Plánujú ružinovskí poslanci zlikvidovať populárne materské centrum?

Autor: Prvý pokus | 28.6.2016 o 15:46 | Karma článku: 9,18 | Prečítané:  3036x

Ak ste z Bratislavy a mali ste alebo máte dieťa do troch rokov, je veľmi pravdepodobné, že ste počuli o Hojdane alebo ste ju dokonca so svojim potomkom navštevovali.

Toto tretie najstaršie materské centrum na Slovensku a druhé najstaršie v Bratislave už 15 rokov poskytuje takmer zadarmo svoje služby mamičkám a deťom, ale aj mentálne a telesne hendikepovaným.

Hojdana sídli v mestskej časti Ružinov v budove bývalých jaslí s veľkou záhradou. Keď mamičky, ktoré Hojdanu založili, budovu pred 13 rokmi od mestskej časti dostali do užívania, bola v dezolátnom stave. Špina, pleseň, suť ... Mamičky a oteckovia aj dobrovoľníci sa však nezľakli a začali postupne budovu s pomocou malých grantov, vlastných prostriedkov, materiálnych darov a hlavne tisícok hodín dobrovoľníckej práce opravovať. Postupne sa im podarilo dať do prevádzky poschodie s dvoma herničkami a kuchynkou, neskôr prízemie s herňou a recepciou a v posledných rokoch aj pivnicu, kde je malá telocvičňa a dielnička na keramiku a varenie. Do udržiavaného a prevádzkyschopného stavu sa im podarilo dať aj veľkú záhradu, kde postupne dobudovali hracie prvky, ale aj bylinkovú špirálu či záhony. Hojdana však po celý čas zápasila s nákladmi na prevádzku – stará budova je veľmi náročná na kúrenie, pri dažďom bola aj silne vytopená. Zakladateľky sa však nevzdávali a opravovali. Chceli budovu opraviť aj s pomocou väčších grantov, ružinovskí poslanci im však odmietali dať dlhšiu nájomnú zmluvu (aspoň na desať rokov). Ročné zmluvy sú totiž pre donorov neprijateľné – kto daruje peniaze na opravu budovy, ktorej môžu poslanci po roku vypovedať zmluvu a „schramstnúť“ ju pre svoje účely? Nikto.

Aj tak sa osadenstvo Hojdany snažilo a snaží – mnohé mamičky tam dobrovoľníčia alebo pracujú za aktivačnú mzdu. Určite by sa dalo ísť cestou väčšieho vstupného .. Hojdana však stále stojí smiešnych 2 EUR na rodinu na deň (ak tam teda príde mamička so 7 deťmi do rannej aj poobednej herne, zaplatí iba 2 EUR). Kde inde by sa takto zahrali? Zakladateľky Hojdany totiž vyznávajú filozofiu sociálne prijateľného a komunitne využívaného centra – Hojdana už dávno neslúži iba mamičkám s deťmi do 3 rokov – chodia si sem na kávu pokecať dôchodkyne, večer tu cvičievajú dospelí, učí sa tu angličtina ... Hojdana funguje aj ako dnes veľmi moderný „start up“ – mnohé mamičky na materskej si tu vyskúšali veci, ktoré by ich v budúcnosti bavili alebo ich môžu robiť počas materskej – ponúkajú tu za veľmi priaznivé ceny kurzy varenia, masáže, dielničky pre deti ... Ak sa im to osvedčí, mnohé po materskej zavesia starú prácu na klinec a realizujú sa v tom, čo s v Hojdane za priateľskú cenu vyskúšali.

Hojdana funguje ak ako inšpirácia pre iné materské centrá – práve tu vymysleli a odskúšali veľmi úspešný a prospešný program adaptácie predškôlkárov na vstup do škôlky – tzv. „škôločku“. Malé deti si tu tesne pred vstupom do materskej školy môžu vyskúšať, ako to je byť s inými deťmi bez mamy a prejsť tak bez problémov z domu do škôlky. Program postupne prebrali iné centrá a umožnili tak šíriť dobrú prax ďalej. V lete tu sú populárne detské tábory, dva krát do roka vyhlásená burza detského oblečenia a hračiek, na ktorú prichádza okolo 1000 ľudí z celej Bratislavy. V roku 2015 Hojdanu navštívilo 14 000 ľudí. Svoje miesto tu dlhé roky má komunita detí s Downovým syndrómom, bezbariérový prístup využívajú telesne postihnuté deti...

