandidátom na liečbu diabetu typu II, a preto daná skupina predáva resveratrol ako dietetický prípravok, hoci ich prvotný cieľ bol vyvinúť účinného aktivátora proteínu sirtuín, ktorý by inhiboval starnutie buniek. Testy so znižovaním glukózy u obéznych myší sa však nikdy neuskutočnili u človeka, a preto je otázne, či je možné poznatky extrapolovať (viac o tom tu).

V decembri 2010 Glaxo zastavil klinické testy resveratrolu u pacientov s mnohonásobným myelómom, pretože poškodzoval obličky. A presne táto látka, ktorá vraj poškodzuje obličky natoľko, že kvôli tomu boli pozastavené klinické testy.

Michelle Dipp (Healthy Lifespan Institute) však ospravedlňuje počiny spoločnosti tým, že ľuďom sú dodávané všetky potrebné informácie o resveratrole a je len na ich slobodnej vôli, ak sa rozhodnú zakúpiť si daný prípravok.

Čo je ich cieľom?

Zaujímavé pre mňa osobne je, že veľké farmaceutické firmy vlastne ťažia z chorých ľudí a z predaja liekov, ktoré ich síce nevyliečia, len predĺžia ochorenie a udržujú ich v takom stave, aby to pacient ako-tak v pohode prežíval. Ich cieľom nie je pacientov vyliečiť, pretože by tak prišli o nemalé zisky.

No na druhej strane, keď budú všetci zdraví a dlhovekí, kto bude kupovať ďalšie lieky? Po danom prípravku je vysoký dopyt, ale kto z kupujúcich vie, že užívaním daného prípravku skončí, nanešťastie, aj s poškodenými obličkami? Ale chorých pacientov farmaceutické firmy chcú... A tak firma zabije dve muchy jednou ranou... doslova.

Autorka: Lenka Koptašiková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?