Je motivačná literatúra motiváciou alebo pokrytectvom?

Autor: Prvý pokus | 17.2.2014 o 10:27 | Karma článku: 12,16 | Prečítané:  5708x

Nikdy som nič nepísal. V jednoduchosti sa považujem za bežného radového občana Slovenskej republiky, obyvateľa Bratislavy a hlavne odporcu šikovných šarlatánov, možno aj nazvať ľudských šmejdov.

K napísaniu textu ma motivovalo  množstvo vecí, ktoré si okolo seba všímam. Samozrejme, nebudem tu nariekať nad našou politikou, ktorá je viditeľne skorumpovaná a nikomu, vrátane EÚ, to neprekáža, ale budem písať o jednotlivcoch, ktorí svoje rečnícke alebo spisovateľské schopnosti využívajú na úkor iných. Reč bude o motivačných literatúrach a ich autoroch, ktorí veľmi dobre vedia, ako to funguje.

Veľmi lákavou knihou, na ktorej námet sa natočil aj dokument, je kniha Tajomstvo od autorky Rhondy Byrne, ktorá sa dostala najviac do povedomia ľudí. Niečo v tejto knihe ľudí oslovilo a naivne si začali myslieť, že to „tajomstvo" naozaj funguje a stačí len jednoduchá vec, veriť a želať si. To bola samozrejme hlavná myšlienka knihy, okolo ktorej sa potom opisujú všetky tie strašne motivačné vety typu: Nemôžete sa pýtať prečo, ale ako... a podobné rozporuplné „rady" nad zlato.

Čo si myslíte, čo také hladujúce dieťa v Afrike, čo celý deň myslí na jedlo, ako veľmi si ho želá a praje z celej duše, dostane ho len preto, lebo tak funguje „tajomstvo"? Čo taký človek trpiaci rakovinou, ktorý si každý boží deň želá, aby sa vyliečil, vylieči sa z nej len preto, že „tajomstvo" mu to umožní? Nie, je to len veľký marketingový ťah na ľudí, ktorí z životnej núdze sa potrebujú pohnúť ďalej.

Už len toto všetko spustilo veľký boom v predaji motivačnej literatúry a hlavne ostatných autorov, ktorí na seba nenechali dlho čakať a vydali si aj svoj vlastný „návod na šťastie". Knihy ako Šlabikár Šťastia alebo Mysli, konaj, zbohatni, ukázali, že sa dá preraziť a hlavne na zúfalom a chudobnom národe, akým sú Slováci. Ak si prečítate recenzie, neviete, či plakať, alebo sa smiať nad naivnosťou niektorých ľudí, ako si myslia, že niečo tajomné, o čom čuduj sa svetu nevedeli, zrazu po prečítaní jednej knihy funguje a akí sú šťastní.

Otázkou ale je: Naozaj by boli bez knihy celý život bez sebadôvery, sebarealizácie, sebakontroly alebo sebazáchovy?

To naozaj potrebujeme vlastné šťastie hľadať v cudzích knihách, kde sa len hrajú so slovíčkami, motivujú nás do niečoho, o čom nič autori nevedia a ani vedieť nemôžu a rozprávajú nám, kde sú naše chyby, aj keď nikoho z nás osobne nepoznajú? To si fakt ľudia kupujúci a veriaci takejto literatúre myslia, že existuje univerzálny patent na šťastie? Takúto literatúru ja osobne prirovnávam k obyčajnej zbytočnosti, ktorú normálny človek predsa nepotrebuje, pokiaľ si verí. Fakt si každý myslí, že si stačí niečo želať, myslieť na to intenzívne a „ono" to samo príde? Len tak bez námahy, len s pomocou vôle, ako to opisujú prevažne tieto literatúry?

Teraz by som rád ukázal jeden príklad takejto „motivačnej" driny. Je ním autor a veľký rozprávač Andy Winson, ktorý napísal vyššie spomenutú knihu Mysli, konaj, zbohatni, ktorá oslovila čitateľov veľmi pozitívne a veria, alebo to aspoň tvrdia, že im to pomohlo, zmenilo život, atď.

Tento pán organizuje seminár o výžive, chudnutí a TAJOMSTVE ako na to (http://www.teloakodokaz.sk/). Tento vtipný pán sa nám na spomínanej adrese chváli, aké má úspechy, koľko ľudí oslovil, ako študoval na FTVŠ a podobne. Všetko zatiaľ znie vcelku neškodne a prínosne, ibaže toto sedenie s pánom, ktorý má návod na šťastie, stojí 450 €! Áno, dobre čítate, pôvodná cena tohto sedenia, ktoré nezahŕňa nič okrem semináru, občerstvenia, pár mailov s cvičeniami (ktoré sú dnes na internete zadarmo) a jeden tréningový manuál. To je komplet cena, obyčajný vstup na tento super seminár stojí „len" 250 €.

Neviem, ako pán motivátor dokáže nahovoriť ľudí, aby mu za to zaplatili, ale je to len ďalšia ukážka manipulácie s ľuďmi, ktorí veria, že schudnú vďaka pánovi, ktorý im prezradí „ako na to". Samozrejme, pán sa chváli svojimi úspechmi, ktoré by mu iste „závideli" všetci tí obyčajní, lacní fitnesstreéneri , ktorých bežne zoženiete za cca 50 € mesačne a ktorí sa vám naplno venujú a vytvoria vám aj jedálniček podľa potreby. Niektorí jedinci však namiesto toho veria, že pán Andy im za dva dni poskytne neprekonateľné rady do života, pomôže schudnúť, aj bez toho, aby cvičili a k tomu dostanú bežný manuál (neviem načo) a 30-dňový podporný e-mailový program, ktorý je dnes obľúbený a zdarma bežný na rôznych stránkach.

Neviem vážne, či ľudia veria, že sa niečo „tajné" dozvedia, alebo či tam idú zo zúfalstva, každopádne pýtať za dva dni cvičenia, stravy a semináru 450 € pre VIP a 250 € pre bežný vstup, s ktorým stratíte všetky ostatné „výhody" je maximálne drzá zlodejina.

Každopádne jedno Andymu nemôžeme zaprieť: jeho kniha je asi presne pre takých špekulantov ako on, ktorí myslia, konajú a zbohatnú, akurát nie vďaka svojej šikovnosti, ale vďaka využívaniu neuvedomelých ľudí a vtĺkaniu nezmyslov do ich hláv. Preto by som rád upozornil týmto článkom ľudí, aby sa podobným supersľubom o tom, ako sa im zmení život, vyhýbali. Ak už chcú počúvať, aká je sila mysle a ducha, nech za to aspoň neplatia 450 € a idú radšej na ezoterickú besiedku, ktorých je hojne a určite sú zdarma...

autor: Patrik Pastucha

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?