Odpustenie poplatku – pomoc občanovi alebo komplikácia?

Autor: Prvý pokus | 12.5.2014 o 10:11 | Karma článku: 4,93 | Prečítané:  1139x

(moja skúsenosť z mesta Prievidza) Tak ako každoročne, aj teraz sa nachádzame práve v období plnenia si daňových povinností vo vzťahu k mestu. Nikoho z nás tieto povinnosti neobídu, pretože ak aj nemáme psa a nemusíme platiť za neho poplatok  alebo nie sme majiteľmi nehnuteľnosti a nemusíme platiť daň za nehnuteľnosť, poplatok za komunálny odpad zaplatiť musíme, pretože jeho tvorcami sme všetci bez rozdielu.

Všetky náležitosti týkajúce sa vyrubenia, stanovenia sadzieb i platenia poplatku má mesto ošetrené  vo Všeobecne záväznom nariadení  mesta č. 134/2012 o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady vrátane možnosti odpustenia poplatku pre poplatníkov, ktorí majú v zmysle tohto VZN na takúto úľavu nárok.

Doba je v súčasnosti  taká, že mnoho mladých ľudí odchádza kvôli štúdiu či plneniu si pracovných povinností z nášho mesta, často i za hranice Slovenska. Ani moja štvorčlenná rodina sa tejto situácii nevyhla, a keďže syn si po ukončení štúdia našiel prácu v zahraničí, rozhodli sme sa uplatniť si nárok na odpustenie poplatku za smeti.

Privítali sme túto možnosť s odôvodnením, že mesto takto vychádza svojim obyvateľom v ústrety a my nemusíme platiť poplatok za niekoho, kto sa tu celý rok nezdržiava. V minulom kalendárnom roku sme si žiadosť o odpustenie poplatku podali po prvý raz. Predložili sme potrebné doklady a mesto nám na základe rozhodnutia alikvotnú časť uhradeného poplatku za neprítomného syna vrátilo.

Presne s takýmto zámerom som navštívila v uplynulých dňoch oddelenie daní a poplatkov MsÚ v Prievidzi aj nedávno. V zmysle platného VZN mesta, kde sa v § 6 hovorí o odpustení poplatku a potrebných dokladoch na uplatnenie si tohto nároku, som predložila kópiu synovho pracovného povolenia i kontrakt (pracovnú zmluvu), ktorú uzatvoril so zamestnávateľom v máji 2013 na dobu neurčitú.

A tu nastal problém. Mesto Prievidza neakceptuje žiadne doklady s dátumom pred rokom 2014. Aj keď som sa snažila pred pracovníčkami argumentovať, že pracovnú zmluvu má uzatvorenú na dobu neurčitú a teda je stále zamestnancom firmy v zahraničí, aj pracovné povolenie má vystavené na dobu trvania pracovného kontraktu, teda na neurčito, nepochodila som. Mesto trvá na tom, že je potrebné predložiť doklady s tohtoročným dátumom.

Rozumiem tomu, že mesto má zrejme negatívne skúsenosti s rôznymi špekulantmi, ktorí  nárok na odpustenie poplatku dokladujú neserióznymi dokumentmi, zároveň ale nerozumiem tomu, prečo je pre mesto nedôveryhodný pracovný kontrakt, v ktorom je uvedený pomer zamestnávateľa k zamestnancovi na dobu neurčitú. Alebo si to máme vysvetľovať tak, že mesto vychádza svojim obyvateľom v ústrety, ale zároveň im kladie polená pod nohy s nádejou, že mnoho ľudí touto zbytočnou byrokraciou odradí, a eurá, ktoré by tak vrátilo svojim daňovým poplatníkom, pekne ostanú v mestskej kase?

To by bola tá horšia varianta a z môjho pohľadu účelové farizejstvo.

autorka: Ivona Vojtášová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?