Nech žijú športoví komentátori

Autor: Prvý pokus | 16.5.2013 o 11:22 | Karma článku: 13,99 | Prečítané:  18120x

Sledovanie hokeja si televízny divák nevie predstaviť bez komentára minimálne jednej osoby. Zaiste budete súhlasiť, že čím viac hlasov komentuje, tým väčšie množstvo informácií sa človek dozvie, často úplne nepodstatných, resp. takých, ktoré nemajú so športom absolútne nič spoločné.

Že ide o ľudí vzdelaných, nikto nepochybuje. Výroky: „Takú drámu by nenapísal ani Hamlet!" - a „Halák má na prilbe Vlada Dzurillu a Jánošíka, postavy z našej mytológie," sú jednoznačným dôkazom literárneho vzdelania a úspešného absolvovania historického krúžku na strednej škole.

Komentovanie nie je med lízať. Pracovať nonstop pod tlakom, uvedomiť si, že každé vypovedané slovko sa už nedá zmeniť, vymazať, zabudnúť, vziať späť. A že sem - tam si trošku neskoro uvedomia, čo vlastne povedali? Tak sa opravia. Divák si len musí uvedomiť, že nie je všetko tak  myslené, ako je povedané: „Dopredu ide Lintner a vpredu má Vaica." ( pozn. Ľubomír Vaic, hokejista) . „Áno, a Šechný hľadá pukom, kde ma Vaica." „Stümpel vysunul Vaica." „Prišpendlili ho k mantinelu a teraz ho tam pichajú!" „Ruský gólman nevedel, kde ho má ... " „Neľútostne mu odskočil, tak si ho nadvihol." „Kovalchuk ide dopredu, urobil Lintnera..." „Majeský upratal Nemca, ktorý pichal do Budaja." Babka opäť vracia do rohu." (pozn. Daniel Babka, hokejista). Uznáte, že povedané z úst našich komentátorských hviezd a pochopené nami, obyčajnými smrteľníkmi, nenaberajú rovnakú výpovednú hodnotu.

Najdôležitejšou a zároveň najťažšou úlohou na komentátorskom stanovišti je udržať diváka v dobrej športovej nálade. V prípade výhry sa divák musí tešiť spoločne s komentujúcimi i všetkými pri televíznych či rozhlasových prijímačoch (nemusí hneď skákať z okna), v prípade prehry nemôže vešať hlavu (tiež nemusí hneď skákať z okna, na svete sú určite aj dôležitejšie veci), a sú to práve komentátori, ktorí využijú všetky svoje schopnosti, nadanie a talent na povzbudenie pri obrazovkách či rozhlasových vysielaniach. Niekedy to ale nedopadne dobre. „Určitá šanca na postup tu stále je. Keby mal niektorý z Fínov po zápase pozitívny dopingový test, tak výsledok stretnutia sa skontumuje v náš prospech a ideme ďalej!" Fanúšik je povzbudený, isté pochybnosti o nelegálnej činnosti hovoriaceho sú ale na mieste.

Správny komentátor nikdy nestráca nádej a povzbudzuje tím počas celého stretnutia. "Naši si robia s Talianmi, čo chcú ... a dostávame štvrtý gól!" „ Ničíme americké mrakodrapové sebavedomie, krásna samostatná akcia a prehrávame 5:1."Nebojte sa ich vajčiaci, toto nie je Kanada!"

„Nevadí že sme prehrali, hlavná vec je, a to aj ty so mnou budeš súhlasiť, že sme vyhrali vďaka tomu, že si to myslime my, a prehrali kvôli tomu, že tá prehra je predsa len realita, no ale Slovensko už viackrát zažilo takúto nespravodlivosť." Nemilujte ich, keď takto krásne zdôvodnia prehru. Obhája si akýkoľvek výsledok a naši musia predsa vždy zostať v očiach diváka víťazmi. Síce, pri prehre 8:0 asi ťažko, ale snaha sa cení.

