reklama

Boli ste niekedy v nemocnici na geriatrii?

Pracoval som nejaký čas ako ošetrovateľ v domove dôchodcov. Alebo ako hovoríme u nás - v starobinci. Aby som uviedol veci na pravú mieru. Bol to domov dôchodcov a domov sociálnych služieb a zároveň špecializované zariadenie. Zriaďovateľom je kraj. Keď to poviem po lopate, tak „štátne".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Predstavy o domove dôchodcov sú rôzne. Najmä ak ste nikdy nemali tú česť takéto zariadenie navštíviť. Ja som predstavu mal, reálnu. Vedel som do čoho idem. A čo čakať. Praxovať bolo treba.

Lenže. Lenže skôr, či neskôr to príde. Či dnes, či zajtra, alebo o týždeň. Myslím si, že čím skôr tým lepšie. Aby človek pochopil a nabudúce bol pripravený. Aspoň o niečo viac.

Vidíte ako starenka žobre od zamestnancov peniaze. Ako to? Nuž, keď jej z dôchodku strhnú na ubytovanie, ostane jej len vlastná biedna existencia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vidíte vozíčkarov, epileptikov, ľudí pripútaných k lôžku (nie doslova, sú neschopní pohybu), ľudí s Parkinsonom, ľudí s Alzheimerom, ľudí so sklerózou multiplex (nie, to nie sú tí čo zabúdajú), ľudí so stareckou demenciou atď. Nie sú to len „babky a dedkovia", ktorí nemajú kde bývať, ako si myslí drvivá väčšina ľudí. Je treba sa o nich postarať. A to neznamená len podať raňajky, obed a večeru. Je treba sa o nich postarať odborne a s citom. Od A do Z. Na to je treba ľudí, vybavenie, lieky, zdravotnícke pomôcky a iný zdravotnícky materiál. A na toto všetko nie sú peniaze. Je málo sestier, je málo ošetrovateľov, je málo liekov (obyvateľom na lieky z dôchodku neostanú peniaze, alebo nie na všetky, čo potrebujú), chýba vybavenie, alebo je zastarané (relikty z čias spred roka 1989).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Príklad číslo jedna. Obyvateľ je inkontinentný (pomočuje sa), potrebuje plienky. Zdravotná poisťovňa prepláca 60 plienok na mesiac. Ale to nestačí, pomočí sa aj 5x do dňa. Na ďalšie plienky nemá peniaze. Preto sa mu plienky vymenia ráno a večer. A to čo je medzi tým je ponechané „len tak". Je to dôstojné? Ja hovorím nie. Čo s tým môže personál robiť? Nemnoho. Čaruje ako sa dá. Tak ako čarujú kuchárky, keď musia z pár eur uvariť plnohodnotnú stravu na celý deň. Tak ako čarujú bežní ľudia, ktorí chcú jednoducho prežiť.

Príklad číslo dva. Starenka nemôže sama chodiť a taktiež vozík je nad jej sily. Osud ju odsúdil na dožitie na lôžku. Personál sleduje jej stav a ak sa zhorší, napríklad starenka má sťažené dýchanie, privolá lekára. Ten rozhodne ako ďalej. Často sa rozhodne poslať pacienta do nemocnice na takzvaný „doliečovák". Je to predsa nemocnica - viac personálu, intenzívna starostlivosť, vybavenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale po dvoch týždňoch sa starenka vráti „preliečená" v horšom stave, ako keď odchádzala. Vráti sa totiž s preležaninami štvrtého stupňa. Keď neviete ako taká preležanina vyzerá a máte silný žalúdok, nájdite si na internete. Riaditeľka sa s tým nechce zmieriť a podáva oficiálnu sťažnosť na nemocnicu pre zanedbanie starostlivosti o pacienta. Je jediná, ktorá sa ešte starenky pred smrťou zastane. Rodinu a blízkych nemá.

Vieme, kto je na vine. Ale je to skutočne tak? Boli ste niekedy v nemocnici na geriatrii? Koľko pacientov pripadá na jednu zdravotnú sestru? Viete koľko taká zdravotná sestra zarába? A čo všetko zahŕňa jej práca? Nepichá len injekcie a sem tam podá tabletky. A je táto zdravotná sestra docenená? Nie je. Nie sú peniaze. Alebo to aspoň tvrdia. Oni. Na koho ukážete prstom vy, občania?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri výučbe do nás neustále vtĺkali. Empatia. Dookola. Áno, empatia je dôležitá. Nie každý je vhodný vykonávať prácu zdravotníka. Ale empatia nie je všetko. Peniaze hýbu svetom a keď ich niet...nuž.

Príbehov je veľa. Každý si so sebou nesie to svoje. Do konca života. Plakal som, ale už neplačem. Robím inú prácu, ťažkú, odišiel som zo Slovenska. Ale nesťažujem sa.

V celom článku neuvádzam konkrétne miesta, názvy a mená. Rodinný príslušník pracuje v zdravotníctve. Nehaňte ma za to. Objavili sa názory, že sa cielene začala štvavá kampaň voči nemocniciam a zdravotníctvu. Nikto mi za tento článok nezaplatil. Impulzom bol pre mňa tento článok na blogu a pocit, že sa musím o svoje skúsenosti podeliť. Len toľko som chcel.

autor: Lukáš D. (údaje sú v redakcii)

Prvý pokus

Prvý pokus

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  778
  •  | 
  • Páči sa:  65x

Ak chcete zverejniť svoj text na tomto blogu, pošlite nám ho e-mailom vo worde na adresu matus.paculik(at)smeonline.sk. Nezabudnite na predmet PRVÝ POKUS.Výber textov je v právomoci redakcie, ktorá má právo zmeniť autorom navrhnutý titulok. Väčšinu článkov zverejňujeme, ale vyhradzujeme si právo ktorýkoľvek odmietnuť aj bez udania dôvodu, najmä ak sa autor nepodpíše celým menom.Vždy uveďte aj vašu poštovú adresu a telefónne číslo. Tieto dva údaje nezverejníme, ale musíme ich mať k dispozícii kvôli overeniu identity alebo pre prípad, že sa váš článok rozhodneme honorovať.Ak meno a priezvisko priamo v článku nechcete uviesť, prosíme, napíšte nám dôvod. Za istých dôležitých okolností tieto údaje nepublikujeme, redakcia ich však vždy musí poznať.Zaradenie textu zväčša trvá niekoľko dní. Na tomto blogu nezverejňujeme poéziu ani prózu. Zoznam autorových rubrík:  Slovenské zdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu