Šmejdi v očných optikách alebo viete, komu zverujete svoj zrak?

Autor: Prvý pokus | 28.12.2013 o 11:09 | (upravené 28.12.2013 o 11:42) Karma článku: 16,18 | Prečítané:  28427x

V posledných rokoch sa na Slovensku začali otvárať optiky ako huby po daždi. Niektorí ľudia sa nechali nalákať na úžasné, niekedy až 70% zľavy, akcie  zdarma a pod.

Nie každému je jasné, že v žiadnom štandardne nastavenom obchode nemôžete dostať 70% zľavu, ani sklo (okuliarovú šošovku) v hodnote niekoľkých desiatok až stoviek EUR zadarmo. Niekde musí byť zrada. Optiky v nákupných reťazcoch a obchodných centrách sa snažia presvedčiť zákazníka, že to vlastne robia iba pre jeho dobro. A ich zákazník sa rád nechá oklamať. A to doslova.

Pri detailnejšom pohľade na ponúkaný tovar zistíte, že vo väčšine prípadov sú ponúkané rámy aj niekoľko rokov staré modely, prípadne nakúpené v zahraničných výpredajových košoch. Svoje o tom vedia zákazníci pokúšajúci sa okuliare reklamovať. Na ich problém sa používa jednoznačná odpoveď „Nedá sa!". Klamanie zákazníka sa stalo bežným štandardom.

Odbornosť obsluhujúceho personálu je však najväčším podvodom. Uvediem príklad. Pred časom som bola spolu s priateľom (obaja sme optici ) svedkom debaty v jednej zo spomínaných pseudooptík. Obsluhujúca dáma ponúkala manželskému páru roztok na kontaktné šošovky, ktorého základnou čistiacou látkou je peroxid vodíka. Presviedčala dotyčnú pani, že si kľudne môže šošovky vložiť do oka aj bezprostredne po krátkom oplachu.

Viete, kde je chyba? Kvapnite si peroxid vodíka do oka a hneď to zistíte. V najlepšom prípade si len poleptáte rohovku. Predavačka zjavne nemala predstavu čo vlastne ponúka. Spýtali sme sa predávajúcej dámy, či je optička. Jej odpoveď bola pre nás zarážajúca: "Nie, ale prešla som niekoľkohodinovým školením!"

Upss!! Očná optika je riadnym  4-ročným študijným odborom na stredných zdravotníckych školách, optometria je študijným odborom na lekárskej fakulte Masarykovej univerzite v Brne a táto dáma zvláda problematiku zraku po niekoľkohodinovom školení?!

Partner stuhol. S kamenným výrazom tváre vypochodoval z tzv. „optiky". Pred tzv. „optikou" sme sa začali rozprávať. Skoro sme sa pohádali. Ja som trvala na svojom. Nech sa do toho nestará, že keď sú ľudia hlúpi a myslia si, že si na akýkoľvek obchod stačí napísať Optika (a je jedno, či s francúzskym symbolom, vlnovkou, alebo aj zo zlatými gaťami) a raz - dva sme očná optika s garanciou odbornosti starostlivosti o zrak, tak nech sa sami popália. On nesúhlasil. Vraj to nemôže nechať len tak, akoby sa nič nedialo. Odignorovať to. Veď tu ide o oči! Zdravie sa predsa nedá transplantovať! Zrak je nenahraditeľný. Zrakom vnímame 85% všetkých informácií z vonkajšieho sveta! Toto už nie je hra o guličky! Ok, keďže je to tvrdohlavý chlap, iba som rezignovane spravila dva kroky vzad a myslela som si svoje. Samozrejme, s patričným výrazom tváre a mimikou tomu prislúchajúcou.

Z predajne v nákupnom centre vyšiel pán z manželského páru von ako prvý. Partner ho zastavil a v skratke sa mu snažil vysvetlil základné rozdiely medzi čistiacimi roztokmi na kontaktné šošovky. Medzitým vyšla z „optiky" aj manželka a s otvorenými ústami počúvala, na čo sa skoro dala „odborníkom-optikom" nahovoriť.

Ako satisfakciu vnímal partner manželovu racionálnu reakciu: "Ktorá kamoška ťa sem poslala? Andrea? Keby si mala dať na jej rady, tak prídeš o oči!" Zvážte, komu zveríte starostlivosť o svoj zrak. Zrak máme všetci len jeden.

Len pre zaujímavosť v samotnej Bratislave je približne 100 optík a v minulom roku úspešne ukončilo odborné štúdium len 8 študentov denného štúdia v Bratislave. V tomto roku ich v najlepšom prípade bude 6. Sami uznáte, že nepomer je obrovský.

Štúdium je náročné. No odbornosť je prvoradá. Aj absolvent lekárskej fakulty a spolumajiteľ niekoľkých optík a laserových centier mal čo robiť, aby ho skončil. Štandardná študijná doba externého štúdia v čase, keď študovať začal, bola 2 roky. On študoval 5 rokov. Paradoxom je, že ani nie mesiac po ukončení neobvykle dlhého štúdia (ukončil ho v náhradnom termíne) sa sám pasoval do úlohy odborníka na očnú optiku. Pýtate sa, ako je to možné? O slovenskom El Dorade na poli očných optík a hazardom z toho vyplývajúcom snáď niekedy nabudúce.

Rozmýšľajte, komu zveríte svoj zrak. Zoznam certifikovaných očných optík nájdete na http://www.optickaunia.sk/ alebo hľadajte na dverách toto označenie.

uni.jpg

 

autorka: Stanislava Šebeňová (autorka je vyštudovaná očná optička, absolventka Ekonomickej univerzity, laureátka Vontoblovej ceny. Do roku 2012 pracovala v očnej optike v Bratislave a pracovala ako externá odborná učiteľka na Strednej zdravotníckej škole na Záhradníckej ulici v Bratislave pre odbor očný optik. Je členkou dozornej rady Optickej únie Slovenska.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?