Je vhodné, ak sa komentujúci môže spoľahnúť na svojho kolegu. Potom sme svedkami ideálneho dopĺňania sa. Spolukomentátor: „Hmm ten brankár mal ale smolu." Komentátor: „Áno šťastie..." Komentátor:  „Plekanec." Spolukomentátor: „... čo, aký opekanec?"

Opis toho, čo sa deje na ľade pred začiatkom stretnutia, taktiež patrí k „úlohám" komentátora: Košice nastupujú v modrom, Zvolen v bielom a rozhodcovia v pruhovanom." Zdieľanie vlastných pocitov je znakom intenzívneho prežívania hokejového stretnutia komentátora spoločne s divákmi: Noo prežívali sme horúce chvíle . . .takmer ma zmrazilo."

Častokrát počuť, samozrejme v upravenej podobe, najrôznejšie príslovia, porekadlá - „Keď chce, aj Sekera môže vystreliť.", či prirovnania - „Strašná hymna! Jak keby sa tam hádali či čo!"

Komentátorom sa človek nestane z večera do rána. Musí mať potrebné znalosti a predpoklady, okrem iného aj naštudované pravidlá. „Rusi sú už v plnom počte v posledných sekundách našej presilovky." „Idú dvaja Rusi. Naši sú traja. Óoooo, tak to by sme si mali dávať pozor na prečíslenie." Alebo: „A máme tu zakázané uvoľnenie...No dovoľ, ja som to určite nebol, niečo také by som si tu na komentátorskom stanovišti nedovolil a keby aj áno, tak sa k tomu chlapsky priznám." „Petrovický nazbieral 12 bodov v kanadskom hodnotení, za 7 asistencií a 5 prihrávok." Naši si zahrajú presilovku! Na trestnej lavici sedí Branko Radivojevič." (Branko Radivojevič patril k „našim") „Všetko sa schyľuje k predĺženiu..."- (USA-SVK, 69.min .) Hokej sa, podľa mojich informácií, hrá 60 minút. Niekto asi zmenil pravidlá. „Marián Gáborík nemôže na ľade chýbať, keď do konca riadnej hracej doby zostáva 70 minút, to je samozrejmé."

Okrem športových znalostí k vedomostiam komentátora nepochybne patria informácie o mieste odohrania zápasu, hráčov na ihrisku či o samotnom podujatí. V opačnom prípade budeme počuť toto: „Kapanenn ... Nieminnen, Kapanenn, Koivu.. Peltonen... Naši majú prevahu..." Zápas Slovensko - Fínsko: „A teraz sa budú triasť Švédi." -  ako rozmýšľam, tak rozmýšľam, neviem akí.

Teraz môj najobľúbenejší „hlod" : „V zápase medzi USA a Kanadou vedú Česi 2:0." Aby som nezabudla, dobrý komentátor má vždy pred sebou štatistiky klubov a hráčov aj napriek tomu, že, ako sa raz nemenovaný ujo komentátor vyjadril: „Štatistiky sú ako bikiny. Naznačia dosť, ale neprezradia všetko."

Logika je sem-tam potlačená: „Košice hrajú zo zabezpečenej obrany a trpezlivo vyčkávajú na vlastnú chybu." „Obrancovia sú tvrdí ako kamenná švédska oceľ."Iba 21-ročný útočník New Yorku Rangers Derek Stepan v zápase proti Penguins zaskočil hráčov Floridy."

