Kažimír je čoraz smutnejší

Autor: Prvý pokus | 5.3.2013 o 20:31 | Karma článku: 12,99 | Prečítané:  1023x

„Ministerstvo financií očakáva v tomto roku o 361 miliónov eur nižšie príjmy, ako predpokladá schválený rozpočet. Minister Peter Kažimír sa však svojho pôvodného plánu nevzdáva a deficit verejných financií chce znížiť pod 3 percentá HDP." Viac tu.

Kažimír je čoraz smutnejší a zamyslenejší. Mám podozrenie, že si ho na ten post smeráci dosadili iba kvôli tomu, aby ho obetovali. Možno začína snáď chápať to, že ekonomiku nič „nenaštartuje“ – v uzavretom systéme, ako je naša Zem, nič nerastie naveky, ani ekonomický rast nie je nekonečný. A zdá sa už len ekonómovia a blázni veria v nekonečný rast. A podľa slov aj politici, aj keď sa im nedá veriť.

Ak budeme výdavkovo škrtať, dopadneme ako Bulhari – splnili síce rozpočtové kritériá, ale polovica firiem skrachovala a väčšina ľudí je nezamestnaných. Ak sú zamestnaní, priemerný plat je okolo 150 eur mesačne. Na druhej strane, ak si budeme požičiavať a deficit bude väčší ako 3 percentá, dopadneme ako Gréci, Španieli, Taliani, Briti a ďalšie stovky ekonomík po celom svete.

Politici realitu ignorujú, lebo musia v záujme volebných preferencií. Vyžívajú sa v sľuboch, istotách a raste. Obľúbená fráza vlády aj opozície je „naštartovať ekonomiku“. Pretože sľuby sú lacný tovar a dobre sa predávajú. Masy majú radi sľuby a sú ich ochotné nakupovať. Takže sľubovať treba, kto hovorí pravdu, nie je populárny a pravda je vždy tabu tak ako ropné zásoby OPEC.

Pre rast ekonomiky sú potrebné primárne zdroje: energia a suroviny. Ako už priznáva vo svojich správach Európska komisia, Medzinárodný menový fond MMF aj  Medzinárodná energetická agentúra IEA: „Máme vážny problém“. Ropy je síce dosť, ale neexistujú technológie, ako ju lacno vyťažiť. Zostáva nesmierne drahá, ekologicky katastrofálna a ekonomicky samovražedná ťažba. Ešte horšie sme na tom s kovmi a fosfátmi, bez ktorých sa veľa neurodí. Cena potravín tiež stúpa a naše Slovensko, ktoré kedysi vyvážalo, dováža už takmer polovicu svojho konzumu.

Snáď jediné, v čom politici neklamú, je, že práce je dosť. Stačí ľudí vhodne motivovať (napr. ak nepracujete, nedostanete sociálne dávky) a vyčistilo by sa tisíce nelegálnych skládok odpadu, smetiská okolo ciest a v prírode. No a v našom poľnohospodárstve je roboty a roboty – kedysi (ani nie tak dávno) zamestnávalo väčšinu ľudí na vidieku aj bez investičného kapitálu a investičných skupín.

Autor: Peter Sabela

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?