V chápadlách poisťovne, súdu a exekútora

Autor: Prvý pokus | 29.12.2014 o 15:35 | Karma článku: 14,71 | Prečítané:  4568x

Týmto článkom chcem spraviť bodku za jednou svojou životnou etapou, a zároveň ponúknuť všetkým možno nový pohlaď na fungovanie poisťovní, PZP, súdu a exekútora. Mená a názvy nie sú dôležité, na nikoho sa priamo nesťažujem, len chcem ukázať, ako fungoval v mojom prípade celý tento systém a na čo si dať pozor. Nejdem rozoberať celý zložitý prípad, to by bol veľmi dlhý článok a ani to nie podstatné.

Začalo sa to celé na jar roku 2011, kedy som bol účastníkom vážnej dopravnej nehody. Vtedy mi bolo zadržané vodičské oprávnenie na neurčito. Po roku a pol práce polície a všetkých možných aj nemožných znalcov uzrel svetlo sveta Trestný Rozkaz, kde som bol uznaný vinný z prečinu ublíženia na zdraví z nedbanlivosti, s povinnosťou nahradiť škodu Poškodenej osobe, Všeobecnej Zdravotnej Poisťovni, a Sociálnej Poisťovni.

1. Poškodená mala nárok na bolestné vo výške z hruba 6500 eur, vypočítané znalcom z odboru lekárstva podľa tabuliek na to určených.

2. VZP svoje náklady vyčíslila na 4500 eur. Náklady za zdravotnú starostlivosť, korú im fakturovala nemocnica sa pri nehodách dodatočne vždy vymáhajú od toho, kto bol uznaný vinným za spôsobenie škody.

3. Sociálna poisťovňa mala svoje oprávnené náklady vo výške asi 500 eur za vyplatené dávky.

Odsúdený som bol Trestným rozkazom. V prípade podania odporu voči nemu by bolo nariadené hlavné pojednávanie (rozumej sudca, obhajca, prokurátor, svedkovia a znalci by sa zišli v jednej miestnosti). Právnik mi neodporúčal podať odpor, a tak trestný rozkaz nadobudol právoplatnosť (Celé sa to naťahovalo už rok a pol, podanie odporu by znamenalo ďalší rok, a to už by som s nervami asi nevydržal). Dostal som podmienku na 2 roky, a rovnako na 2 roky zadržali aj môj vodičský preukaz (čas zadržania vodičského preukazu sa započítava sa od doby odobratia, nie od doby vydania trestného rozkazu).

PZP poisťovňa

Samozrejme som mal uzavreté PZP a poviete si, že pohoda, PZP všetko zaplatí a vybavené, ale to je veľký omyl. V prvom rade si treba uvedomiť, že súd zaviaže VÁS, a NIE vašu POISŤOVŇU s PZP, aby ste nahradili spôsobenú škodu. Asi v priebehu mesiaca mi od hore uvedených poškodených začali chodiť listy na úhradu aj s dodatkom, aby som kontaktoval poisťovňu, kde som mal uzatvorenú zmluvu o PZP. Všetky listy som preposlal svojej poisťovni, a priebežne zisťoval stav vybavenia. V prípade VZP a Socialnej poisťovne všetko prebiehalo bez problémov, a celá suma im bola nakoniec vyplatená (toto každému odporúčam si overiť, či týmto dvom poisťovniam nič nedlžíte, určite nechcete aby vás to o pár rokov dobehlo aj s úrokmi) Preplatenie trvalo asi mesiac a pol. 

Problém nastal až s vyplatením bolestného pre poškodenú osobu (6500eur). Dostal som po mesiaci list od poškodenej, kde ma vyzýva na zaplatenie svojho oprávneného nároku. List som preposlal poisťovni, a bol som ubezpečený, že z mojej strany je všetko v poriadku a oni už všetko doriešia. Je však potrebné, aby ich poškodená kontaktovala, pretože oni nikoho kontaktovať nebudú. Napísal som poškodenej list, kde som uviedol všetky potrebné údaje pre spojenie sa s poisťovňou. Pár ďalších týždňov sa nedialo nič. A potom z ničoho nič prišiel druhý list od poškodenej, kde ma znovu vyzýva na zaplatenie celej sumy, v opačnom prípade postúpi celú vec exekútorovi. Ihneď som kontaktoval likvidátorku poisťovne. Dozvedel som sa, že poškodená ich nekontaktovala. Preto som poprosil likvidátorku, nech sa skontaktuje s poškodenou, pretože v opačnom prípade mi hrozí od nej exekúcia. Likvidátorka ma uisťovala, že poškodená ma NEMôŽE dať na exekúciu. To je prvý veľký omyl. 

Likvidátorka sa spojila s poškodenou, a dohodli sa na zaslaní a vypísaní papierov. Medzitým sa poškodená spojila aj so mnou, nech jej dám email na likvidátorku. Všetko vyzeralo fajn a na dobrej ceste, až kým zrazu neprišlo UPOVEDOMENIE O ZAČATÍ EXEKÚCIE.

