Kolaudácia po "košicky"

Autor: Prvý pokus | 24.10.2019 o 9:05 | Karma článku: 7,54 | Prečítané:  3182x

Po niekoľkých rokoch sa zdá, že sa konečne dočkáme s rodinkou nášho nového bývania na ktoré už čakáme 3 roky.

Človek by mal byť štastný a tešiť sa na bývanie a pomaly si začať dozariaďovať bývanie. Prečo tomu tak nie je?

Po viacerých medializovaných informáciách o projekte Lorinčík-Háje som očakával, že si developer dá pozor na to aby odovzdával byty v čo najlepšom stave. Po tom čo som si ale prečítal kolaudačné rozhodnutie stavebného úradu v Košiciach, som ostal v nemom úžase.

Vzhľadom na to, že budúci vlastníci nie sú účastníkom kolaudačného konania, svoje výhrady voči kladnému kolaudačnému rozhodnutiu môžem adresovať aspoň tu: V kolaudačnom rozhodnutí bolo uvedené napr. toto

"Pri miestnom zisťovaní boli zistené tieto závady a nedorobky:

V jednotlivých bytoch nie sú dokončené pokládky nášlapných vrstiev podláh, obklady stien a podláh, v miestnostiach kúpeľní WC a kuchýň nie je dokončená montáž a kompletizácia sanitárneho vybavenia stavieb, montáž zárubní s osadením dverí, inštalácia svietidiel, konečné povrchové úpravy stien, nie sú dokončené všetky vonkajšie terasy."

Konkrétne nedostatky boli tie, že napr. boli vchodové dvere osadené nakrivo. Niekomu sa ale ani nedali zavrieť. Dávať lehotu na odstránenie nedostatkov na opravu osadenia dverí viac než 1 rok, pričom je to otázka pár minút max. hodín je scestné.

Je možné, že aj developer konal v dobrej viere a chcel mať danú stavbu skolaudovanú čo najskôr. Komplikácie resp. zdržania vznikli na strane stavebného úradu, ktorý aj napriek existujúcej legislatíve rozhodoval o kolaudácii skoro pol roka a okrem toho aj stanovil neprimerané lehotu na odstránenie drobných nedostatkov.

Nepredpokladá sa totiž napr. inštalácia specíálnych zárubní s takým osadením dverí, ktoré by sa montovali viac než rok. Iba ak má niekto "krivé" ruky. Ako čítam dané nedostatky, vzhľadom na to, že ide o holobyt, je vôbec niečo, čo je v tých bytoch je vypracované v súlade so štandardami vyhotovenia, ktoré developer uverejnil na stránke?

https://www.lorincikhaje.sk/viladomy/viladom-3/podlazie-1/byt-c-1/

Termín na odstránenie nedostatkov bol stanovený stavebným úradom do decembra 2020. Daná lehota je pozoruhodná je teda do 15 mesiacov čo je skoro o rok dlhšie ako mala trvať celá výstavba všetkých viladomov!

V zmluve totiž bola deklarovaná doba výstavby od mája 2017 do septembra 2017. Koho záujmy hájil teda stavebný úrad? Developera alebo obyvateľov Košíc, ktorý ho dokonca za to platia? Nehovoriac o fakte, že stavebný úrad už disponoval informáciami o tom, že viaceré nedostatky z predchádzajúcej fázy neboli doteraz odstránené.

Žiadne nedostatky nemali ani byť identifikované, nakoľko projektová manažérka už v rozhovore spomínala. 

"Keď nás klienti s niečím konfrontujú opravíme to. Servis zabezpečujeme okamžite,“ (Zdroj: https://kosicednes.sk/tema-dna/budu-byvat-v-novom-este-tohto-roku/)

Načo teda bola potrebná lehota 15 mesiacov na odstránenie nedostatkov? Na to, aby sme si ich napokon odstránili sami? Kolaudačné rozhodnutie ešte obsahuje ďalšiu zaujímavú skutočnosť.

