Prečo nás pobúrili kvóty na prisťahovalcov?

Autor: Prvý pokus | 3.6.2015 o 6:03 | (upravené 3.6.2015 o 6:09) Karma článku: 6,50 | Prečítané:  2039x

Slovensko nechce prisťahovalcov. Slovensko je teda xenofóbna krajina. V skutočnosti je to komplikovanejšie. Západná Európa vidí, že ich prístup k prisťahovalcom je nefunkčný, ale majú dva veľmi silné tlaky.

Ekonomický tlak: Hoci je to pre nás nepredstaviteľné, na západe sú množstvá pracovných pozícií, ktoré sú v princípe neobsaditeľné. A nie je to lenivosťou miestnych, ani zlými podmienkami, tak ako to ľudia na Slovensku bežne predpokladajú. Je západný paradox, keď napr. profesia čašníka (vrátane prepitného) je platená lepšie, ako stredný manažment, prípadne pozícia priemerného úradníka. Napriek tomu vás v západnej Európe takmer s istotu v reštaurácii obslúži cudzinec. Pre väčšinu ľudí je už totiž dôležitejší pocit sebarealizácie a naplnenia pri práci, než primárny príjem. To je normálne v systéme, kde sa stredná trieda vždy slušne uživí.

Morálny tlak: Väčšina západných krajín má na rukách historické a skutočne veľké množstvo špiny vo vzťahu ku krajinám tretieho sveta. Nájdite si niečo napr. o dobrákovi s menom Leopold II. Belgický. Mimochodom má v Bruseli monumentálnu sochu. Takýchto príkladov je nespočet. Západ priniesol tretiemu svetu zbedačovanie, zotročovanie až priame vyvražďovanie po celé stáročia. Veľká časť majetku západnej Európy pochádza práve z takýchto príjmov. Preto sa netreba čudovať, že sebauvedomenie dnešných generácií za tieto zločiny svojich predkov prináša veľkú toleranciu voči problémom, ktoré prisťahovalci prinášajú. 

Problém prisťahovalectva je ale pre Slovensko absolútne vedľajší. Ak sa sem nejakí dostanú, až na výnimky sa zhruba 20 minút po získaní povolenia na pobyt presunú na Západ. Toto je pre nás veľmi nečakaná výhoda Schengenu. V tejto chvíli treba začať robiť rozdiely. Nie každý, kto príde do Európy na rozpadnutej bárke je prisťahovalec. Malá časť z nich sú totiž utečenci.

Utečenci neprichádzajú zo zle riadených, skorumpovaných a nefunkčných krajín ako je to v subsaharskej Afrike, či v Kosove. Utečenci dnes prichádzajú najmä zo Sýrie, alebo Iraku a sú to ľudia, ktorí sa snažia ochrániť svoj život, alebo život svojej rodiny pred desivou vojnou. Väčšina z nich rozhodne svoje rodisko opustiť nechcela a mnohí sa chcú vrátiť.

Týmto ľudom musíme bezpodmienečne pomôcť, pretože je to ľudské. A nech všetci pochopia, že nie je dôležité ak títo ľudia nechcú prijať našu kultúru, ak sa nechcú okamžite asimilovať, ak sú to nedajbože moslimovia, sú to proste ľudia v núdzi.

Slovensko nie je zaťažené históriou voči tretiemu svetu a ani ekonomické dôvody (zatiaľ) pre nás nie sú zaujímavé a preto môžeme byť v Európe hlasom, ktorý toto západu vysvetlí. Treba využiť naše obrovské právo kedykoľvek hovoriť pred veľkými európskymi krajinami. Túto možnosť tretí svet nemá. Slovensko môže donútiť Európu skutočne začať rozlišovať medzi utečencami a prisťahovalcami, navyše môže reálne ovplyvniť fungovanie zodpovedného útvaru Európskej Komisie (DG Migration and Home Affairs) Určite je to dôležitejšie, ako všetky európske výbory na problematiku igelitiek a žiaroviek.

Autor: Miroslav Rolko

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?