Skalná vyhliadka, Suchý vrch: poznáme svoje okolie?

Autor: Prvý pokus | 10.7.2012 o 11:05 | Karma článku: 10,62 | Prečítané:  4088x

To je otázka, na ktorú si musí odpovedať každý sám. Zdá sa, že niekedy ani netušíme, čo sa nachádza v našom blízkom okolí.

Pravdepodobne veľa Banskobystričanov nevie, že na miestach, ktoré boli známe napríklad aj vďaka Bielej stope SNP, sa nachádza jedno, ktoré je mimoriadne príťažlivé. Hovorím o Skalnej vyhliadke. Skalná vyhliadka sa nachádza v rekreačnej zóne Banskej Bystrice, na Suchom vrchu, asi 7 km od mesta. Je dostupná turistickým chodníkom, bicyklami, ale aj autom.

Ak sa vyberiete autom, zaparkujte na parkovisku pod bývalou chatou na Suchom vrchu (stále tam stojacou a pripomínajúcou zašlú slávu celej oblasti). Po pár desiatkach metrov sa dostaneme k samotnej chate a odtiaľ sa vyberieme na jednosmerný okruh. Samotný okruh meria 820 m. Od chaty sa pohneme po modrej značke a po chvíli sa dostaneme do lesa, ktorý má priam rozprávkovú atmosféru. Postupne prídeme k rebríkom, ukrytým v skalách, ktorých je 8, v celkovej dĺžke 45 m. Pôvodné drevené rebríky boli nahradené kovovými.

Trasa sa začína v nadmorskej výške 750 m n. m. a končí sa vo výške 810 m n. m., teda s prevýšením 60 m. Ako odmena za námahu po výstupe na vyhliadku sa nám naskytne nádherný pohľad na krásnu slovenskú krajinu. V diaľke sa nám ukážu Kremnické vrchy alebo Veľká Fatra s Krížnou, prípadne Prašivá. Túra alebo skôr mierne dobrodružná prechádzka je pomerne nenáročná, okrem iného aj preto, že ide o jednosmerný okruh s pohodlným zostupom lesom až k východiskovému bodu. Ak niekto nevie, čo s načatou nedeľou, vrele odporúčam. Ak nebudete mať dosť, máte možnosť prejsť sa k rybníku Mútne alebo sa povoziť na koníkoch. Každopádne strávite čas v krásnej prírode.

Autor: Radoslav Mikuš

IMG_8573.JPG

IMG_8576.JPG

IMG_8581.JPG

IMG_8591.JPG

IMG_8598.JPG

IMG_8604.JPG

IMG_8610.JPG

zo-sucheho-vrchu.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?