Obhliadka stavby sa uskutočnila 3.5.2019. Rozhodnutie o kolaudácii má trvať 30, max 60 dní, podľa paragrafu 49 stavebného zákona. https://www.epi.sk/zz/1967-71#p49

Tu to trvalo skoro pol roka, a na odstránenie nedostatkov dostali ďalší vyše rok. To už nám rovno mohli odovzdať byty a sami by sme si to dali dokopy a nie čakať. Takto sa im totiž podarilo natiahnuť dĺžku výstavby a zároveň aj doručiť nekvalitu. Tu treba uvedomiť aj nasledovnú skutočnosť, že minulý mesiac mesto Košice schválilo daň z novostavieb. https://kosicednes.sk/udalosti/poslanci-schvalili-dan-za-rozvoj-kedy-ju-zacne-mesto-vyberat/

Je možné, že teraz a už asi bude kolaudovať úplne všetko, kým to nespadne. A ak náhodou to spadne, tak budú všetci prekvapení, ale aspoň sa za to vyberie daň. Daná vec by sa ale nemohla udiať za aktívnej spolupráce financujúcej banky Unicredit, ktorá prejavila pozoruhodný veľkorysosť najmä čo sa týka neustáleho oddiaľovania dokončenia výstavby a tým pádom aj splatenia ich poskytnutého úveru. Od danej banky som si žiadal hypotéku a dúfam, že aj v prípade mojich omeškaných splátok bude podobne zhovievavá.

Unicredit ale asi nevie, že má daný úver v omeškaní, nakoľko na svojej stránke deklaruje, že daný projekt bol skolaudovaný už v prvom kvartáli v roku 2018.

https://www.unicreditbank.sk/sk/obcania/pozicky-a-hypoteky/hypouver/developerske-projekty.html

Nedá sa nespomenúť, ani zhotoviteľ stavby, či už pôvodný t.j. Luccass ktorý sa napriek tomu, že má cca 30 zamestnancov  považuje za stredne veľkú firmu.

(Zdroj: http://www.luccass.sk/o-nas/)

Táto "stredne veľká firma" s prehľadom zmeškala prvé 3 termíny dokončenia výstavby, ktoré boli stanovené postupne na 30.9.2017, 28.02.2018 ako aj 31.05.2018. Ďalšie termíny nezmeškala len kvôli tomu, že jej bola vypovedaná zmluva. Druhá firma, ktorá sa podujala dokončiť danú výstavbu bola Inžinierske Stavby Košice ( po novom Colas).

Danú zákazku získali aj napriek tomu, že v predchádzajúcom roku čelili konkurzu. (https://www.etrend.sk/firmy/p-konkurz-hrozi-dalsiemu-pilieru-stavebnictva-kosickym-inzinierskym-stavbam.html)

Nový dodávateľ už v danom čase už neslávne známy z omeškania v developerskych projektov Zelená stráň a Floriánska Royal pokračoval v nastolenom trende. Nedodržal stanovený termín 31.12.2018 podobne ani termín 31.3.2019. Pozitívom je, že potom už nezmeškal žiadny termín, lebo už žiadny stanovený nebol... :)

Doteraz nedisponujeme informáciou kedy prebehne odovzdávanie bytov a nedisponujeme ňou už posledný polrok. Aké by bolo možné riešenie danej situácie? Stratený čas čakaním sa nedá vrátiť, dá sa ale zabezpečiť to, aby bola aspoň dodržaná kvalita a to týmto opatrením:

Podmieniť odovzdanie stavieb úplným odstránením nedostatkov a závad zistenými pri kolaudácii. Ak by sa odovzdávali bytu v deklarovanom štandarde, možno by som nemusel mať zmiešané pocity. keď vidím ich najnovší billboard so sloganom. "Splňte si svoje sny o dokonalom bývaní".

Autor: Marek Straka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.


Už ste čítali?