Som lekár. Takto u nás pomáhame starším pacientom?

Autor: Prvý pokus | 6.10.2013 o 15:10 | Karma článku: 18,70 | Prečítané:  21742x

Vyše 30 rokov som pôsobil ako lekár v prešovskej nemocnici. Rovných 30 rokov som pracoval na Geriatrickom oddelení tunajšej nemocnice, t.j. od jeho založenia v roku 1983 (pred pár dňami som z nemocnice odišiel z nižšie uvedených dôvodov). Pri 30. výročí nášho oddelenia v apríli 2013 na celoslovenskom kongrese geriatrie bola práca nášho oddelenia veľmi kladne hodnotená. Okrem oficiálneho uznania však našu prácu kladne hodnotili aj samotní pacienti, resp. ich rodinní príslušníci.

Na našom oddelení sme sa vždy snažili okrem odbornej starostlivosti pristupovať k našim pacientom aj ľudsky. Napokon ide o odbor medicíny, v ktorom sa to aj vyžaduje. Asi nemusím nikoho presviedčať, že takáto práca je nielen fyzicky, ale aj psychicky náročná. Väčšina z nás predsa má rodičov, starých rodičov, príbuzných alebo priateľov v staršom veku a vie, aké je niekedy náročné napríklad vysvetliť im podstatu nejakého problému, presvedčiť ich o vhodnosti daného postupu (napr. liečby) alebo ich primäť, aby sa nejakého konania zdržali (napr., aby v zime nevychádzali na ulicu, ak je poľadovica), nehovoriac o osobnej starostlivosti o odkázaného starého človeka (zainteresovaní mi iste dajú za pravdu). Bohužiaľ staroba so sebou prináša aj takéto aspekty. Na oddelení sme sa preto vždy snažili venovať týmto špecifikám starších pacientov pozornosť. Nielen lekári, ale samozrejme aj ostatní zdravotnícki pracovníci.

V apríli 2013 nastali v prešovskej nemocnici organizačné zmeny. V rámci racionalizačných opatrení bolo zrušené II. Interné oddelenie (I. Interné oddelenie zostalo zachované). Geriatrické oddelenie ostalo zachované- „nebol s ním problém". V tomto čase boli vyhlásené aj výberové konania na primárov všetkých oddelení v nemocnici, teda aj na geriatrické oddelenie.

Do výberového konania na funkciu primára geriatrického oddelenia som sa z nášho oddelenia prihlásil len ja a druhým uchádzačom bol primár II. Interného oddelenia, ktoré malo byť v najbližších dňoch zrušené. Na tom by nebolo nič zvláštne, pokiaľ by primár II. Interného oddelenia mal odbornú špecializáciu (atestáciu) z odboru geriatria. Odbor geriatria je totiž samostatný špecializačný odbor, rovnako ako napríklad chirurgia alebo gynekológia. Primár II. Interného oddelenia špecializáciu v odbore geriatria nemal ani nemá.

Napriek tomu, že „úspešný uchádzač" nesplnil základnú podmienku odbornosti, bol vymenovaný za primára geriatrického oddelenia (ja som skončil druhý). Obrátil som sa teda na vedenie prešovskej nemocnice, aby celú vec napravili, pretože primár musí mať odbornú špecializáciu v danom odbore (vyplýva to z právnych predpisov). Načo by potom existovali odborné špecializácie v zdravotníctve?

Nemocnica mi oznámila, že výberové konanie prebehlo v poriadku. Mojimi argumentmi sa vôbec nezaoberala. Obrátil som sa teda na Ministerstvo zdravotníctva, nech prešetrí, či sú na geriatrickom oddelení prešovskej nemocnice splnené právne predpisy. Podľa nich totiž nemocničné oddelenie musí spĺňať minimálne požiadavky na personálne zabezpečenie (v nich je zahrnuté 1 miesto vedúceho lekára (v tomto prípade primára), ktorý má príslušnú odbornosť- v tomto prípade z geriatrie).

Kontrola z Ministerstva zdravotníctva samozrejme správne skonštatovala, že geriatrické oddelenie nespĺňa minimálne personálne požiadavky, pretože primár oddelenia nemá zodpovedajúcu odbornú špecializáciu. Nemocnicu teda vyzvalo, aby vykonalo nápravu. Malo by teda dôjsť k odvolaniu súčasného primára a vymenovaniu druhého uchádzača z výberového konania, ktorý mal a má zodpovedajúcu odbornú špecializáciu.

