Neskúsime to s priamou demokraciou?

Autor: Prvý pokus | 30.1.2012 o 9:38 | Karma článku: 8,65 | Prečítané:  1044x

Za chvíľku tu máme marec a ja sa už neviem dočkať, kedy budem môcť aj ja niečo urobiť pre blaho tejto krajiny a celej spoločnosti. Neviem sa už dočkať toho krátkeho momentu, keď aj môj hlas bude dôležitý (či lepšie povedané anonymná obálka). Len mi je trochu divné, keď aj môj hlas je taký dôležitý, prečo ma pri vhadzovaní „môjho“ lístka do urny (aký výstižný názov), nikto nefotí, nikto nekameruje.

Zjavne tu nie je niečo v poriadku. A ja sa po blamáži poslednej vlády a posledných udalostiach ale nie len posledných, začínam pýtať sám, či toto všetko je ešte vôbec možné. Príde mi to totiž úplne neskutočné, celá predvolebná kampaň, trápne bilbordy a tváre ľudí, ktorí sa tvária, akoby sa nič nestalo. A pritom majú na svedomí toľko, že by to pre niektorých (keby sme žili v demokratickom štáte) znamenalo basu na pekných pár rokov. Keby som chcel byť veľmi tvrdý, tak v nejakom diktátorskom režime by niektorých povešali za vlastizradu. A práve títo ľudia sa tvária, akoby nič. Pýtam sa, ako je toto možné, dokedy sa ešte necháme oblbovať. Udalosti posledného obdobia jasne ukázali, ako to funguje na našom krásnom Slovensku a určite nielen u nás. Rozmýšľam, koho je to chyba, a myslím, že len nás nepolitikov, teda ľudí, ktorí vhadzujú do urien raz za čas anonymné obálky a myslia si, že sa tým niečo zmení, že niečomu pomohli. Už len totálny idiot by si nevšimol, ako je s jednotlivcom v tomto systéme manipulované, lenže možnosť urobiť zmenu je len na nás. Je choré, aby o tom, čo ja potrebujem, rozhodoval niekto za mňa a ešte bez mojej možnosti vyjadriť názor.

Myslím si, že jediná možnosť je priama demokracia a samostatnosť regiónov, ktoré by si samy stanovovali výšku daní, schvaľovali vlastné zákony a ku každému by musela byť možnosť vypísania referenda, a ak by zákon v referende neprešiel, nemohol by byť prijatý, niečo také ako úspešnosť referenda by neexistovala, pretože platnosť referenda by bola aj pri nulovej účasti. A každý región by stál na domácich podnikateľoch, žiadne obrovské zahraničné firmy, kde je človek degradovaný na úroveň stroja.

Myslíte, že je to sen? V 19. storočí sa slovenským národovcom o samostatnom Slovensku asi tiež mohlo len snívať. Sila zmeny je v ľuďoch. Hádam si nemyslíte, že zmeny sa dočkáte od ľudí, ktorí tento systém budovali a majú z neho najväčší osoh.

Autor: Milan Blahút

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?