reklama

Prečo rúbať Lipu na Slovensku?

Obec Liptovský Hrádok realizuje výstavbu cyklotrasy z európskych peňazí. Európsky fond regionálneho rozvoja poskytuje necelý pol milión eur na projekt cyklotrasy o dĺžke 1300 metrov z názvom Cyklotrasa Liptovský Hrádok - II etapa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Obec Liptovský Hrádok spolufinancuje projekt sumou 25 000 €.

Projekt je schválený a už sa len čaká na realizáciu. Nie je nič lepšie ako nová cyklotrasa, chodník pre peších a nové pekné lavičky v obci. Názor, že mestá a obce v blízkosti prírody nemajú potrebu zelene priamo v intraviláne nemôže obstáť. Doma sa pohybujeme najčastejšie a prečo nevytvoriť zelené prostredie tam, kde trávime najviac času.

Historické Lipové stromoradie, ktoré vysadili v roku 1777 je typické pre Liptovský Hrádok. Zeleň v mestách a to najmä staršie a už dospelé stromy predstavujú nenahraditeľnú zložku životného prostredia. Listová plocha stromov absorbuje slnečné žiarenie a vytvára tieň. V boji s klimatickou krízou takéto stromy v mestách hrajú kľúčovú rolu a je v našich schopnostiach ich chrániť. Naša generácia sa už nedožije 250 ročných nových líp.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď projekt rúbe inú lipovú alej, prečo pre 1300 metrový chodník a cyklotrasu má padnúť 16 líp, 4 brezy a 3 borovice? Všetko sú to dospelé a zdravé stromy, ktoré plnia všetky funkcie stromu v urbanizovanom prostredí. Samozrejme obec Kráľová Lehota dňa 03.05.2019 súhlasila s výrubom a nariadila náhradnú výstavbu.

Argumentácia, že rastom líp sa zväčšuje problém a dreviny budú mať časom vyššiu spoločenskú hodnotu, je prosím, z ktorého storočia? Lipy vraj vyžadujú každoročnú úpravu orezávaním, koruna zasahuje do komunikácie. To je úplne z iného mentálneho sveta. Sme tak leniví, že nedokážeme prispôsobiť nový projekt, ktorý má slúžiť životnému prostrediu a ľuďom žijúcim v ňom, aby sme zachovali čo už máme a neničili nenahraditeľné? Hľadáme riešenia ako sa niečo dá, lebo samotný projekt je hľadanie cesty ako niečo vytvoriť. Prečo ale nevkladáme zdroje a energiu do spôsobov, ktoré zachovajú už existujúce hodnoty a dotvoria ich v správnom využívaní. Vo vyspelom svete záhradný a krajinný architekti spolu s odborníkmi na zeleň v mestách hľadajú spôsob ako mať viac fungujúcej dospelej zelene v priestore, kde sa pohybujú ľudia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Postavme sa na stranu líp. Náhradná výsadba v podobe nových nízkych stromov, ktoré sa ľahko opisujú ako „lízatko na paličke “, je neadekvátna. Každý rád sedí na lavičke, ktorá je pod mohutným stromom v tieni. Zachovajme si to čo už máme. Tieto lipy, ktoré boli v minulosti vysadené, už vtedy to bol odkaz na historickú alej a s víziou do budúcnosti. Keď sme pred 30-timy rokmi smerovali správne, prečo teraz kráčame vzad.

Autor: Viktor Varga

Prvý pokus

Prvý pokus

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  778
  •  | 
  • Páči sa:  65x

Ak chcete zverejniť svoj text na tomto blogu, pošlite nám ho e-mailom vo worde na adresu matus.paculik(at)smeonline.sk. Nezabudnite na predmet PRVÝ POKUS.Výber textov je v právomoci redakcie, ktorá má právo zmeniť autorom navrhnutý titulok. Väčšinu článkov zverejňujeme, ale vyhradzujeme si právo ktorýkoľvek odmietnuť aj bez udania dôvodu, najmä ak sa autor nepodpíše celým menom.Vždy uveďte aj vašu poštovú adresu a telefónne číslo. Tieto dva údaje nezverejníme, ale musíme ich mať k dispozícii kvôli overeniu identity alebo pre prípad, že sa váš článok rozhodneme honorovať.Ak meno a priezvisko priamo v článku nechcete uviesť, prosíme, napíšte nám dôvod. Za istých dôležitých okolností tieto údaje nepublikujeme, redakcia ich však vždy musí poznať.Zaradenie textu zväčša trvá niekoľko dní. Na tomto blogu nezverejňujeme poéziu ani prózu. Zoznam autorových rubrík:  Slovenské zdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu