Prečo Allianz bezdôvodne trestá svojich klientov?

Autor: Prvý pokus | 22.3.2018 o 10:49 | Karma článku: 4,84 | Prečítané:  2404x

Verím a som presvedčený o tom, že keď si kúpite nehnuteľnosť a to hlavne v bytovom dome, začnete so samozrejmosťou uvažovať o poistení vašej nehnuteľnosti.

Čert nespí a väčšina z nás bežných občanov tak aj robí v dobrej viere, že ak bude udržiavať korektný vzťah, dodrží pravidlá, že aj poisťovňa  bude  adekvátne reagovať, keď sa cesty poisteného s poisťovňou  stretnú  v dôsledku nejakej poistnej udalosti  a poistený s radosťou prijme aj akúsi satisfakciu vo forme bonusu od poisťovne  za to, že nespôsobil poistné udalosti.

    Zrejme to nie vždy platí.

    Výnimka či pravidlo? Neviem. Každý čitateľ si zrejme prehodnotí možno tú  svoju skúsenosť s poisťovňou.

    Nehnuteľnosť sme kúpili v roku 1988 a samozrejme platili pravidelne predpísané poistné. /medzitým sa zmenili vlastnícke vzťahy a pravidla v poisťovni, ale právny vzťah zostal škodovú udalosť sme nemali  a bol nám daný bonus vo forme nižšej platby/

    Nešťastnou  zhodou okolnosti susedovi vlastniacom byt nad nami praskla v noci po použití WC hadička a voda postupne zalievala náš  byt  ako aj byty pod nami.

    Poistná udalosť sa nafotila, oznámila poisťovni Allianz, poisťovňa vyplatila ňou odhadovanú škodu, upravili sme poškodený stav a život išiel ďalej s predstavou,  že Allianz veci dorieši k spokojnosti nás všetkých.

    Prekvapenie nastalo, keď sme obdržali  predpis na úhradu poistného na nové obdobie a ten bol zvýšený o 34,27 percent. Bez zdôvodnenia, len konštatačne  - že je to tak.

    Čo taký čas bežný človek urobí?  Ak to vôbec zbadá  ?  

    Chce nejaké vysvetlenie.

    Pozrie ešte raz na  obdržaný  Predpis úhrady“, kde by mali byť podľa Slovenskej normy  úradných listín odkazy a kontaktné údaje, ak si klient-  obchodný partner poisťovne, chce veci ujasniť či reklamovať.. ..

    A čo zistí?  Nič, len krásne logo, poštová adresa spoločnosti s IČO- m,, DIČ-om, ale koho kontaktovať, kto je zodpovedný...

     Druhý krok v čase elektronickom potom,  pozrie na internet – kontakty , zistí, že  inštitúcia  Allianz má na webe  doporučenie  telefónnych čísel vo forme  „INFOLINKA“  ktorá Vám „rada pomôže pri riešení  „Vášho problému“   a  citujem: keď chcete uzavrieť poistku stlačte“... č.1. ak chcete poistiť.. stlačte 2 ap. /

    Ak  však Váš úmysel sa neviaže  na kúpu nejakého produktu poisťovne,  ale sa chcete sťažovať či žiadate vysvetlenie, tam  to už nesiaha a už sa neozve príjemný hlas  „stlačte číslo“ . /Zrejme to sa už nepredpokladá, že by takáto situácia mohla vzniknúť/.

