Fenomény hokejovej krajiny

Autor: Prvý pokus | 25.5.2013 o 10:00 | (upravené 25.5.2013 o 10:36) Karma článku: 4,87 | Prečítané:  474x

Slovensko je aj dlho ešte bude hokejová krajina. Kto o tom pochybuje, nech si skúsi v jeho ľubovoľnom kúte otvoriť okno a započúvať sa do ticha, ktoré vládne v čase významného zápasu našich raz zvelebovaných, inokedy zatracovaných hokejistov na sídliskách, uliciach, supermarketoch, kanceláriách, detských ihriskách..., proste všade. Ticho, občas a v šťastnejších rokoch častejšie prerušované hlasitým výkrikom "góóóól!" z okien a terás reštaurácií, krčiem a námestí, by som si rád porovnal, keby som mohol, trebárs s takým Fínskom či Kanadou, ktoré nepochybne hokejovými krajinami sú.

Kam sa však hrabú na nás, s našimi vymetenými ulicami, pripomínajúcimi kozmickú apokalypsu z vysokonákladového katastrofického hollywoodskeho science fiction...To si inde na svete neviem predstaviť a čudujem sa,že v čase takýchto súbojov vôbec premávajú vlaky, autobusy a električky, zrejme ich vodiči "nafasovali" okrem solviny aj televízne prijímače kvôli hokeju.

Samozrejme, preháňam, ale hokej je v májových dňoch na našom Slovensku fenomén, ktorý prerástol rámec športu, čo si dovolím tvrdiť bez predloženia štatistík infarktovosti, merania hluku, predaja štátnych symbolov, dresov a podobne. A vari nikde inde si hokejisti neužijú toľko slávy aj kritiky, najmä od laikov. Hokej je mužný a rýchly šport, pritom relatívne jednoduchý na pozeranie pre každého, kto je schopný vidieť puk pri náháňaní sa za ním tými zopár atletickými chlapmi, ktorí sa pri tom občas zrazia, alebo zadunia mantinely, či niečo alebo niekto sa zatrepoce v sieti..., čo emocionálne pôsobí najmä na nežné pohlavie. Tak sú do hokeja vtiahnuté ženy so svojím emocionálnym "drajvom" a kucapaca je hotová.

A potom sa stáva, že hokejista sklame nie výkonom, ale tým, že má modré, a nie zelené oči. Nepomôžu tomu ani hokejové legendy, ktoré si svoju penziu vylepšujú čo najväčším kydaním hnoja na hráčov a na všetko okolo nich, pričom si pomýlili, že za ich éry to neboli v uliciach oslavy ich veľkých víťazstiev, ale oslavy sviatku práce... pri všetkej úcte k legendám. A okrem toho kuvikajú o zániku hokeja na Slovensku, čo je menej pravdepodobné ako zrážka našej Zeme s obrovským telesom.

Z toho je jasné prečo naši dezorientovaní martýri kdesi tam na severe raz nevedia korčuľovať či dýchať, raz drvia Rusov, Američanov alebo Fínov a potom im prihrávajú na góly, aby bolo čo dobiehať. A chudobným Lotyšom či Rakúšanom jánošíkovsky rozdávajú body.

Nie, nechcem kritizovať, polemizovať či hľadať riešenia, chcem len napísať, že som rád, že som sa narodil a žijem tu, v hokejovej krajine...

autor: Vladimír Bolha

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?