„Poloviční blázen bych ho nazval“

Autor: Prvý pokus | 14.4.2013 o 18:12 | Karma článku: 20,05 | Prečítané:  1439x

Dnes som si prečítal trojstranový rozhovor v týždenníku Plus7dní s ministrom práce Richterom. Začal som to čítať len tak, z nudy, aj keď som dobre vedel, o čom to asi je a že mi ako vždy, keď ho vidím alebo počujem, stúpne krvný tlak a rozčúlim sa do nebies. Ale ako nás učili tí múdrejší, nepriateľa porazíš, len ak dokonale spoznáš jeho myslenie. No a to je u ministra Richtera buď pozastavené (zastalo niekedy okolo r. 1988), alebo mu chýba úplne. Logicky je tým u mňa znovu víťaz, pretože jeho myslenie som nespoznal a nepochopil.

Ale poďme k tomu, čo ma v tomto rozhovore vyviedlo úplne z miery a donútilo napísať tento blog. Samozrejme, Richter tvrdí, že za všetko, čo sa práve deje v zamestnanosti, môže hlboká hospodárska kríza (premiér Fico má smolu, že každé jeho vládnutie sa prekrýva s hlbokou hospodárskou krízou a podľa mňa, keď vyhrá aj tretie voľby, určite príde do Európy aj tretia hlboká hospodárska kríza), a samozrejme, my, nenažratí a sebeckí podnikatelia.

To mi bolo jasné, ešte než som začal čítať ten článok. No aby minister, dlhoročný poslanec a vysokoškolsky (?) vzdelaný človek vyhlásil, že na Slovensku si z toho, čo ekonomika vyprodukuje, podnikatelia a firmy zoberú (podľa prieskumu) 54 %, je nehorázne, hlúpe a urážajúce zároveň. Kde sme sa to dostali, keď člen vlády a niekto, kto sa spolupodieľa na riadení a chode tohto štátu, vypustí z úst takúto demagógiu. Ako dokáže zavádzať a púšťať do éteru nepravdy, len aby sa zapáčil istým voličom - odborárom. Podľa Richtera totiž, citujem: „Z toho, čo sa v ekonomike EÚ vyprodukuje, ide v Európe až 49 % na mzdy a necelých 40 % si rozdelia podnikatelia a firmy. Na Slovensku je to 37 % na mzdy a dokonca 54 % si rozdelia podnikatelia a firmy."

Musím sa priznať, že po pätnástich rokoch podnikania by som sa chcel dopracovať k takýmto číslam. Pripomína mi to raj na Zemi. Len mi nejde do hlavy, prečo sa mám ja z roka na rok horšie, prečo mi klesajú zisky a stúpajú náklady. Veď ani v časoch „rozkvetu" v našich zemepisných šírkach som nemal  viac ako 20 % zisku. Asi je načase, aby som si priznal, že podnikať jednoducho neviem a ba čo viac, mal by som sa doučiť aj malú násobilku z I. stupňa ZŠ. Veď čo, bolo by o jedného kapitalistu menej a o 22 nezamestnaných viac. Veď to nie je ani stotina percentuálneho bodu a to sa do štatistík neráta. Ale aspoň nebudem platiť každý mesiac z mojej ekonomickej produkcie 44 % na mzdy, 20 % na odvody, 12 % na nájom, 11 % energie, 4 % prevádzkové náklady a 3 % poplatky, a keď mám smolný mesiac, tak aj povinné pokuty od štátnych úradov. S mojím ziskom 6 % (pardon, keď sa ulievajú kontrolné úrady, tak 9 %) som kapitalista ako remeň. Ale to sú asi všetci od Bratislavy na východ, západ, sever aj juh. A to som v strede, takže neviem, koľko ostane tomu v Stropkove.

A ešte jedna pikoška z môjho podnikania v poslednej dobe (lebo u nás je naozaj kríza). V marci som mal po 4 mesiacoch vyšší plat ako moja čašníčka. Na môjho kuchára ešte bohužiaľ nemám. Vyriešil som to tak, že som prepustil dve slobodné mamičky privyrábajúce si u mňa na dohodu cez obedy. Makám miesto nich. Takže  pánu ministrovi Richterovi  odkazujem - poloviční blázen bych ho nazval. A radšej nenapíšem, čo mu odkazujú tie dve slobodné mamičky.

Autor: Petluš Maroš

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov.

SVET

Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov.


Už ste čítali?