    Po informačných  peripetiách som sa predsa  len dopracoval k veľmi ochotnej pracovníčke s profesionálne slušným jednaním z centra poisťovne, ktorá veľmi ochotne  a trpezlivo vypočula s čím mám problém  a spísala  protokol o sťažnosti a tiež veľmi promptne  poslala aj  svoje stanovisko v mene inštitúcie, ktoré uvádzam  v skrátenej podobe nižšie:

Vážený pán ...,

v súvislosti s Vašim telefonickým hovorom zo,......... v ktorom ste
podali sťažnosť na navýšenie poistného na poistnej zmluve číslo .......
Vám zasielame našu odpoveď.
V zmysle Všeobecných poistných podmienok platných pre poistnú zmluvu
.........., článok 17, bod 3, ak vznikne poistná udalosť, z ktorej
poisťovateľ vyplatil poistné plnenie poistenému, ktorý už bonus má,
priznaný bonus poistenému zanikne v plnej výške od nasledujúceho poistného
roka. Bonus na Vašej poistnej zmluve zanikol, nakoľko sme Vám z tejto
zmluvy vyplatili odškodnenie z poistnej udalosti číslo ......... Na odobratie bonusu nemá vplyv skutočnosť, že ste si škodu nespôsobili sami a škodu spôsobila iná osoba.

Mrzí nás Vaša nespokojnosť, ktorá Vás podnietila uvažovať o zrušení
poistnej zmluvy. Veríme, že sme Vám prostredníctvom tohto emailu poskytli
dostatočné objasnenie skutočnosti, prečo sme Vám zvýšili poistné na Vašej
zmluve. Ďakujeme za porozumenie.........

Oddelenie zamerania na zákazníka a prieskum trhu
Allianz - Slovenska poisťovňa, a.s.

    Po znovu naštudovaní  Všeobecných poistných podmienok platných pre poistnú zmluvu , a hlavne odkazu na článok 17 bod 3 som musel skonštatovať,  že autorka  listu pri riešení mojej sťažnosti mala  a má pravdu pokiaľ ide o právny stav, s ktorým som súhlasil a v minulosti ho aj podpísal.  / A v tom je prvá záludnosť systému,  že podmienky odoberania bonusu v týchto „Všeobecných zásadách..“.. nie sú  uvedené  jednoznačne a závisia  predpokladám od.????..../

    Ale môj problém nie je v tom, ale v právnej  zásade, prijatej už starými Rimanmi, že zmyslom práva je spravodlivosť a nie snaha s niekým vybehnúť v závislosti na rôznorodosti možných interpretácií toho ktorého právneho ustanovenia.

     Problém je v korektnosti resp. nekorektnosti postupu inštitúcie pri samotnom riešení poistnej udalosti a hlavne jej dozvukoch.

    Ja som ten, kto je poškodený, ja som ten kto nezavinil poistnú udalosť,   pričom vinník je známy a zavinenie poistnej udalosti aj priznáva ale inštitúcia- poisťovňa voči mne vyvodzuje finančné sankcie,  mňa trestá za to, že niekto mne spôsobil poistnú udalosť.

    Z nejakého mne neznámeho dôvodu  sa z môjho „poistného konta“ vypláca moja  škoda a inštitúcia ma sankcionuje  vyše 30 % navýšením výšky poistného resp. odobratím bonusu za neškodový priebeh.

    A to je to čo u Allianz považujem za konanie záludné, s výrazným porušením už zmienenej  právnej zásady spravodlivosti.

    Či táto záludnost  pri uplatňovaní výkladu daného ustanovenia „Všeobecných poistných podmienok platných pre poistnú zmluvu „ je spôsobená jednotlivcom - zamestnancom poisťovne  / jeho neochotou začať voči tomu, kto poistnú udalosť spôsobil a udalosť  aj priznal, regresné konanie,/ alebo je to  len mechanický, tvrdý výklad normatívu  z centra poisťovne,  alebo dokonca je to schválnosť v systéme organizácie / ja by som sa priklonil k poslednej možnosti/ to asi nech zodpovedia  iní.

     Mojim cieľom bolo len vyjadriť to, ako vníma bežný človek  inštitúciu, ktorá  oficiálne  deklaruje ústretovosť, ochotu pomôcť... / ešte aj na obálkach v ktorých zasielajú poštu má výraznými písmenami vytlačené heslo „Rýchlo a fer“/ a v konkrétnosti   koná aspoň z môjho pohľadu  takto záludne.

Autor: Ladislav Bača

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?