Toto je akože bezplatné vzdelanie?

Autor: Prvý pokus | 18.9.2014 o 15:43 | Karma článku: 8,17 | Prečítané:  1850x

Som mamou troch detí – jedného predškoláka, ďalší syn chodí do 3.  ročníka ZŠ, dcéra je piatačka na ZŠ. Ona navštevuje aj ZUŠ v našom mestečku.

Citujem Ústavu SR, čl. 42, ods. 2: Občania majú právo na bezplatné vzdelanie v základných školách a stredných školách, podľa schopností občana a možnosti spoločnosti aj na vysokých školách.

Pozrime sa spolu na realitu.

  1. Škôlka. V našom mestečku sa platí mesačné školné 12 eur (predškoláci sú od tejto platby oslobodení). V čase, keď chodili do škôlky moje staršie deti, poplatok bol 6 eur. Viem, že sú mestá, kde je školné stanovené aj v maximálnej zákonnej výške. Ďalej prispievame sumou 22 eur na polrok do občianskeho združenia pri MŠ, odsúhlasili sme si ju my rodičia. V prvom rade sa z tejto sumy vykrývajú edukačné pomôcky, hračky pre deti na Mikuláša, Vianoce, rôzne iné potrebné veci. Ďalej sa z nej hradia veci hygienickej povahy (toaletný papier, mydlá, papierové vreckovky,...). Škôlka ich kupuje hromadne podľa potreby, inak by sme hygienu nosili do škôlky my pre každé dieťa osobitne.
  2. ZŠ. Družina – mesačné školné 5 eur na dieťa. 3 eurá do fondu na pracovné pomôcky. Učebnice a pracovné zošity – školáci prišli zatiaľ každý iba s jednou s požiadavkou na 7 eur a 5,50 eur na zošity z angličtiny a matematiky. Necháme sa prekvapiť, čo bude ďalej. Samozrejme aj do školy treba doniesť toaletný papier, mydlo...
  3. Osobitná kapitola je ZUŠ. Opäť rodičia založili občianske združenie pri ZUŠ, aby sa lepšie vykrývali potreby školy, resp. ich detí. Ročný príspevok je 10 eur. Za každý predmet sa platí osobitný poplatok.  Mesačné školné za individuálne vyučovanie (hudobný nástroj) – 10 eur, prípravné štúdium – 7 eur, výtvarný odbor 7 eur, tanečný odbor 6 eur, literárno-dramatický odbor 6 eur.

Predchádzajúci školský rok sme dávali na ŠKOLNÉ za všetky tri deti mesačne 38 eur (škôlka, 2 x družina, 1 x hud. nástroj a 1 x lit.-dram. krúžok). Opakujem sa, sú mestá, kde sa rodičia musia obracať viac, lebo školné je vyššie.

Ako si teda vysvetľovať pojem bezplatné vzdelanie?

autorka: Andrea Havranová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov.

SVET

Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov.


Už ste čítali?