Diskriminácia a rasizmus v medziľudských vzťahoch Rómov verzus majorita

Autor: Prvý pokus | 19.2.2015 o 9:03 | Karma článku: 5,11 | Prečítané:  2271x

Položme si otázky: Čo je vlastne diskriminácia a čo je rasizmus? Vieme si dostatočne jasne odpovedať na tieto otázky? Veľa ľudí je presvedčených o tom, že to vie, a že nič také v našej spoločnosti neexistuje. Je to vec názoru a pohľadu na celú túto záležitosť. Odmietajú prítomnosť týchto determinantov.

Skôr by sme to mohli pripísať podľa majority neprispôsobilosti rómskych občanov alebo podľa Rómov neopodstatnenej diskriminácii majority. Rasizmus ponúka jednoduché riešenie spoločenských problémov. Ide však o odvrátenie sa od zdravého uvažovania a základných princípov ľudského konania. Jediné, čo nám ukazuje extrémizmus, je primitívne - degradujúce, stádovité myslenie prameniace z neznalosti, odlišnosti a strachu z rozdielnych ľudí  a ich životného štýlu.

Diskriminácia na základe určitých charakteristík ako napr. farba pokožky, etnicita, náboženská orientácia, tiež nie je v poriadku. S priamou diskrimináciou som sa stretla u zamestnávateľa, kde prišla mladá Rómka so záujmom o prácu a pri dverách ju odbil pracovník strážnej služby vetou: “Takých ako ste vy neberieme“. Jeden príklad z viacerých, ktorých som bola svedkom. Veľmi zaujímavý bol blok v aktualitách, kde majorita odmietala chodiť spolu do kostola s Rómami.

Diskriminácia a rasizmus majú svoje zastúpenie v spoločnosti. Či už je to rasizmus smerujúci na Rómov zo strany majority alebo na majoritu zo strany Rómov. Stretávame sa s ním všade. Ich prítomnosť má stúpajúcu tendenciu, ktorá vedie k nevraživosti až k nenávisti. Je to adekvátne a prospešné riešenie do budúcnosti? Takto sa riešia problémy v spoločnosti? Je namieste, ak na základe predsudkov nezamestnám Róma,  a následne sa vyjadrím, že nemám nič proti, lebo mám známych Rómov, ktorí sú slušní a pracovití?  Je namieste ak Róm okradne bieleho a tvrdí, že je nekonfliktný? Klamú seba, aj spoločnosť.

Chápem problémy s neprispôsobivými občanmi, sú veľmi ťažké. Nebudeme predsa tolerovať ich patologické správanie, dehonestujúce prostredie, ktoré sú schopní vytvoriť a  vo väčšine ich nechuť pracovať a niesť za seba zodpovednosť. Nesúhlasím ani s rozmaznávaním Rómov, ktorí si to nezaslúžia v podobe očakávaných darov zo štátu. Je to nevhodné a neperspektívne riešenie problémov. Zlý obraz o sebe si vytvorili sami, ktorý sa odráža nakoniec v predsudkoch majority. Ja ako pracovník vo firme mám určité skúsenosti s rôznymi ľuďmi.

Neosvedčili sa mi niektorí Rómovia, ani niektorí príslušníci majority. Môžem však s presvedčením tvrdiť, že Róm, ktorý sa snaží dosahovať pozitívne výsledky a žiť prijateľný spoločenský život, je nakoniec veľmi dobre prijatý spoločnosťou s úctou a rešpektom. Lebo si zaslúži takúto spätnú väzbu. Na každého by mal byť  spravodlivý meter, či už je to príslušník majority alebo Róm. Treba dať príležitosť a vytvárať podmienky  každému, ktorý má záujem pracovať, vzdelávať sa, či akokoľvek zveľaďovať svoju osobu. Pretože každý máme rovnaké práva. Nevytvárajme si vopred predsudky voči majorite a voči Rómom , ktoré veľakrát nezodpovedajú hodnotám človeka.

Inak napätie v medziľudských vzťahoch bude gradovať a prerastie do takých katastrofálnych rozmerov neznášanlivosti, ktoré nebude možné zvrátiť. Tento dopad sa môže odzrkadliť na každom z nás. Preto buďme my tí, ktorí zastavia takéto deštruktívne myslenie rôznymi dostupnými spôsobmi. Vytvárajme bez akéhokoľvek násilia spravodlivý štát s patričnou dávkou inteligencie a diplomacie prevychovávaním, vychovávaním všetkých ľudí, ktorí neplnia svoju životnú úlohu na spoločensky prijateľných princípoch. Buďme autormi bezpečnej a pokojnejšej budúcnosti nás a našich detí. Keď nechceme byť rasisti, musíme vidieť rovnaké mínusy a plusy vo všetkých ľuďoch bez rozdielu.

Autor: Božena Polakovičová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?