Odpustenie poplatku – pomoc občanovi alebo komplikácia?

Autor: Prvý pokus | 12.5.2014 o 10:11 | Karma článku: 4,93 | Prečítané:  1115x

(moja skúsenosť z mesta Prievidza) Tak ako každoročne, aj teraz sa nachádzame práve v období plnenia si daňových povinností vo vzťahu k mestu. Nikoho z nás tieto povinnosti neobídu, pretože ak aj nemáme psa a nemusíme platiť za neho poplatok  alebo nie sme majiteľmi nehnuteľnosti a nemusíme platiť daň za nehnuteľnosť, poplatok za komunálny odpad zaplatiť musíme, pretože jeho tvorcami sme všetci bez rozdielu.

Všetky náležitosti týkajúce sa vyrubenia, stanovenia sadzieb i platenia poplatku má mesto ošetrené  vo Všeobecne záväznom nariadení  mesta č. 134/2012 o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady vrátane možnosti odpustenia poplatku pre poplatníkov, ktorí majú v zmysle tohto VZN na takúto úľavu nárok.

Doba je v súčasnosti  taká, že mnoho mladých ľudí odchádza kvôli štúdiu či plneniu si pracovných povinností z nášho mesta, často i za hranice Slovenska. Ani moja štvorčlenná rodina sa tejto situácii nevyhla, a keďže syn si po ukončení štúdia našiel prácu v zahraničí, rozhodli sme sa uplatniť si nárok na odpustenie poplatku za smeti.

Privítali sme túto možnosť s odôvodnením, že mesto takto vychádza svojim obyvateľom v ústrety a my nemusíme platiť poplatok za niekoho, kto sa tu celý rok nezdržiava. V minulom kalendárnom roku sme si žiadosť o odpustenie poplatku podali po prvý raz. Predložili sme potrebné doklady a mesto nám na základe rozhodnutia alikvotnú časť uhradeného poplatku za neprítomného syna vrátilo.

Presne s takýmto zámerom som navštívila v uplynulých dňoch oddelenie daní a poplatkov MsÚ v Prievidzi aj nedávno. V zmysle platného VZN mesta, kde sa v § 6 hovorí o odpustení poplatku a potrebných dokladoch na uplatnenie si tohto nároku, som predložila kópiu synovho pracovného povolenia i kontrakt (pracovnú zmluvu), ktorú uzatvoril so zamestnávateľom v máji 2013 na dobu neurčitú.

A tu nastal problém. Mesto Prievidza neakceptuje žiadne doklady s dátumom pred rokom 2014. Aj keď som sa snažila pred pracovníčkami argumentovať, že pracovnú zmluvu má uzatvorenú na dobu neurčitú a teda je stále zamestnancom firmy v zahraničí, aj pracovné povolenie má vystavené na dobu trvania pracovného kontraktu, teda na neurčito, nepochodila som. Mesto trvá na tom, že je potrebné predložiť doklady s tohtoročným dátumom.

Rozumiem tomu, že mesto má zrejme negatívne skúsenosti s rôznymi špekulantmi, ktorí  nárok na odpustenie poplatku dokladujú neserióznymi dokumentmi, zároveň ale nerozumiem tomu, prečo je pre mesto nedôveryhodný pracovný kontrakt, v ktorom je uvedený pomer zamestnávateľa k zamestnancovi na dobu neurčitú. Alebo si to máme vysvetľovať tak, že mesto vychádza svojim obyvateľom v ústrety, ale zároveň im kladie polená pod nohy s nádejou, že mnoho ľudí touto zbytočnou byrokraciou odradí, a eurá, ktoré by tak vrátilo svojim daňovým poplatníkom, pekne ostanú v mestskej kase?

To by bola tá horšia varianta a z môjho pohľadu účelové farizejstvo.

autorka: Ivona Vojtášová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov.

SVET

Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov.


Už ste čítali?