Koľko rokov sa budú rušiť samosprávne kraje /VÚC/?

Autor: Prvý pokus | 31.5.2013 o 11:21 | Karma článku: 7,35 | Prečítané:  883x

V médiách prebehla informácia, že zbožné želanie premiéra je mať 3 vyššie územné celky. To želanie mať tri kraje je možno sen každého jedinca, lebo všetci sme doteraz poriadne nepochopili zmysel takýchto inštitúcií a toľko krajov na malom Slovensku.

Žiaľ, zvykli sme si už na to, že je to z úst premiéra len hra pre voliča. Keď sa raz povie A ohľadom vytvorenia troch krajov, treba ľuďom hlavne povedať aj B. Model, ktorý padol z úst premiéra, nemá reálny základ v ich súčasnej podobe vlády. Má za úlohu zbierať body pre svojich nominantov pred blížiacimi sa voľbami. Len si treba spomenúť, ako sa rušili krajské školské úrady či stavebné úrady, a realita je taká, že sa zmenila ceduľka na budove, vymenila pečiatka a ľudia fungujú stále na tom istom mieste, ako keby sa nič nestalo. Zmysel rušenia súčasného modelu vytvorených krajov  bude až vtedy, keď sa povie, že sa úplne zlikvidujú organizácie, ktoré súčasne robia to, čo regionálna samospráva. Nemalé finančné prostriedky z rozpočtu VÚC, ktoré sa následne ušetria za zrušené kraje, budú nasmerované tam, kde naozaj chýbajú. Do opravy ciest, chudobného školstva a podvyživeného zdravotníctva.

A koľko rokov sa budú rušiť tie kraje?

Lebo otvoriť takúto otázku a bohato o tom diskutovať sa dá až do ďalších volieb. Lepšie by bolo informovať verejnosť, že ihneď sa začne s prípravou na zrušenie takéhoto súčasného modelu krajov. Potrebné bude dotiahnuť aj na dnešnú dobu modernú vec, a tou je rušenie spojov. Lebo mnoho spojov sa už zrušilo a vybaviť niečo do jedného veľkého krajského mesta zrazu bude problém. Všetko so všetkým súvisí, a ak nám v regiónoch budú rušiť spoje, následne nebudeme môcť vytvárať tri veľké celky, lebo starší ľudia sa nedostanú na takýto úrad. Nebolo by rozumnejšie začať najprv od seba? Diskutovať, že je potrebné transparentnejšie spravovať súčasné kraje, bojovať s korupciou, ktorá v krajoch prekvitá pri rôznych zákazkách realizovaných krajom. Pri predaji, prenájme a nákupe majetku používať elektronické aukcie.  Pomaličky rušiť organizácie, ktoré robia všetko a dokopy nič.

Možno na začiatok postačí aj vysvetliť, že VÚC zriaďujú a prevádzkujú inštitúcie ako stredné školy, múzeá, domovy sociálnych služieb, kde kraj určuje výšku poplatkov za sociálne služby. Ďalej kraj prevádzkuje knižnice, divadlá a iné kultúrne zariadenia. Ak má v správe nemocnice, môže župa odvolať riaditeľa, nariadiť i predaj. Kraje zabezpečujú rôzne verejnoprospešné služby. Kraje sú správcami ciest II. a III. triedy a dotujú autobusovú dopravu. Regulujú ceny a zľavy v prímestskej a autobusovej doprave. Čerpajú financie z eurofondov v oblasti regionálneho rozvoja a sú zastúpene aj v Bruseli vo výbore regiónov. Určujú výšku cestnej dane.

A hlavne dotiahnuť do konca, že volení zástupcovia sa majú zaväzovať zverejňovať svoje majetkové pomery, funkcie alebo činnosti, ktoré vykonávajú súbežne so svojou volenou funkciou.

Skôr si myslím, že zoženiem Arabelin prsteň či čarovný prútik Harryho Pottera, ako budeme mať opäť tri kraje na Slovensku.

autor: Marián Herdel

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?