Skalná vyhliadka, Suchý vrch: poznáme svoje okolie?

Autor: Prvý pokus | 10.7.2012 o 11:05 | Karma článku: 10,62 | Prečítané:  3790x

To je otázka, na ktorú si musí odpovedať každý sám. Zdá sa, že niekedy ani netušíme, čo sa nachádza v našom blízkom okolí.

Pravdepodobne veľa Banskobystričanov nevie, že na miestach, ktoré boli známe napríklad aj vďaka Bielej stope SNP, sa nachádza jedno, ktoré je mimoriadne príťažlivé. Hovorím o Skalnej vyhliadke. Skalná vyhliadka sa nachádza v rekreačnej zóne Banskej Bystrice, na Suchom vrchu, asi 7 km od mesta. Je dostupná turistickým chodníkom, bicyklami, ale aj autom.

Ak sa vyberiete autom, zaparkujte na parkovisku pod bývalou chatou na Suchom vrchu (stále tam stojacou a pripomínajúcou zašlú slávu celej oblasti). Po pár desiatkach metrov sa dostaneme k samotnej chate a odtiaľ sa vyberieme na jednosmerný okruh. Samotný okruh meria 820 m. Od chaty sa pohneme po modrej značke a po chvíli sa dostaneme do lesa, ktorý má priam rozprávkovú atmosféru. Postupne prídeme k rebríkom, ukrytým v skalách, ktorých je 8, v celkovej dĺžke 45 m. Pôvodné drevené rebríky boli nahradené kovovými.

Trasa sa začína v nadmorskej výške 750 m n. m. a končí sa vo výške 810 m n. m., teda s prevýšením 60 m. Ako odmena za námahu po výstupe na vyhliadku sa nám naskytne nádherný pohľad na krásnu slovenskú krajinu. V diaľke sa nám ukážu Kremnické vrchy alebo Veľká Fatra s Krížnou, prípadne Prašivá. Túra alebo skôr mierne dobrodružná prechádzka je pomerne nenáročná, okrem iného aj preto, že ide o jednosmerný okruh s pohodlným zostupom lesom až k východiskovému bodu. Ak niekto nevie, čo s načatou nedeľou, vrele odporúčam. Ak nebudete mať dosť, máte možnosť prejsť sa k rybníku Mútne alebo sa povoziť na koníkoch. Každopádne strávite čas v krásnej prírode.

Autor: Radoslav Mikuš

IMG_8573.JPG

IMG_8576.JPG

IMG_8581.JPG

IMG_8591.JPG

IMG_8598.JPG

IMG_8604.JPG

IMG_8610.JPG

zo-sucheho-vrchu.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov.

SVET

Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov.


Už ste čítali?