Odkiaľ sa vzal predvolebný slogan Roberta Fica?

Autor: Prvý pokus | 10.2.2014 o 17:04 | Karma článku: 20,72 | Prečítané:  3556x

Pozerajúc sa na množstvo bilboardov s usmievajúcou sa tvárou nášho predsedu vlády som rozmýšľal, čo mi pripomína jeho predvolebný slogan kampane na funkciu prezidenta SR. Lovil som v pamäti, a pretože som tiež už pamätník, nakoniec mi to došlo.

Skúste aj vy. Stačí sa len trochu vrátiť do socialistickej éry. Vtedy náš budúci premiér odieral ešte školské lavice a na krku mu žiarila pionierska šatka. A neskôr na košeli aj iné odznačiky predvoja KSČ, t.j. SZM a ešte neskôr ho vo vrecku zahrievala aj červená knižôčka, ktorá mu pomáhala otvárať široké perspektívy jeho budúcej kariéry. Odkiaľ si spomenul pán Fico a jemu blízki spolusúdruhovia prítomní v jeho predvolebnom štábe na slovíčko "pripravený"?

Už vám to tiež niečo pripomína? Možno áno. Akýže to bol ten pioniersky pozdrav?

"Budovať a brániť socialistickú vlasť buď pripravený!"

A ako odpoveď sa očakávalo: "Vždy pripravený!"

Možno, že u neho zapracovalo podvedomie a takýto návrh jeho kolegov sa mu automaticky zapáčil a nechal ho zvečniť vedľa svojej usmievajúcej sa tváre.

Keď sa dostane demagóg a socialisticky vychovávaný človek ku korýtku, tak ako sme tomu boli často svedkami aj za éry socializmu, rýchlo si mohol prispôsobiť zásady socialistickej rovnosti na svoj obraz. Kľudne si bývalý pozdrav aspoň v duchu mohli upraviť napríklad aj na: "Kradnúť buď pripravený!", "Vždy pripravený!", alebo iné zaktualizované verzie tohoto pozdravu: Klamať buď pripravený!, Sľubovať istoty buď pripravený!, Zvyšovať dane a nezamestnanosť buď pripravený!

Ľudovej tvorivosti sa v tomto smere medze nekladú. Nie je správne prepisovať alebo dopĺňať texty na bilboardoch. Keď to aj niekto spraví, tak ako to občas vidieť na viacerých bilboardoch, na druhý deň akékoľvek hanlivé vyjadrenie zmizne - je prelepené, na takúto príležitosť vopred pripravenými, novými, čistými. Ale predstaviť si to, čo si myslíte, na čo je náš pán premiér pripravený ako prezident, to vám nikto zakázať nemôže.

autor: Peter Homolka

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?