Legálne nelegálne pod dohľadom Stavebného úradu

Autor: Prvý pokus | 20.3.2013 o 8:21 | (upravené 20.3.2013 o 8:32) Karma článku: 14,33 | Prečítané:  7163x

Poškodená strešná krytina, zničené komíny, prebúraná stena, mokrá a splesnetá obývačka  a praskajúce podbránie... To je doterajší výsledok stavebnej činnosti na susednej nehnuteľnosti a ničenie veselo pokračuje ďalej. Veď čo, keď kompetentné orgány, ktoré by mali vykonávať nad stavebnou činnosťou štátny stavebný dohľad (napr. stavebný úrad) prižmurujú všetky oči, slepí, hluchí, neschopní posúdiť, lebo nemajú stavebné vzdelanie (toť otázka, čo tam potom robia...). Navyše, ozaj nechápem, načo Mestský úrad zamestnáva na Stavebnom úrade zamestnancov aj bez matematického vzdelania, podľa vyjadrenia ktorých 4-poschodová budova je len dvojpodlažná budova s dvomi prídavnými poschodiami.

Ale pekne po poriadku. Celé sa to začalo "oficiálne" niekedy v auguste, keď si vtedy ešte vlastník historickej budovy v centre mesta Zvolen v radovej zástavbe, navyše  v pamiatkovej zóne, podal žiadosť o vydanie stavebného povolenia na Stavebnom úrade. Ten buchot a oklepávanie stien už od marca človek "prehliadol", veď každý si už prešiel nejakou tou stavebnou úpravou. Ale to, čo sa dialo od tohto momentu, by prešiel potichu len človek na antidepresívach.

Stavebník bez toho, aby si počkal na rozhodnutie Stavebného úradu, začal odstraňovať strešnú krytinu a rozoberať krov – bez lešenia – zo susednej strechy a bez súhlasu jej vlastníkov. Samozrejme, že ju poškodil. Po nekonečných urgenciách a podnetoch, na základe zistenia Slovenskej stavebnej inšpekcie Stavebný úrad nelegálne práce zastavil. A vyzval stavebníka na predloženie dokladov, že stavba nie je v rozpore s verejným záujmom... Bola, keďže na zrealizovanie projektu potreboval súhlas vlastníkov okolostojacich nehnuteľností, ktoré by zatienil nad hodnoty povolené Slovenskou technickou normou. A tak stavebník predložil ďalší posudok, vhodne upravený, na základe ktorého  nebol potrebný ďalší súhlas.

Stavebník určil, že tento posudok má Stavebný úrad brať za smerodajný a Stavebný úrad ho vzal bez ďalšieho skúmania za slovo. A vydal dodatočné stavebné povolenie. Medzitým, kým prebiehalo odvolacie konanie, stavebník sa ďalej činil a Stavebný úrad ho kryl vydávanými rozhodnutiami o neodkladných zabezpečovacích prácach, ktorých rozsah si, ako inak, určil stavebník.

Nie je jasné, čo vlastne mali práce zabezpečovať, keďže došlo k 3/4 asanácii domu (čo bolo aj súčasťou stavebného zámeru) a prebúraniu steny susednej nehnuteľnosti. Stavebný úrad, Krajský stavebný úrad, Slovenská stavebná inšpekcia... Všetci sa len nemo prizerali, však stavebník to robí na základe rozhodnutia o neodkladných zabezpečovacích prácach a oni s tým nič nemajú.

V januári stavebník buduje nové základy, stále bez právoplatného stavebného povolenia. A bez vyjadrení príslušných úradov, ako je napr. Pamiatkový úrad, ktorý sa len s údivom prizerá, ako mu z mapy pamiatkovej zóny Zvolena mizne historická budova, ktorá ašpirovala na vyhlásenie za kultúrnu pamiatku, ale aj bez vyjadrenia samotného mesta Zvolen, keďže pôvodné záväzné stanovisko (ktoré požadovalo medzi iným splnenie podmienky zabezpečiť súhlas vlastníkov ostatných nehnuteľností s prekročením povolenej miery zatienenia) odrazu neplatí.

Dnes stavebník stavia na základe povolenia, vydaného v rozpore s platnými právnymi predpismi Slovenskej republiky. A tak nasleduje zdĺhavé čakanie na aktivitu prokuratúry či súdu. Súd koncom februára vydáva uznesenie o odklade vykonateľnosti stavebného povolenia, čo znamená, že stavebník by mal stavebné práce neodkladne zastaviť a počkať na rozhodnutie súdu o žalobe o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia, ktorým bola stavba povolená.

Dňa 8. 3. 2013 je toto uznesenie doručené Obvodnému úradu v Banskej Bystrici ako žalovanému, ten namiesto urýchleného oboznámenia účastníkov stavebného konania a zastavenia stavebných prác posúva vec po týždni Stavebnému úradu vo Zvolene, pričom jeho zamestnanci podľa ich odpovedí neustále „čakajú“ – nevedno na čo.

Čo z rozhodnutia súdu, ktoré nie je rešpektované ani len orgánmi štátnej správy? Nepochybujem o tom, že keby sa aj práce zastavili, Stavebný úrad dovolí stavbu dokončiť opäť pod rúškom "neodkladných zabezpečovacích prác". Lebo realizátor cca 3 mil. investičného zámeru si nevie zabezpečiť zakrytie stavby a na jednotlivých vybudovaných podlažiach si napúšťa bazén z dažďovej vody a snehu – podľa počasia.

Nemám pochybnosti o „kvalite“ výsledného produktu, len keby sa nedotýkala aj okolitých vlastníkov nehnuteľností.

Autorka: Gabriela Vlkolinská

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?