Prečo nie sú bankové operácie zadarmo?

Autor: Prvý pokus | 10.2.2014 o 11:07 | Karma článku: 19,35 | Prečítané:  19803x

Jedno ráno pri počúvaní rádia som zachytil súťaž o najhlúpejší bankový poplatok. A tak som sa zamyslel: V dnešnej dobe má viac-menej povinne skoro každý občan bankový účet a za založenie a správu tohto účtu platí poplatky - malé alebo veľké. V rámci tohto poplatku má niekoľko bankových operácií  zdarma, a teraz prichádza otázka, prečo nie sú zadarmo všetky bankové operácie (inkasá, prevody, platby...)?

Ja poskytnem svoje peniaze banke do úschovy, ale ona nimi predsa ďalej manipuluje - podniká, investuje nákupom podielových listov alebo dlhopisov,  poskytuje rôzne pôžičky, hypotéky, úvery... a tým pádom vytvára zisk vo svoj prospech, samozrejme, keď je to schopná banka. Čiže za to, že moje peniaze produkujú banke zisk, ešte musím platiť - to nie je  hlúpe, ale choré.

Chápem, že banky majú  svoje náklady s udržiavaním a chodom svojich pobočiek, mzdami pre zamestnancov, ktoré mimochodom vôbec nereflektujú s ich významom v spoločnosti, hospodárstve a trhu. Ale to je ich vnútorná záležitosť, prečo musia mať v každom okresnom meste honosné budovy s desiatkami zamestnancov? Prečo ich manažéri a top manažéri majú tisícové alebo stotisícové odmeny? No preto, lebo moje a vaše peniaze im na to zarábajú.

Tak to zhrniem: peňažný ústav podniká s financiami, ktoré mám na mnou platenom účte, a vytvára zisk, o ktorý sa so mnou nedelí, a ja za obyčajné peňažné transakcie (pokiaľ presiahnu počet udaný bankou) som nútený platiť. To je, ako keby som od suseda požičal na 3 mesiace 100 eur s dodatkom, že mi ešte za každý mesiac vyplatí tri eurá za to, že bol taký láskavý a požičal mi. Keď to trochu preženiem, tak ide o drzé a nezákonné obohacovanie, lebo bankové domy zatiaľ nemajú alternatívu a človek bez účtu je ako človek bez sociálneho poistenia - ako keby neexistoval.

Banky jednoducho zneužívajú situáciu a nám momentálne nezostáva iné, ako platiť za správu svojich peňazí, ktorými si oni vytvárajú zisk vo svoj prospech.

autor: Václav Mamrák

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?