Ihneď volám do poisťovne. Dozvedám sa, že pri druhom telefonáte s nimi poškodená ODMIETLA SPOLUPRACOVAŤ s tým, že si bude vymáhať svoj nárok cez exekútora, a poisťovňa nemá povinnosť ma na takéto niečo upozorniť !! Na otázku, prečo ste ma uviedli do omylu a ako ma mohla dať na exekúciu, keď to podľa vás nie je možné, sa dozvedám len "neviem". 

A čo teraz robiť? Účty zablokované, hypotéka na krku, však to všetci dobre poznáme. Dostal som výbornú radu (od likvidátorky aj od právnika), mám to vraj zaplatit, už sa nič iné nedá robiť. Pohľadávka s príslušenstvom a trovami exekúcie sa vyšplhala na 7300 eur, v prípade ak nedôjde k uhradeniu do 14 dní sa táto suma zvyšuje na 8200 eur (nebudem tu vypisovať všetky tie paragrafy na ktoré sa pri výpočte odvolávajú, bolo by to zbytočné). Aké teda bolo riešenie? V mojom prípade celkom jednoduché. Keďže som tak trochu paranoidný, čo sa týka financií, a niečo zlého som tušil, mal som dopredu odloženú väčšinu peňazí na toto doma v šuplíku, a zbytok som si požičal od rodiny. Ale verím, že pre nepripraveného človeka a bez možností by to bolo likvidačné.

Dali sme v banke všetky potrebné prostriedky na vinkulačný podúčet, poslali exekútorovi a čakali čo sa bude diať. Volám po dvoch dňoch na exekučný úrad, či už majú peniaze (7300eur). Odpoveď záporná. To isté sa opakuje tretí, štvrtý aj piaty deň. Už som bol veľmi nervózny termín sa blížil, volám tam znovu, predsa len je to veľká suma. Pani má pred sebou výpis z účtu a vraví, že nič také tam nevidí. Tak som ju slušne poprosil, nech ide skontrolovať priamo účet, a čuduj sa svete, peniaze sa tam našli. Veľmi sa ospravedlňovala, jej kolega to tam asi zabudol dopísať (fakt neviem, či to bola náhoda alebo naschvál, ale nevšimnúť si takúto veľkú sumu........). Všetko je vraj v poriadku. Pýtam sa: Pošlete mi potvrdenie o skončení exekúcie? Odpoveď: Nie, to sa 'povinnému' NEPOSIELA, iba bankám. Zostal som prekvapený. Nakoniec som sa s pani dohodol, že si ho môžem vyzdvihnúť osobne na adrese exekútorského úradu. (Mimochodom ísť si pre potvrdenie bolo celkom zábavné. Pršiel som k veľkému pozemku s 5 metrovým plotom. Vnútri to vyzeralo ako v base z amerických filmov. Postavte sa pred dvere, otvorte prvé dvere, zavrite ich, otvorte druhé, zavrite ich. Boli sme v suteréne, rozprávali sme sa cez telefón a pozerali na seba cez hrubé sklo.)

Doložil som potvrdenie o skončení exekúcie svojej poisťovni, a žiadal aby mi aspoň preplatili sumu, ktorú som cez exekútora zaplatil poškodenej. To však nie je možné, pokiaľ nedostanú papiere na ktorých sa s poškodenou dohodli. Tie sa nachádzajú aj v súdnom spise (toto som predtým nevedel, povedal mi to až právnik). Volám na súd, potrebujem sa dostať k spisu. Čakacia doba na nahliadnutie do spisu 3 týždne !!! Skoro ma porazilo. Za 3 týždne som výťazoslávne odchádzal asi z 20 prefotenými papiermi, a ihneď ich poslal do poisťovne. Po ďalšom mesiaci a vyvolávaní do poisťovne mi prišlo na účet 4700 eur, a krátke vyjadrenie s odvolaním sa na príslušný paragraf, prečo mi nemôžu zaplatiť zbytok. Samozrejme, hneď som ten paragraf vyhľadal, a určite všetci teraz uhádnete, že sa ma snažili len odpinkať úplným nezmyslom, aby nemuseli zaplatiť (Paragraf jasne potvrdzoval môj nárok, ale oni ho celý prekrútili - asi preto sa to volá paragraf). Podal som reklamáciu a po pár telefonátoch mi prišlo ďalších 550 eur. Suma sumárum, zaplatil som 7300 eur a dostal napäť 5250 eur.  Strata 2000 eur len s PZP poisťovňou.

Cieľom tohto článku, sa nebolo sťažovať na poisťovňu, poškodenú (aj ona mala nárok urobiť to čo urobila), alebo exekútora, ale ukázať všetkým, ako to celé funguje - fungovalo v mojom prípade. Ak by som tu mal rozobrať do detailu celý prípad, článok by bol 3-krát taký dlhý, preto je všetko také stručné. Len s PZP poisťovňou som mal desiatky telefonátov a poslal desiatky dokumentov. Získal som obrovskú, aj keď drahú skúsenosť do života, a dnes by som postupoval úplne inak. Nenechávajte svoje veci na druhých, ono sa vám to vypomstí, a finančne vás to môže úplne položiť. Ak máte na mňa otázku, spýtajte sa v diskusii.

P.S: Neviete náhodou, keď vám skončí podmienka, pošlú vám o tom nejaký papier ?

Autor: Juraj Janák

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?