Ružinovskí poslanci sa Hojdanou chvália, jedna zo zakladateliek – Beáta Mesíková bola dokonca ocenená ako osobnosť Ružinova. Prečo teda musím písať tento článok? Ako je možné, že niečo také jedinečné a prospešné chcú poslanci zavrieť? Ich argument sú miesta pre škôlkárov. Detí je veľa a Ružinov nemá dostatok kapacít v škôlkach. Poslanci o tomto probléme vedia roky. Mali ho aj vo svojich programoch. Posledné dva roky však v tejto problematike nič nerobili. Teraz sa zobudili a aby uspokojili nariekajúce mamičky, ktoré nemajú kam umiestniť deti, rozhodli sa pre rýchle riešenie v podobe opravenej a upravenej budovy Hojdany. Mamičky a priatelia Hojdany sa však začali brániť a žiadajú fungujúce materské centrum zachovať – ba čo viac, dostať konečne zaslúženú aspoň 10 ročnú nájomnú zmluvu. Aby teda nevyzerali poslanci ako tí, ktorí chcú Hojdanu zlikvidovať – veď každý volič je dobrý - vymysleli si šalamúnske riešenie – Hojdanu nezavrú a neprerobia na škôlku celú – vezmú jej iba prízemie (srdce Hojdany) a záhradu a nechajú pre materské centrum Poschodie a pivnicu. Aké pekné a politické J

Toto riešenie je však pre Hojdanu likvidačné – mamičky s kočíkmi sa na prvé poschodie ani do pivnice nedostanú, vo vchode nie je dosť miesta ani na topánky, nieto ešte na kočíky, trojkolky a odrážadlá. Odobratím záhrady a prízemia nebude ani možné nechať kočík do spiacim bábätkom v záhrade a hrať sa so starším potomkom v hreničke v výhľadom von. V lete je okrem toho v horných herniach horko a pivnica je pivnica – je tam tmavo, studeno, nízke stropy a pivničné okná – na hodinové cvičenie či keramiku OK, ale nie na herne a dlhšie fungovanie. Mačkopes v podobne škôlky a Hojdany v jednej budove skrátka pre materské centrum znamená znižovanie návštevnosti a tým pádom koniec.

Prečo to tu vlastne píšem? Môj syn má už takmer 9 rokov a vlastne mi to môže byť jedno. Ale nie je. Do Hojdany som začala chodiť keď mal môj syn rok a pol, navštevoval škôločku a ja po večeroch dospelácke cvičenia. Po rozvode veľmi rada využívam možnosť usporadúvať mu tu každoročne detskú oslavu za priateľskú cenu – kde inde by som si ako matka samoživiteľka mohla dovoliť zaplatiť priestor pre 12 detí? Využívam aj požičovňu korčúľ či krabicu Na darovanie kam nosím veci, z ktorých môj syn už vyrástol a vždy si vyberiem niečo, čo môže nosiť J Vadí mi, že miesto, ktoré ľudia s láskou roky budovali, majú poslanci zlikvidovať len preto, že posledné dva roky nedostatok miest v škôlkach neriešili.

Mamičky z Hojdany urobili prieskum a našli prijateľné možnosti získania nových škôlkarských miest bez toho, aby sa to dotklo Hojdany – vysporiadanie služobných bytov v existujúcich funkčných škôlkach a ich prerobenie na triedy, výmena vhodných budov za iné (budova Migračného úradu sídli v bývalej škôlke so záhradou) či vytvorenie predškoláckych tried v školách s nenaplnenou kapacitou... Poslanci dokonca uvoľnili budovy vhodné na škôlky na účely zriadenia súkromnej škôlky (Materská škola sv. Vincenta de Paul) a v súčasnosti aj uvoľnili celú budovu bývalej Drevárskej školy na Pavlovičovej s celým školským dvorom. Prečo neboli tieto objekty prerobené – s výhodnými nákladmi pre mestskú časť - na škôlky, ale poslanci ich pustili mimo svojej pôsobnosti?

Ďalším riešením, ktoré je uplatňované aj iných mestských častiach, je prijímanie detí do škôlok podľa bydliska – a keď ostanú voľné kapacity – až potom prijímanie detí z iných mestských častí či dokonca mimobratislavských detí. V ružinovských škôlkach je veľa detí, ktoré v mestskej časti ani nebývajú a ružinovské mamičky majú potom problém získať pre dieťa miesto v škôlke pod svojim oknom – hlavne že tam ráno dovážajú deti až napríklad z Dunajskej Lužnej.

Nechcem maľovať čerta na stenu, ale ako to už chodí (a nebolo by to ani v Ružinove prvý krát), možno si niekto na budovu Hojdany s peknou záhradou robí zálusk. Počet detí má začať niekedy okolo roku 2020 klesať. Niektoré teda už nebudú naplnené a budú sa rušiť. Po zrušených ostanú prázdne budovy ... stačí si počkať.

Hnevá ma to, keď na to myslím. Funkčné nízko nákladové centrum, ktoré je pýchou Ružinova má padnúť pre nejakú chamtivosť či lenivosť konať? Roky práce, nadšenia, lásky Ružinovčanov majú skončiť len tak? Pardon, nekonali sme včas a teraz rýchlo zalepíme voličkám oči 40 miestami pre škôlkárov v priestoroch Hojdany?

Svoj názor sme vyjadrili, riešenia sme predložili. Teraz čakáme na rozhodnutie poslancov. Chodíme za nimi každú poslaneckú stredu, hovoríme na stretnutiach zastupiteľstva, diskutujeme, predkladáme riešenia. 7. júla sa bude na zastupiteľstve o Hojdane rozhodovať. Príďte nás podporiť. Ďakujeme.

 

Autor: Petra Ježeková, zakladateľka FB Priatelia Materského centra Hojdana a podporovateľka Hojdany

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?