„Poloviční blázen bych ho nazval“

Autor: Prvý pokus | 14.4.2013 o 18:12 | Karma článku: 20,05 | Prečítané:  1450x

Dnes som si prečítal trojstranový rozhovor v týždenníku Plus7dní s ministrom práce Richterom. Začal som to čítať len tak, z nudy, aj keď som dobre vedel, o čom to asi je a že mi ako vždy, keď ho vidím alebo počujem, stúpne krvný tlak a rozčúlim sa do nebies. Ale ako nás učili tí múdrejší, nepriateľa porazíš, len ak dokonale spoznáš jeho myslenie. No a to je u ministra Richtera buď pozastavené (zastalo niekedy okolo r. 1988), alebo mu chýba úplne. Logicky je tým u mňa znovu víťaz, pretože jeho myslenie som nespoznal a nepochopil.

Ale poďme k tomu, čo ma v tomto rozhovore vyviedlo úplne z miery a donútilo napísať tento blog. Samozrejme, Richter tvrdí, že za všetko, čo sa práve deje v zamestnanosti, môže hlboká hospodárska kríza (premiér Fico má smolu, že každé jeho vládnutie sa prekrýva s hlbokou hospodárskou krízou a podľa mňa, keď vyhrá aj tretie voľby, určite príde do Európy aj tretia hlboká hospodárska kríza), a samozrejme, my, nenažratí a sebeckí podnikatelia.

To mi bolo jasné, ešte než som začal čítať ten článok. No aby minister, dlhoročný poslanec a vysokoškolsky (?) vzdelaný človek vyhlásil, že na Slovensku si z toho, čo ekonomika vyprodukuje, podnikatelia a firmy zoberú (podľa prieskumu) 54 %, je nehorázne, hlúpe a urážajúce zároveň. Kde sme sa to dostali, keď člen vlády a niekto, kto sa spolupodieľa na riadení a chode tohto štátu, vypustí z úst takúto demagógiu. Ako dokáže zavádzať a púšťať do éteru nepravdy, len aby sa zapáčil istým voličom - odborárom. Podľa Richtera totiž, citujem: „Z toho, čo sa v ekonomike EÚ vyprodukuje, ide v Európe až 49 % na mzdy a necelých 40 % si rozdelia podnikatelia a firmy. Na Slovensku je to 37 % na mzdy a dokonca 54 % si rozdelia podnikatelia a firmy."

Musím sa priznať, že po pätnástich rokoch podnikania by som sa chcel dopracovať k takýmto číslam. Pripomína mi to raj na Zemi. Len mi nejde do hlavy, prečo sa mám ja z roka na rok horšie, prečo mi klesajú zisky a stúpajú náklady. Veď ani v časoch „rozkvetu" v našich zemepisných šírkach som nemal  viac ako 20 % zisku. Asi je načase, aby som si priznal, že podnikať jednoducho neviem a ba čo viac, mal by som sa doučiť aj malú násobilku z I. stupňa ZŠ. Veď čo, bolo by o jedného kapitalistu menej a o 22 nezamestnaných viac. Veď to nie je ani stotina percentuálneho bodu a to sa do štatistík neráta. Ale aspoň nebudem platiť každý mesiac z mojej ekonomickej produkcie 44 % na mzdy, 20 % na odvody, 12 % na nájom, 11 % energie, 4 % prevádzkové náklady a 3 % poplatky, a keď mám smolný mesiac, tak aj povinné pokuty od štátnych úradov. S mojím ziskom 6 % (pardon, keď sa ulievajú kontrolné úrady, tak 9 %) som kapitalista ako remeň. Ale to sú asi všetci od Bratislavy na východ, západ, sever aj juh. A to som v strede, takže neviem, koľko ostane tomu v Stropkove.

A ešte jedna pikoška z môjho podnikania v poslednej dobe (lebo u nás je naozaj kríza). V marci som mal po 4 mesiacoch vyšší plat ako moja čašníčka. Na môjho kuchára ešte bohužiaľ nemám. Vyriešil som to tak, že som prepustil dve slobodné mamičky privyrábajúce si u mňa na dohodu cez obedy. Makám miesto nich. Takže  pánu ministrovi Richterovi  odkazujem - poloviční blázen bych ho nazval. A radšej nenapíšem, čo mu odkazujú tie dve slobodné mamičky.

Autor: Petluš Maroš

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?