Kažimír je čoraz smutnejší

Autor: Prvý pokus | 5.3.2013 o 20:31 | Karma článku: 12,99 | Prečítané:  1019x

„Ministerstvo financií očakáva v tomto roku o 361 miliónov eur nižšie príjmy, ako predpokladá schválený rozpočet. Minister Peter Kažimír sa však svojho pôvodného plánu nevzdáva a deficit verejných financií chce znížiť pod 3 percentá HDP." Viac tu.

Kažimír je čoraz smutnejší a zamyslenejší. Mám podozrenie, že si ho na ten post smeráci dosadili iba kvôli tomu, aby ho obetovali. Možno začína snáď chápať to, že ekonomiku nič „nenaštartuje“ – v uzavretom systéme, ako je naša Zem, nič nerastie naveky, ani ekonomický rast nie je nekonečný. A zdá sa už len ekonómovia a blázni veria v nekonečný rast. A podľa slov aj politici, aj keď sa im nedá veriť.

Ak budeme výdavkovo škrtať, dopadneme ako Bulhari – splnili síce rozpočtové kritériá, ale polovica firiem skrachovala a väčšina ľudí je nezamestnaných. Ak sú zamestnaní, priemerný plat je okolo 150 eur mesačne. Na druhej strane, ak si budeme požičiavať a deficit bude väčší ako 3 percentá, dopadneme ako Gréci, Španieli, Taliani, Briti a ďalšie stovky ekonomík po celom svete.

Politici realitu ignorujú, lebo musia v záujme volebných preferencií. Vyžívajú sa v sľuboch, istotách a raste. Obľúbená fráza vlády aj opozície je „naštartovať ekonomiku“. Pretože sľuby sú lacný tovar a dobre sa predávajú. Masy majú radi sľuby a sú ich ochotné nakupovať. Takže sľubovať treba, kto hovorí pravdu, nie je populárny a pravda je vždy tabu tak ako ropné zásoby OPEC.

Pre rast ekonomiky sú potrebné primárne zdroje: energia a suroviny. Ako už priznáva vo svojich správach Európska komisia, Medzinárodný menový fond MMF aj  Medzinárodná energetická agentúra IEA: „Máme vážny problém“. Ropy je síce dosť, ale neexistujú technológie, ako ju lacno vyťažiť. Zostáva nesmierne drahá, ekologicky katastrofálna a ekonomicky samovražedná ťažba. Ešte horšie sme na tom s kovmi a fosfátmi, bez ktorých sa veľa neurodí. Cena potravín tiež stúpa a naše Slovensko, ktoré kedysi vyvážalo, dováža už takmer polovicu svojho konzumu.

Snáď jediné, v čom politici neklamú, je, že práce je dosť. Stačí ľudí vhodne motivovať (napr. ak nepracujete, nedostanete sociálne dávky) a vyčistilo by sa tisíce nelegálnych skládok odpadu, smetiská okolo ciest a v prírode. No a v našom poľnohospodárstve je roboty a roboty – kedysi (ani nie tak dávno) zamestnávalo väčšinu ľudí na vidieku aj bez investičného kapitálu a investičných skupín.

Autor: Peter Sabela

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?