Čo bude s mládežníckym basketbalom?

Autor: Prvý pokus | 10.12.2013 o 14:32 | (upravené 10.12.2013 o 14:41) Karma článku: 6,52 | Prečítané:  546x

V stredu 27.11. vypredalo Good Angels Steel Arenu a odohralo vynikajúci zápas s najlepším ženským basketbalovým družstvom v Európe. V ten istý deň sa MBK Ružomberok výhrou nad Walloniou Basket udržal v boji o postup do vyraďovacej časti Eurocupu. Jednoducho veľký deň pre ženský basketbal na Slovensku.

Dva dni nato prezident Slovenskej Basketbalovej Asociácie bez veľkých slov oznámil, že štyri mládežnícke reprezentácie sa v roku 2014 nezúčastnia na ME, konkrétne ide o U18 dievčat a U16, U18, U20 chlapcov. Odôvodnil to nedostatkom peňazí a kvalitných hráčov do týchto reprezentácií: "Nemáme povinnosť ani záujem prihlasovať reprezentačné družstvá do B-kategórií. Problémom v reprezentácii 18-ročných dievčat je zase to, že ich nevieme obsadiť hráčsky tak, aby sme hrali na takom podujatí dôstojnú úlohu. Preto sme sa rozhodli potenciálne a zaujímavé hráčky preradiť medzi ,dvadsiatky'" (viac tu).

U18 dievčat vypadlo z A-kategórie len toto leto a takto nebudú mať šancu vrátiť sa späť. Už tesne po vypadnutí U18 sa reprezentačný tréner pán Matyáš vyjadril, že: „Nechcem byť zlým prorokom, ale na budúci rok sa určite nedostaneme naspäť, lebo nás bude reprezentovať ročník 1996, ktorý, ako som spomínal, je slabý." Odhliadnuc od toho, že takto motivujúco sa vyjadril pán reprezentačný tréner, jeden milý fakt: Ročník 96 sa v U16 minulý rok umiestnil na 8.mieste, čo bolo najlepšie umiestnenie U16 od roku 2001.

Teraz k tomu nápadu s ostaršovaním do U20. Beriem to ako pokus o vtip. Naozaj si niekto vie predstaviť, že by dievča jeden rok hralo za U16 a ďalšiu sezónu za U20? Nie som si istá, myslím, že naposledy takto hrala Hruščáková, ktorá teraz v 18 rokoch pravidelne hráva 20 minút v Extralige a MEL za Good Angels.

Tieto dievčatá tak na 2 roky stratia kontakt s medzinárodným basketbalom. Práve v slabých podmienkach, v ktorých fungujú dorastenecké a juniorské súťaže, boli reprezentačné  akcie motiváciou. Bola to šanca vidieť „za roh", zahrať si proti najlepším hráčkam v Európe a vidieť svoje nedostatky. Prísť na to, že dominovať na Slovensku neznamená nič a že pre úspech je potrebné viac.

Navyše juniorské reprezentácie sú spojené nádoby a to, že Európu nebude hrať U18, sa za 2 roky prejaví v jej kvalite, keď bude vo veku U20 a budú jej chýbať medzinárodné skúsenosti. Vypadne do B-kategórie a pán Ryšavý alebo jeho nástupca znovu oznámi, že ME U20 sú drahé a aj tak tam vlastne nemáme koho poslať.

Už sme si zvykli, že novinky z dielne SBA nemajú pozitívny charakter. Čo ma zaráža je, že informáciu o neúčasti štyroch reprezentácií na vrcholnom podujatí organizovanom FIBA priniesol len portál pluska.sk. Basketbalové portály prešli tento fakt mlčky. Hlavne, že už máme zverejnené, s kým hrá v skupine U20.

autorka: Daniela Danková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?