Prečo nie sú bankové operácie zadarmo?

Autor: Prvý pokus | 10.2.2014 o 11:07 | Karma článku: 19,35 | Prečítané:  19743x

Jedno ráno pri počúvaní rádia som zachytil súťaž o najhlúpejší bankový poplatok. A tak som sa zamyslel: V dnešnej dobe má viac-menej povinne skoro každý občan bankový účet a za založenie a správu tohto účtu platí poplatky - malé alebo veľké. V rámci tohto poplatku má niekoľko bankových operácií  zdarma, a teraz prichádza otázka, prečo nie sú zadarmo všetky bankové operácie (inkasá, prevody, platby...)?

Ja poskytnem svoje peniaze banke do úschovy, ale ona nimi predsa ďalej manipuluje - podniká, investuje nákupom podielových listov alebo dlhopisov,  poskytuje rôzne pôžičky, hypotéky, úvery... a tým pádom vytvára zisk vo svoj prospech, samozrejme, keď je to schopná banka. Čiže za to, že moje peniaze produkujú banke zisk, ešte musím platiť - to nie je  hlúpe, ale choré.

Chápem, že banky majú  svoje náklady s udržiavaním a chodom svojich pobočiek, mzdami pre zamestnancov, ktoré mimochodom vôbec nereflektujú s ich významom v spoločnosti, hospodárstve a trhu. Ale to je ich vnútorná záležitosť, prečo musia mať v každom okresnom meste honosné budovy s desiatkami zamestnancov? Prečo ich manažéri a top manažéri majú tisícové alebo stotisícové odmeny? No preto, lebo moje a vaše peniaze im na to zarábajú.

Tak to zhrniem: peňažný ústav podniká s financiami, ktoré mám na mnou platenom účte, a vytvára zisk, o ktorý sa so mnou nedelí, a ja za obyčajné peňažné transakcie (pokiaľ presiahnu počet udaný bankou) som nútený platiť. To je, ako keby som od suseda požičal na 3 mesiace 100 eur s dodatkom, že mi ešte za každý mesiac vyplatí tri eurá za to, že bol taký láskavý a požičal mi. Keď to trochu preženiem, tak ide o drzé a nezákonné obohacovanie, lebo bankové domy zatiaľ nemajú alternatívu a človek bez účtu je ako človek bez sociálneho poistenia - ako keby neexistoval.

Banky jednoducho zneužívajú situáciu a nám momentálne nezostáva iné, ako platiť za správu svojich peňazí, ktorými si oni vytvárajú zisk vo svoj prospech.

autor: Václav Mamrák

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?