Žiadam vyhlásenie referenda za ochranu rodiny

Autor: Prvý pokus | 19.1.2015 o 14:40 | Karma článku: 10,64 | Prečítané:  1921x

Čo je to vlastne tá sexuálna orientácia? Nie, vážne, toto slovné spojenie svieti z novín, billboardov, facebooku, vedú sa o ňom vášnivé diskusie... Ale čo to vlastne je a čo to znamená v praxi?

Sexuálna orientácia je „emocionálna alebo erotická náklonnosť jedinca k osobám opačného alebo toho istého pohlavia“. Inak povedané, určuje, či si za partnera vyberiem muža alebo ženu. Partner – ten človek, s ktorým budem chodiť na nákupy, žiadať o hypotéku, vysvetľovať deťom matiku, vysávať obývačku, venčiť psa – a áno, aj mať sex. Sexuálna orientácia neurčuje nakoľko kvalitný bude náš vzťah, nemá vplyv na porušovanie zákonov, neovplyvňuje či nechám čašníkovi tringelt, alebo či uvoľním miesto babičke v električke. Až na jeden detail sa (za rovnakých právnych podmienok) náš rodinný život nemá dôvod líšiť od bežného rodinného života hocikoho iného. Prečo by sa mal? 

Považujem za nechutnú vulgarizáciu, ak partnerstvo (akéhokoľvek druhu) niekto zníži na „sex“ (t.j. ten drobný praktický rozdiel medzi homo a hetero partnerstvami...). 

Sexuálna orientácia je predsa niečo osobné – a pri otázke kvality človeka úplne irelevantné. Prečo by práve toto malo byť kritériom posudzovania ľudí, pred zákonom alebo inde?

Navrhujem zbieranie podpisov na vyhlásenie referenda za ochranu rodiny. Ale s kritériami, ktoré majú na rodinný život a výchovu detí skutočne zásadný vplyv – zodpovednosť, čestnosť, slušnosť. Znenie by mohlo vyzerať asi takto:

„Súhlasím s tým, aby do manželského zväzku mohla vstúpiť a/alebo dieťa si mohla osvojiť jedine osoba:

 • Ktorá sa nedopustila výtržností, vandalizmu, alebo násilností.
 • Ktorá nebola trestaná odňatím slobody.
 • Ktorá nemala xenofóbne vyjadrenia (vrátane rasistických, homofóbnych, ameriko-fóbnych, náboženstvo-fóbnych a iných nenávistných vyjadrení), verbálne aj neverbálne (napr. gestá, symboly).
 • Ktorá nepropagovala ideológiu marginalizujúcu akúkoľvek menšinu (nacizmus, komunizmus, radikálne náboženstvo, atď.)
 • Ktorá nepracovala bez zmluvy, podvádzala na daniach, dala alebo zobrala úplatok, kradla v obchode, v električke, v banke, jazdila v hromadnej doprave bez cestovného lístka, alebo sa jednoducho dopustila podvodu. (Nedovolíme predsa zlodejom, aby vychovávali deti alebo kazili manželstvá)
 • Ktorá sa neopila tak, že by sa z toho povracala. (Uznávam, že prípitok si dá každý, no keď niekto nepozná mieru v pití, ako vieme, že bude v iných veciach? Zlý príklad a nespoľahlivý partner.)
 • Ktorá neužila drogu.
 • Ktorá sa neliečila zo závislosti – látkovej alebo nelátkovej. (Je pekné, že sa táto osoba odhodlala liečiť, no ak sa musela liečiť, je zjavne problematická, nie je dobrým príkladom pre deti. Navyše, prípadný relaps by mohol byť traumatizujúci pre deti aj partnera)
 • Ktorá nepodviedla životného partnera. (Náchylnosť k takémuto správaniu ohrozuje stabilitu partnerstva a rodiny. Nie je to príklad, ktorý chceme pre deti)
 • Ktorá fyzicky nenapadla partnera.
 • Ktorá neprekročila povolenú rýchlosť pri šoférovaní vozidla, ani bez oprávnenia nezaparkovala na mieste vyhradenom pre invalidov. (Ľudia, ktorí vedome a zámerne ohrozujú život, zdravie a bezpečie iných aj seba predsa nie sú vhodným partnerským ani rodičovským materiálom, je to nezodpovedné.)
 • Ktorá má maturitu. (Vzdelanie je v dnešnej dobe dostatočne prístupné a jeho nedosiahnutie znamená nedostatok nasadenia a vôle. To nie sú vhodné vlastnosti pre partnerstvo ani výchovu detí. Maturita je tiež formálny dôkaz o dostatočnom ovládaní slovenského jazyka.)“

 

ÁNO                                  NIE

 

Zakrúžkujte jednu odpoveď

 

Ach, že na toto nikdy dosť podpisov nevyzbierame? Že to by neprešlo? Že je to príliš prísne? „Pritiahnuté za vlasy“? Ale každé jedno z týchto kritérií má na rodinné prostredie, partnerský vzťah a výchovu detí zásadnejší vplyv ako to, či budú umývať riad, platiť elektrinu, čakať u detského lekára, vyberať základnú školu, alebo zdieľať spoločnú posteľ rodičia rovnakého alebo rôzneho pohlavia.

PS: Ak máte ešte nejaké návrhy na faktory, ktoré skutočne vplývajú na kvalitu partnerského a rodinného prostredia, pokojne sa vyjadrite v komentároch....

 

Autor: Lenka Birová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?