Bližšie, ako sa zdá... a kurióznejšie, než by ste povedali

Autor: Prvý pokus | 28.6.2013 o 12:38 | Karma článku: 3,29 | Prečítané:  492x

Dnes, v dobe globalizácie, keď, ako často čítame, je celý svet jedna veľká dedina a za pár sekúnd sa dá dozvedieť, čo sa šepká na druhej strane sveta, je každý zasýpaný prúdom informácií.

 

Každý, kto sa nechce nechať strhnúť  nechcenými informáciami, musí sa v nich zorientovať a vyberať len tie, ktoré ho zaujmú, a tak sa často stáva, že prehliadame to, čo sa nás naoko netýka a čo ide akoby mimo nás. Mnohokrát vieme viac o tom, čo ktorá celebrita dnes večer robí, ako to, čo sa deje priamo pod naším oknom.

Život plynie za našimi oknami, ale my sa viac venujeme bulvárnemu svetu alebo svojmu vlastnému internetovému životu.

O to ťažšie je potom prebrať sa zo sna a uvedomiť si, že život okolo nás plynie a nestará sa o to, že mi ho nesledujeme. Každodenné problémy sveta, ktoré sa nám zdajú byť blízke, sú vlastne od nás vzdialené,  a naopak, tie, čo sa nám javia ako nepodstatné, sú nám blízke.

V dnešných  časoch sa v médiách upriamuje pozornosť na bulvárne „celebritky", ktoré sú v podstate len bábiky predvádzajúce sa pred kamerou a dnešné médiá ich vyrábajú ako na bežiacom páse. Na úkor týchto často prehliadame práve nepatrné a len okrajovo spomenuté dôležité témy sveta.

Veď koho by napadlo, že náboženské problémy vo vzdialených krajinách sveta sa môžu dotknúť práve nás Slovákov a tie nenápadné protesty, ktoré denne zahlcujú správy a splývajú do jednej súvislej línie zhrnutej pod názov ako náboženský fanatizmus, či terorizmus sa dotknú takej nenápadnej krajinky ako je Slovensko.

Globálna dedina sa zmenšila a priblížila sa k nám pre nás nezaujímavá, no vo svete pálčivá téma, ktorá je v dnešných dňoch novinkou bulváru, ktorý rozpitváva problematiku náboženských protestov. Táto téma sa priblížila nečakane a bolestivo i k nám stratou dvoch slovenských rodákov, ktorý si zaslúžia určite viac pozornosti ako dnešné „celebritky".

Pravdaže, i tu sa dá namietať, že bulvár túto tému rozpitváva len pre to, že je „kuriozitou" a je zaujímavá len svojou odlišnosťou od ostatných „originálnych" noviniek zo sveta a domova. Myslím si ale, že téma náboženských nepokojov by v čase dovoleniek a cestovateľskej horúčky mala byť dôležitejšia ako to, čo si dá nejaká slovenská „celebritka" na obed alebo čo jej navarí nejaký kuchár v televízii.

Informácie a správy nás často zahatávajú a je ťažké orientovať sa vo svete, kde na vás v prehliadači vyskakuje, kto si dal urobiť prsia, alebo ako zle vyzerá „celebritka" bez makeupu.

Možno by sme sa raz mohli venovať aj dôležitým informáciám podávaným objektívnym pohľadom, nie podľa toho aká veľká je miera ich „kuriozity". Možno by sme sa potom dozvedeli veci, ktoré by nám mohli byť v živote užitočné... dať si pozor na príznaky náboženského fanatizmu ... naučiť sa čo to o krajine kde cestujem ... dať si pozor na reálny svet, nie na to, čo je nové na nete ... aby sme sa nezobudili, až keď je neskoro, a nestali sa ďalšou kuriozitou v správach.

autorka: Anna Bilická

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?