Ako nás banky okrádajú na hypotekárnych úveroch

Autor: Prvý pokus | 12.2.2013 o 8:27 | Karma článku: 14,49 | Prečítané:  15370x

Tento článok je adresovaný všetkým majiteľom hypotekárnych úverov z obdobia, keď štát prispieval na hypotéky štátnym príspevkom a banky sa rozhodli zneužiť situáciu.

Najskôr zhrniem fakty. Zmluvu o hypotekárnom úvere som podpísal v roku 2003 na sumu 850 000 korún na 10 rokov. Ročná úroková sadzba podľa zmluvy je 8,35 %. Zároveň mi bol schválený štátny príspevok k hypotekárnemu úveru vo výške 2,5 % p.a., o čom svedčí článok II. bod 1. zmluvy: „Štátnym príspevkom sa rozumie percento, ktorým štát znižuje výšku úrokovej sadzby. Percentuálna výška štátneho príspevku stanovená zákonom o štátnom rozpočte vzťahujúca sa na túto zmluvu predstavuje 2,5 % p.a. a nemení sa počas celej lehoty splácania úveru."

Úver som fixoval na 5 rokov. Výška mesačnej fixnej splátky mi bola stanovená na 10 462 korún.

Problém nastal po uplynutí piatich rokov, keď sa znížili bankové úroky rádovo o percentá a ja som žiadal prepočítať mesačnú splátku. Banka mi navrhla zníženie o jedno percento, ale na moje prekvapenie mi zároveň oznámila, že mám splácať splátku vyššiu o cca 200 korún. Ide o logickú nezrovnalosť, a tak som žiadal o vysvetlenie. Samozrejme, odbili ma vyhlásením, že podľa zákona nemusia poskytovať vzorce na výpočet úveru. Nevzdal som sa a nakoniec som sa dostal k zdroju informácií.

Problém je v tom, že hoci podľa zmluvy mám nárok na mesačný štátny príspevok vo výške 2,5 % p.a., banka mi prispieva mesačnou fixnou hodnotou (spočítali všetky štátne príspevky za 10 rokov a predelili počtom mesiacov), ktorá je v prvých rokoch výrazne nižšia ako zazmluvnená hodnota.

Dôsledky sú logicky také, že po piatich rokoch mi istina neklesne o hodnotu, ktorú som splatil (ostane výrazne vyššia, pretože som dotoval aj štátny príspevok), takže aj mesačná splátka vyskočí vyššie. Dokonca sa mi počas platenia úveru v žiadnom čase neoplatí vyplatiť hypotekárny úver, pretože by som musel doplatiť aj štátny príspevok.

Situáciu som konzultoval aj s bankou, kde ma po mojej žiadosti o vysvetlenie odbili informáciou, že banka má so štátom zmluvu, ktorá im umožňuje takýto postup. Samozrejme, že zmluvu mi neukázali, ale moja zmluva s bankou hovorí jednoznačne o príspevku 2,5 % mesačne a neodvoláva sa na žiadnu zmluvu medzi bankou a štátom. Ani v zákone o bankách sa nespomína pri hypotekárnych úveroch žiadna zmluva medzi štátom a bankami.

Predpokladám, že všetky zmluvy z tohto obdobia sú rovnako formulované a všetci klienti sú zavádzaní, prichádzajú o peniaze, ktorými dotovali banku na úrokoch, a nemôžu splatiť predčasne úver, pretože by museli doplatiť štátny príspevok.

Autor: Kamil Miezga

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?