Beznádejne nezamestnaný

Autor: Prvý pokus | 13.7.2012 o 11:04 | Karma článku: 20,60 | Prečítané:  4698x

Z úst politikov sa hrnú optimistické vízie riešenia nezamestnanosti najmä absolventov, ktoré však víziami často aj ostávajú. Na tých, ktorí po strate zamestnania majú s uplatnením na pracovnom trhu najväčšie problémy, sa však celkom zabúda. Nezamestnanými sa totiž stávajú aj tí skôr narodení.

Predstavte si, že ste odborníkom vo svojom fachu, máte vysokoškolské vzdelanie, ktoré ste si pravidelne dopĺňali rôznymi stážami či kurzmi v zahraničí, čím ste preklenuli aj jazykové bariéry. Máte niekoľkoročné cenné odborné skúsenosti a za sebou pracovné úspechy, veď máte už po päťdesiatke. Predstavte si, že vám zrušia pracovnú pozíciu či firmu, v ktorej ste roky svedomite pracovali. Čo urobíte? Poviete si, že dnešná doba prináša aj takéto situácie, a naivne si pomyslíte, že kvality, ktorými disponujete, vás iste nenechajú napospas osudu.

Virtuálne listujete vo všetkých rubrikách ponúkajúcich zamestnanie. Nájdete ich niekoľko a hneď je vám ľahšie na duši. Veď požadované vzdelanie i odbornú prax spĺňate. Vo svojom odbore ste sa poctivo vypracovali od nižších pozícií až na vyššie.

Starostlivo si teda vypracujete pracovný životopis a napíšete motivačné listy, ktoré denne rozosielate na adresy inzerujúcich spoločností. Trpezlivo čakáte na odpovede, ktoré akosi neprichádzajú. Vždy s novou nádejou, že si niekto všimne vaše kvality, neúnavne zapĺňate databázy finančných inštitúcií či personálnych agentúr.

Po niekoľkých týždňoch sa konečne dočkáte prvej odpovede. V maili, v ktorom oslovujú anonymnú paniu i pána súčasne, vám oznámia, že vybrali jazykovo zdatnejšieho kandidáta. Môže byť, ale ako to zistili, nechápete, keďže vaše jazykové znalosti si nik nepreveril.

V nádeji, že si vás vyberú na niektorú z pozícií, ktoré sú pre vás ako ušité, veď skúsenosti, ktorými disponujete, by boli pre potenciálneho zamestnávateľa obrovským prínosom, čo musí vidieť aj slepý, dočkáte sa odpovedí typu, že vám s poľutovaním oznamujú, že vás ani len nezaradili do užšieho výberu kandidátov na výberové konanie.

Nevzdávate sa a ďalej reagujete na každú pracovnú ponuku, ktorej požiadavky spĺňate, a dúfate, že potenciálny zamestnávateľ sa o tom aspoň pokúsi presvedčiť a pozve vás na pracovný pohovor. Aj keď ste v minulosti pracovali väčšinou v manažérskych pozíciách, s úprimným záujmom a bez nátlaku sa uchádzate aj o nižšie pracovné zaradenia. A dočkáte sa odpovedí: „Pozícia, o ktorú ste mali záujem, by nebola pre Vás dostačujúco motivujúca... v porovnaní s Vašimi predchádzajúcimi pracovnými skúsenosťami.“ Zisťujete, že ďalšie vzdelávanie či vyššie pozície, ktoré ste zastávali, vás v tomto prípade na celej čiare diskriminovali.

Opäť sa však nevzdávate, veď pracovať chcete, a prepracujete si svoj životopis. Vynecháte údaje o ďalšom vzdelávaní a radšej neuvediete zodpovednosti a pracovné úspechy. Svojmu potenciálnemu zamestnávateľovi sa predstavíte „len“ ako vysokoškolsky vzdelaný uchádzač s viacročnou praxou. Údaj, kedy ste absolvovali vysokú školu, však uviesť musíte, a tak vám do zbierky „neodpovedí“ a odpovedí pribudne ďalší variant: „Na inzerovanú pracovnú pozíciu sme vybrali vhodnejšieho kandidáta.“

A tak sa nie vlastnou vinou nezamestnaný, ktorý je síce odborníkom vo svojom fachu, ale nemá známosti na tých správnych miestach, ocitne v diskriminácii naraz z troch dôvodov:

1. Je „prevzdelaný“.
2. V minulosti úspešne pôsobil na vyšších pracovných pozíciách.
3. Vek – má už po päťdesiatke.

Kladiem si otázku, ktorý z uvedených troch bodov najviac ovplyvnil kompetentných v neprospech uchádzača o zamestnanie, a prečo sa aspoň ďalšie dva nemohli zohľadniť ako poľahčujúca okolnosť.

Autorka: Marta Galbáčová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?