Vedenie prešovskej nemocnice si však výsledok kontroly Ministerstva zdravotníctva zrejme vysvetľuje po svojom. Chce zrušiť geriatrické oddelenie, resp. opäť vytvoriť II. interné oddelenie (v apríli 2013 zrušené z racionalizačných dôvodov!), ktoré má obsahovať niekoľko geriatrických lôžok. Dôvodom má byť, že toto oddelenie nespĺňa minimálne personálne požiadavky.

Geriatrické oddelenie však momentálne nespĺňa minimálne personálne požiadavky z jediného dôvodu, ktorým je primár oddelenia. Jeho odvolaním a vymenovaním nového primára by tieto požiadavky opäť splnilo, čo vyplýva z platnej legislatívy.

Máme si teda vykladať danú situáciu tak, že v záujme jedného primárskeho miesta dôjde k zrušeniu celého oddelenia? Takto u nás pomáhame starším pacientom?

Okres Prešov je najväčším okresom v Slovenskej republike. Myslím, že o demografickom trende (starnutí populácie) nemusím nikoho presviedčať. Napriek tomu je zámerom prešovskej nemocnice (spádová nemocnica!) zrušiť špecializované pracovisko zamerané práve na problémy pacientov vo vyššom veku. Ide zjavne o účelovú záležitosť. Na takýto krok by však opäť doplatil iba pacient. Ak by sme aj uvažovali o vytvorení geriatrických lôžok v rámci nového interného oddelenia, logicky dôjde k zníženiu geriatrických lôžok oproti súčasnému geriatrickému oddeleniu.

Chcem podotknúť, že vláda Slovenskej republiky si vo svojom programovom vyhlásení na roky 2012 až 2016 stanovila, že citujem „Vláda vypracuje a začne realizovať komplexný systém starostlivosti o zdravie staršej generácie rozvojom geriatrického sektora zdravotníctva a špecifickej sociálnej starostlivosti o seniorov formou podpory vytvárania zariadení zdravotno-sociálneho charakteru, vrátane formy modelu ich financovania a vymedzenia úloh štátu, samosprávnych krajov, miest a obcí.". Postup prešovskej nemocnice by tak odporoval aj programovému vyhláseniu vlády(!).

Zrušenie oddelenia, resp. jeho začlenenie pod interné oddelenie by malo aj ďalšie dopady. Geriatria nie je lukratívny medicínsky odbor a absolventi lekárskych fakúlt oň nemajú dostatočný záujem. Ak dôjde k zrušeniu geriatrického oddelenia a jeho začleneniu pod interné oddelenie, ktorú špecializáciu si budú vyberať mladí lekári, ktorí dôjdu na toto oddelenie? Geriatriu alebo internú medicínu? Som presvedčený, že skôr univerzálnejšie vnútorné lekárstvo. Kto sa potom bude vzdelávať v odbore geriatria? Vláda Slovenskej republiky pritom v programovom vyhlásení na roky 2012 až 2016 hovorí o tom, že citujem „V oblasti vzdelávania zdravotníckych pracovníkov podporí návrhy na úpravu systému tak, aby nedochádzalo k nedostatku niektorých špecializácií potrebných na správne a komplexné poskytovanie zdravotnej starostlivosti.".

Pôjde prešovská nemocnica proti politike vlády a zruší geriatrické oddelenie? Ak áno, urobí tak z jediného (účelového) dôvodu, ktorým je funkcia primára oddelenia (bez ohľadu na to, aký dôvod nemocnica uvedie). Na uvedené doplatí najmä staršia generácia v najväčšom okrese, ako aj širšia oblasť (prešovská nemocnica je spádovou nemocnicou). Doplatia na to napokon všetci, pretože seniorov má v rodine každý. Doplatí na to aj systém zdravotníckeho vzdelávania. Všetko kvôli jednému človeku? Dopustí Ministerstvo zdravotníctva takýto postup? Uvidíme. Dám vedieť.

autor: Jozef Maťko

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?