Som plačúci Bratislavčan

Autor: Prvý pokus | 11.3.2014 o 15:53 | Karma článku: 18,50 | Prečítané:  27684x

Februárový všedný deň. Moja denná pešia trasa od Slovenského rozhlasu na Námestie SNP v Bratislave. Pod budovou rozhlasu prechod cez zhrdzavené električkové koľajnice, električka tu už dlho nejazdí. Na takýchto koľajniciach stojí auto s papučou. Chodník na námestí Slobody pod fontánou a reštauráciou - lemovaný stovkami cigaretových ohorkov, na ostrovčekoch bývalej trávy sa povaľuje plastový, papierový i rozbitý sklenený odpad. Pred vstupom do STU preplnené odpadové koše. Prázdne plastové poháriky sa povaľujú po okolí.

Križovatka na Kollárovom námestí pri sklenenej novostavbe - chodník okolo valca na plagáty plný áut. Pri prechode pre chodcov uprostred námestia stoja priamo na chodníku tri vozidlá taxi služby (vyhradené iba jedno miesto) s ponechaným priestorom pre chodcov na šírku jednej nohy. Na Kollárovom námestí tlačí biely pudlík zo seba všetko nestrávené. Snaží sa kôpku zadnými zahrabať. Pani v stredných rokoch ho odťahuje a odchádza. Starajte sa o seba, vraví mi, keď ju sledujem a oslovujem.

Cez prechod na Obchodnej valia autá, v nich mnohí vodiči s mobilmi na uchu alebo cigaretkou v ruke, často však s obojím.

Mariánska ulica - vľavo kasárne celé osprejované do výšky asi 3 metre, v pravo chodník lemovaný špakmi, kde-tu uschnuté zvratky. Na asfalte okrúhle škvrny - rozšliapané a uschnuté žuvačky. Na rohu s Heydukovou zdevastovaná šopa, čierna stavba, pripravená roky na demoláciu. Vlastník už chodník dávno neupratuje. Na jej schodíkoch žobrák... Na Heydukovej pri vstupe do polikliniky celá skupina zahraničných medikov a medičiek fajčí cigaretky, pod nimi schody posiate ohorkami.

Z Kolárskej na Treskoňovu - stĺpy Domu Umenia fľakaté od nočného a ranného močenia, dosť výrazne zapáchajúce. Uschnuté potôčiky naprieč chodníkom. Opustená reštaurácia oproti je zdobená rozpadnutým štítom a prašivou roztrhanou markízou trepotajúcou vo vetre.

Dom umenia - priestor na prízemí zvnútra zaslepený kartónom a preglejkou, na oknách opatrný nápis KUNSTHALLE. Kedysi tu býval Orange. Vedľa vstupu do Domu Umenia opustené Zlatníctvo. Vedľa pri pasáži dlho opustený a prázdny priestor po odídenom KFC. Kedysi slávny bufet Srdce.

Na druhej strane námestia SNP je prázdna a nevyužívaná Stará Tržnica. Pred ňou skupina sociálne najslabších otvára svoje prvé čučo. Policajti na námestí už zastavujú nešťastných a zablúdivších mimobratislavských a zahraničných vodičov a nekompromisne ich pokutujú. Pomáhať a chrániť!

Neďaleko svieti bilboard Byť Bratislavčanom sa oplatí!

Začína môj pracovný deň a ja rozosielam ponuky zahraničným partnerom, aby sem poslali svojich turistov. Nech prídu aspoň raz!

Desiatky, možno skôr stovky chlapov vo firme garantujúcej zimnú údržbu nemá čo robiť. Čakajú totiž na prvý napadnutý sneh. Cez deň je vo februári okolo 13 stupňov a v noci okolo plus šesť. Naše mesto za toto zaplatí za mesiac už známych takmer 30 miliónov korún...

Toto ráno evokovalo viacero otázok:

- kde je rodičovská a školská výchova mládeže k čistote okolia?

- kde sú kontrolóri čistenia ulíc a chodníkov?

- kde sú mastné pokuty?

- kde sú čaty upratujúcich v rámci aktivačných prác? (aj väzňov platíme z našich daní)

- kde sú policajti, ktorí pomôžu návštevníkovi mesta namiesto represie?

- prečo sa pamiatky, ako je napr. Stará Tržnica, v centre denne nevyžívajú?

- prečo všetky firmy z centra mesta odchádzajú?

... a mnohé iné...

Zaznamenané podľa skutočnosti.

autor: Juraj Chrenka (autor je majiteľ incomingovej cestovnej kancelárie)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?