Unilever reaguje na článok o reklame na margaríny Flora

Autor: Prvý pokus | 30.9.2013 o 12:29 | (upravené 30.9.2013 o 13:10) Karma článku: 6,56 | Prečítané:  2068x

Spoločnosť reaguje na článok blogera Martina Chudého, ktorý bol zverejnený 23. septembra 2013 pod názvom Sťažnosť na zavádzajúcu reklamu na margaríny Flora.

Vážený pán Chudý,

so záujmom sme si prečítali Váš blog a pre Vaše osobné potreby a informovanie širokej verejnosti vydávame nasledujúce stanovisko.

Ospravedlňujeme sa Vám, ak ste nadobudli domienku, že spoločnosť Unilever s Vami nekomunikuje. Spoločnosť Unilever si chráni svoje výrobné postupy a výsledky štúdií sa zverejňujú kompetentným subjektom, ktoré o ne  požiadajú pre potreby verifikovania bezpečnosti potravín, alebo iných im podnetným okolnostiam.

V prípade deklarovania pozitívnych či negatívnych účinkov a vplyvov potravín na zdravie slúži pre ochranu spotrebiteľa legislatíva. Všetky potraviny uvádzané na slovenský trh musia spĺňať európsku a národnú legislatívu, najmä zákon č. 152/1995 Z.z. o potravinách a Potravinový kódex.

Naše výrobky, ktoré na svojich obaloch, alebo v reklame obsahujú výživové alebo zdravotné tvrdenia, musia spĺňať podmienky stanovené Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach. Predmetná reklama na Floru obsahuje jedno zdravotné tvrdenie: „Flora má vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín, omega 3 (ALA) a omega 6 (LA), ktoré ako súčasť pestrej a vyváženej stravy pri zdravom životnom štýle prispievajú k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi a tým pomáhajú udržiavať Vaše srdce zdravé."

Toto zdravotné tvrdenie bolo schválené Nariadením Komisie Európskej únie č. 432/2012 zo 16. mája 2012 o povolení určitých zdravotných tvrdení na potravinách, po veľmi dôkladnom a prísnom vedeckom posúdení pravdivosti týchto tvrdení Európskym úradom pre bezpečnosť potravín, najvyššou vedeckou autoritou pre potraviny v Európe. Konkrétne pre kyselinu linolovú z rady omega 6 (obsahuje viac ako 1,5 kg g kyseliny linovej na 100 g a 100 kcal), rovnako ako pre alfa-linolenovú (je prinajmenšom zdrojom omega 3 mastných kyselín) - prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu. Výrobok Flora obsahuje vysoký podiel omega 3 a omega 6 mastných kyselín, a preto spĺňa podmienky na to, aby sa na ňu vzťahovalo dané zdravotné tvrdenie.

Tento právny dokument je pre spoločnosť Unilever zaväzujúci a preto sa naň odvolávame ako na najvyššiu európsku autoritu v bezpečnosti potravín. Protichodné konšpiračné tvrdenia, ktoré ste uverejnili na blogu, sa žiadnym spôsobom netýkajú kvalitných margarínov vyrábaných modernými technológiami. Zároveň určite neušlo Vašej pozornosti, že spájať cielené farmaceutické štúdie a potravinovú bezpečnosť je hrubým zavádzaním spotrebiteľa.

V uvedenej podrobnej správe Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) nájdete informácie o tukoch a mastných kyselinách vo výžive.

Ako popredný svetový producent potravín si vážime publicistov, blogerov a záujemcov o zdravú výživu a preto nám bude cťou, ak nás navštívite aj osobne. Okrem opravy elementárnych chýb v názvosloví vo Vašom texte Vám radi pripravíme stretnutie s našimi technológmi a vysvetlíme Vám proces výroby margarínov tak, aby ste sa v budúcnosti vyvarovali zavádzajúcich tvrdení a chýb, ktoré Váš text obsahuje. Podrobné pripomienky Vám posielame na súkromnú adresu.

autorka: Mgr. Veronika Kúšiková, Corporate Communication,

Unilever Slovensko, spol. s r.o.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?