Že sú to ľudia ľubozvučnej slovenčiny ( „súper sformoval deformáciu", „vyznávajú defenzívny hrýl šty", „Česko - Kazachstáno" Brankoradivojevičova práca...", Otázne je, aký stav je Mariánov Gáboríkov." Ako bude, tako bude...." ), nepochybujeme. Ale predsa, matematika im aj doteraz robí menšie problémy. „Puk už dvakrát poskakoval na bránkovej čiare. Američania by z toho dali tri góly." Bielorusom sa proti Kazachstanu podarilo obrátiť z 0-2 na 3:1." „8 gólová prestrelka medzi tímami Lotyšska a Bieloruska." Výsledok 6-3. „Stále je bezgólové skóre 2:2." „Po 60 minútach sa stretnutie medzi Nemeckom a USA pred vyše 77 000 divákmi skončilo nerozhodne 1:0." „ Goool... Ľubo Bartečko vyrovnáva na 1-0!" „ A vedieme dvojgólovým rozdielom 4:1." „ So Slovenskom môže hrať len niekto z tejto dvojice: Česko, Kanada alebo Švajčiarsko." „Chicago už vedie 2:0, strelcom vyrovnávajúceho gólu je Jonathan Toews." „Ešte sedem, päť sekúnd." „Česi raz v zápase neinkasovali, raz v zápase s Nemeckom, raz s Kazachstanom."

Je vhodné, ak komentujúci poznajú súpisky jednotlivých tímov i tímy samotné. „Ján Kmiť...eee Jaroslav Kmiť, samozrejme. A teraz krásna prihrávka a Ján Kmiť strieľa gól, ktorý vsietil samozrejme Jaroslav Kmiť." „Na trestnú lavicu si sadá Alexander Kreutzer.... pardon - Marcel Kreutzer... teda Daniel Kreutzer." Dukla s Trenčínom vyhrala všetky 4 zápasy."

Nie všetko sa číta tak, ako je to napísané. Musíme poznať aj zásady správneho čítania v cudzom jazyku. Inak sa  zimné OH 2010 konali vo Venjkruveri či  Enehéjm odohralo stretnutie so San Kože.

Najťažšia časť komentátorského remesla je získať kvalitné odpovede od hráčov. Ak na otázku „Ťažko sa hľadajú slová po tomto dôležitom zápase..", dostane slávnu odpoveď: „Tak určite", resp. „Tak ja si myslím ťažko povedať jako...", rozhovor s vysokou výpovednou a informačnou hodnotou nečakajte. Síce, pri otázkach:  „Chcete tento zápas naozaj vyhrať?", „ Je víťazstvo na nulu pozitívom?", „Vaše meno?" „Zoltán." „A krstné?" by som už aj ja uvažovala o najvhodnejšej odpovedi bez urážlivého podtónu či o dobrom duševnom stave pýtajúceho sa.

Jazyk sa popletie každému, obzvlášť ak hovoríte 4 hodiny bez prestávky. Potom vzniknú zaujímavé hlášky našich komentátorských hviezd, a nemožné sa stáva možným: „Prd mu ostal na mantineli." „Hartmann chytil nebezpečnú strelu pravou zadnou nohou, priatelia." „ A znovu idú do prdu domáci hokejisti." „Tento 90 kg vysoký a 192 cm vážiaci hráč."

Najhoršia vec, ktorá sa komentátorom môže stať, sú stretnutia odohrávajúce sa v neskorých nočných hodinách. Pamätný úvod z komentátorského štúdia sa stal v susednom Česku asi pred 3 rokmi na MS v hokeji, kedy sa zápas hral niekedy okolo polnoci. Operná diva začala spievať hymny  a komentátor, neuvedomujúc si, že je v éteri a live, pred kolegom poznamenal: "Ty vole, ta ma kozy, ja ji videl včera v parku a... Zdravím všechny príznivce ledního hokeje v tuto pozdní hodinu". Zlaté pravidlo komentovania: Vykecaj sa zo všetkého. Musíš.

Ako máte možnosť vidieť, a samozrejme, aj počuť, komentátorsky chlebík má úskalia slov, krkolomných mien, dvojzmyslov, nesprávne položených otázok či maximálne vyčerpávajúcich odpovedí typu „tak určite". Viete si ale prestaviť športový prenos bez hrdinov komentátorskej scény? Tak určite nie.

autorka: Eva Barnišinová

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?