Cez Hviezdoslava k Bezákovi

Autor: Prvý pokus | 9.7.2012 o 10:24 | Karma článku: 12,54 | Prečítané:  1493x

Róbert Bezák. Môj obľúbený človek, kňaz a donedávna aj arcibiskup. Stretla som ho osobne len raz, na nedávnej slávnosti sviatosti birmovania. Ešte teraz ho počujem: „...budem ešte dlho biskupom, stretneme sa, keď pôjdu na birmovku vaše deti...“ Žiadala som ho o ocenenie výhercov súťaže, ktorú sme vyhlásili pri príležitosti Noci kostolov. Myslím, že som senzitívna na energiu, ktorá z ľudí vanie. A v opísanej situácii som zacítila silu, milotu, otvorenosť, záujem a pokoru. Stačili mi tri minúty, aby sa mi potvrdilo, aký človek je Róbert Bezák.

Už dávnejšie sa mi dostalo do uší, že by mal opustiť miesto arcibiskupa. Zahnala som tie myšlienky, lebo mi prišli nereálne. Tušila som, že asi nemá ľahkú pozíciu medzi spolubratmi biskupmi, lebo evidentne vytŕčal. Verila som, že on je novou nádejou cirkvi na Slovensku, ktorá sa takto bude uberať novým smerom. Takým, aký je mne blízky. Opak sa stal realitou. Ešte ani poriadne nevystrel krídla a musel ich zložiť. Je ťažké pre človeka, ktorý pozná sám seba, uvedomuje si, akého ho Boh stvoril, je s tým úplne stotožnený a robí, ako cíti, a zrazu SEK! DOSŤ! Rozmýšľa prečo? Pokorný človek obracia túto otázku do svojho vnútra. Málo pokory? Skrotenie mojej pýchy? A berie situáciu, ktorú zmeniť nemôže, za realitu. A potrebuje čas na vyrovnanie a stotožnenie sa. A život ide ďalej...

„Milujem cirkev aj s jej chybami.“ Toto by malo znieť z úst každého z nás, ktorí sa cítime byť jej členmi. Kristovo tajomné telo, na ktorom možno vidieť vrásky, nedokonalosti, jazvy, ktoré tam ostanú až do konca... Ale Kristus ju miluje aj takú. A podľa mňa táto Kristova cirkev mala v otcovi Bezákovi nádej mať náručie niekoľkonásobne väčšie, mala šancu prijať každého, kto sa stotožňuje so životom, ktorý doň vložil Boh, mala šancu na nový moderný začiatok. Cirkev, to nie sú len „senilní dôchodcovia“! Prajem jej, aby takýchto Róbertov dostala ešte viac. Prajem Slovensku, aby práve ono stálo na začiatku tohto novodobého počiatku, ktoré mu predpovedal neobjavený prorok nášho národa Pavol Országh Hviezdoslav v básni 2000:

A vy, Slovan – národy, čo vy rečiete k tomu?
Jak sa chystáte k tej vznešenej veľdobe?
Že prejsť musíte mnohú ešte pohromu,
že octnete snáď i v hlbokom sa hrobe!?
Nie! Nie! – Vy vztýčiť máte ten prápor
všeslobody;
vám utrpencom úloha to hotová...
Prileť, preslávny vtáku! nech deň sa ten vyrodí,
A Slovan vztýči prápor voľného stvorstva
slova!

Autorka: Ľubomíra Dušaničová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?