Súdna sieň

Autor: Prvý pokus | 2.11.2012 o 10:27 | Karma článku: 7,02 | Prečítané:  2314x

Do pojednávacej miestnosti vstupuje predseda súdu. Privíta prítomných a začne pojednávanie. Vyzve právnych zástupcov, aby v mene svojich klientov prečítali a zdôvodnili ich žiadosti. Navrhovateľ i odporca sa vyjadria k predmetnej kauze. Nasleduje vypočúvanie svedkov. Po zhodnotení všetkých za a proti sudca vyriekne konečný verdikt. Súd sa skončil, prítomní odchádzajú.

Takto sa dá stručne opísať podstata televízneho programu, ktorý sa pod názvom „Súdna sieň“ vysiela pravidelne od pondelka do piatku o 18:00 hod. na TV JOJ. Predmetom každého nového pokračovania je vždy iný prípad.

Scenár programu je šikovne postavený. Vidíme záber na sieň, ktorá sa postupne zapĺňa divákmi, zároveň počúvame hlas rozprávača, ktorý nám vysvetľuje udalosti predchádzajúce dnešnému pojednávaniu.

Pred divákom sa odohráva scéna ako na skutočnom súdnom pojednávaní. Do akej miery sú príbehy autentické a pre percipienta prijateľné, vo veľkej miere záleží od jednotlivých protagonistov. Na tomto mieste treba zdôrazniť, že to nie sú profesionálni herci. Len „televízni sudcovia“ sú aj vo svojom súkromnom živote právnikmi. Mnohí neherci sa pred kamerou ocitli prvýkrát a, žiaľ, niekedy je to evidentné. Text iba mentorujú, neprecítia ho. Majú problém s plynulosťou prejavu, s intonáciou hlasu. Kto sa nikdy pred kameru nepostavil, nedokáže si predstaviť, aké to môže byť stresujúce. Ustavične vám pudrujú nos, pretože sa leskne, raz máte expozimeter pri oku, inokedy pri uchu, aby ste boli správne nasvietení, garderobiér vám neprestajne niečo upravuje na oblečení, dostávate pokyny, ako stáť, ako držať ruky, kam sa pozerať. V takomto pracovnom virvare si máte zachovať chladnú hlavu, nezabudnúť text a byť prirodzený. To je pre amatéra skutočný „nárez“. Preto sa s obdivom pozerám na trpezlivú prácu celého štábu.

Odhliadnuc od tohto nie vždy prítomného nedostatku, ide o projekt vcelku vyrovnanej úrovne. Nenárokuje si byť vysoko odborným, je jednoducho populárne poučný. Vnímavý divák sa môže v niektorej situácii spoznať. Má možnosť predstaviť si, aké by to bolo nepríjemné prejednávať pred prítomnými osobami svoje pracovné alebo partnerské vzťahy. Rozoberať detailne svoj intímny život. Možno práve vďaka takejto relácii dostane návod, ako riešiť vlastný problém a neocitnúť sa v skutočnej pojednávacej sieni. To je prvý kladný dopad projektu.

„Súdna sieň“ je zaujímavá aj pre ľudí, ktorí niekedy túžili byť sudcami, ale život im to zariadil ináč. Môžu sa stotožniť s osobou sudcu, žalobcu alebo obhajcu. Podľa toho, na ktorej strane spravodlivosti chcú stáť. Môžu sa prípadne pokúsiť vopred vyniesť rozsudok a svoje rozhodnutie konfrontovať s verdiktom súdu.

Druhým nesporne kladným dopadom relácie je určitý návod, ponaučenie pre ľudí, ako sa vyvarovať pred podvodníkmi, ako sa nenechať oklamať zástupcami rôznych fiktívnych firiem, ako sa nebáť požadovať vrátenie peňazí v prípade nedodržania zmlúv, ako sa brániť domácemu násiliu, či už psychickému, alebo fyzickému, zo strany partnera i vlastných detí. Je toho ešte veľa, čo by sme mohli menovať.

Jednoducho povedané, projekt rieši konkrétne životné situácie hlavných protagonistov. Príbehy, ktoré nevymyslíme, príbehy, ktoré píše sám život. Často zarážajúce, bizarné, neuveriteľné. Divák má možnosť vidieť, aké krivdy a trápenia na tomto svete existujú, a kdesi v kútiku duše je vďačný, že ich nemusí prežívať sám.

Obľúbenosť televízneho programu, okrem jeho sledovanosti, dokladuje aj skutočnosť, že sa na obrazovke objavuje už niekoľko rokov.

Autorka: Soňa Molnárová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?