Ak je niekto obézny, neznamená to, že nemá ľudskú dôstojnosť

Autor: Prvý pokus | 25.2.2014 o 12:24 | Karma článku: 14,97 | Prečítané:  3218x

Priznám sa, že moja postava je viac ako neštandardná. V autobuse každý zvažuje, či si ku mne prisadne, pred cestou lietadlom pravidelne držím hladovku. Nič sa však nevyrovná komentárom, ak v MHD stojím, a podľa niektorých „tiežinteligentov" ako „tučná krava" alebo ešte viac - niečo nepublikovateľné, zaberám miesto ostatným, tým „normálnym". Nikto z nich nerieši, že môžete mať zdravotný problém, že vďaka porušeným nervom ste rada, že fungujete, ako fungujete, nikto nerieši, ako hlboko vás urazí.

V dnešnej spoločnosti funguje členenie na tých pekných, štíhlych, „reklamných" a na tých ostatných. Vedomosťami a rozhľadom tých „reklamných" a dokonca vysokoškolsky vzdelaných veľakrát stokrát preskočím, ale trend je hlavne dobre vyzerať a  čo máte v hlave, je až druhotné.

O ostatných oblastiach ani nehovorím. Lekár ma nevyšetril s komentárom, že sa na mne narobí a nedostane za mňa zaplatené. Mala som kolegyňu, ktorá po podobnom komentári na jej tučnotu od lekára odišla. Medzitým „pribrala" ešte viac. Jej „tučnota" bol nádor, rozrastený v celom tele. Kolegyňa zomrela.

Kamarátka mi dlho neverila, kým to nezažila so mnou na vlastnej koži. Nechcela veriť tomu, ako môže osoba, ako ja, ktorá je rozhľadená, spoločenská,  má prehľad v mnohých oblastiach, byť na verejnosti tak perzekvovaná. Vždy obdivuje, ako si urobím „srandu" zo seba. Musím, pretože niekedy tým zastavím urážku, ktorá už ku mne mieri.

Preto ľudia, ktorí majú väčšie telesné objemy, sú navonok vtipní a robia si zo seba žarty, ale vo vnútri to tak nie je. Stačí si prečítať v internetovej tlači akýkoľvek článok, kde vystupuje niekto s „neštandardnou" postavou. Komentáre typu „vyžraté spotené prasa" a pod. sú ešte jemné.

Preto vyzývam internetové časopisy a noviny - zrušte komentáre k článkom, alebo aspoň obmedzte komentáre takéhoto typu, ktoré sú diskriminačné a urážajúce. To, že je niekto obézny, ešte neznamená, že nemá ľudskú dôstojnosť. A určitú dôstojnosť by mali byť aj internetové plátky, aj keď chápem, že percento čítanosti je dôležitejšie.

autorka: Jana Martinecová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?